رصد سیاره ای که دور ستاره مرده مدار می زند

یک سیاره که احتمالاً حیات در آن وجود دارد، دور ستاره ای در حال مرگ مدار می زند که در فاصله ۱۱۷ سال نوری زمین است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، در صورت تأیید نظریه مذکور این نخستین کشف سیاره‌ای با نشانه‌های حیات خواهد بود که دور ستاره‌ای در حال مرگ به نام «کوتوله سفید» مدار می‌زند.

کارشناسان حلقه‌هایی از زباله‌ها با ساختارهایی به اندازه ماه در نزدیکی ستاره در حال مرگ رصد کرده‌اند. این امر نشان می‌دهد سیاره در نزدیکی آن و در منطقه‌ای که به نام «حوزه قابل زیست» شناخته می‌شود، وجود دارد. در این منطقه آب وجود دارد و دمای هوا خیلی سرد یا خیلی گرم نیست، به همین دلیل از حیات پشتیبانی می‌کند.

ستاره‌های کوتوله سفید ستارگان مرده‌ای هستند که تمام سوخت هیدروژن شأن را سوزانده‌اند.

تقریباً تمام ستارگان از جمله خورشید در نهایت به کوتوله سفید تبدیل می‌شوند، بنابراین ستاره شناسان معتقدند چنین یافته‌ای چشم اندازی از آینده منظومه شمسی در چند میلیارد سال آینده فراهم می‌کند.

جی فریحی محقق ارشد پژوهش و استاد کالج لندن اعلام کرد این مشاهدات برای ستاره شناسان کاملاً تازه هستند.

این نخستین باری است که ستاره شناسان یک نوع از سیاره در منطقه پشتیبان حیات یک ستاره کوتوله سفید رصد می‌کنند.

تخمین زده می‌شود فاصله این سیاره احتمالی تا ستاره‌اش، ۶۰ بار کمتر از فاصله زمین تا خورشید باشد.

محققان در پژوهش مذکور به وسیله داده‌های تلسکوپ‌های فضایی و زمینی، نور کوتوله سفیدی در کهکشان راه شیری به نام WD۱۰۵۴-۲۲۶ را سنجیدند.

آنها در کمال تعجب متوجه شدند موارد کاهش درخشندگی مربوط به ۶۵ ابر از زباله‌های سیاره‌ای است که با فاصله‌ای یکسان، هر ۲۵ ساعت یکبار دور ستاره کوتوله سفید مدار می‌زنند.

محققان به این نت جیه رسدیند کاهش درخشندگی نور ستاره در ۲۳ دقیقه یکبار نشان می‌دهد این اجسام به وسیله یک سیاره دیگر در حالتی خاص تنظیم و حفظ شده‌اند.

فریحی در این باره می‌گوید: اجسامی که ما مشاهده کردیم به اندازه ماه هستند و اشکال نامتقارن دارد. تنها نکته قاعده مند آن است که هر ۲۳ دقیقه یکبار یکی از این اجسام از جلوی ستاره می‌گذرد. در حال حاضر نمی‌توانیم این امر را توضیح دهیم.

البته محققان هشدار داده‌اند به اطلاعات بیشتری نیاز است تا وجود سیاره تأیید شود.

کد خبر 5423299

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha