تصویب برنامه راهبردی سال ۱۴۰۱ وزارت اقتصاد

وزیر امور اقتصادی و دارایی در گزارشی به معاون اول رئیس جمهور، در تشریح عملکرد و ارائه گزارش سال ۱۴۰۰ این وزارتخانه، از تصویب نهایی برنامه راهبردی وزارت متبوع برای سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، «سید احسان خاندوزی» طی سخنانی در جلسه با «محمد مخبر دزفولی» که به جهت بازدید از خزانه داری کل کشور و دیدار با مدیران وزارت اقتصاد در آخرین روز کاری سال ۱۴۰۰ به این وزارتخانه آمده بود؛ با ابراز خرسندی از حسن توجه وی به جهت حضور در جمع مدیران این وزارتخانه در ایام پر ترافیک کاری دولت، اظهار کرد: تمرکز ما در تدوین برنامه راهبردی سال ۱۴۰۱ بر این بود که راهبردهایی بنویسیم که فقط برای کاغذ پُر کردن نباشد و واقعاً مبنای سنجش عملکرد هر کدام از سازمان‌های تابعه وزارت اقتصاد قرار گیرد.

وی افزود: نکته دوم هم این است که می‌خواستیم این برنامه راهبردی، وجه تمایزی نسبت به امور جاری و متعارفی باشد که شاید اگر این برنامه هم نبود، معاونت‌های ستادی و سازمان‌های زیرمجموعه وزارت اقتصاد، آنها را انجام می‌دادند، اما ما می‌خواستیم، آنچه را تصویب و به عنوان وجه تمایز عنوان کنیم که بیشتر به رویکردهای رئیس جمهور و دولت مردمی نزدیک است.

اعطای ۲۰۰ هزار فقره تسهیلات بدون ضامن از سوی بانک‌ها

وزیر اقتصاد در تشریح عملکرد این وزارتخانه در راستای اجرایی کردن برنامه‌ها و دستورات رئیس جمهور، از اعطای تسهیلات بدون ضامن به اقشار و طبقاتی که به تسهیلات بانکی دسترسی نداشته‌اند، از سوی بانک‌های دولتی و بانک‌هایی که دولت در آنها سهام دارد، خبر داد و گفت: تا آخر وقت روز پنجشنبه گذشته، نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر موفق شده‌اند، طی فاصله ابتدای بهمن ماه تا کنون، بدون ارائه حتی یک ضامن، وام دریافت کنند.

خاندوزی در ادامه وضعیت وزارت اقتصاد در حوزه خزانه داری الکترونیک و هوشمند، نسبت به سایر حوزه‌ها خیلی بهتر است و مکانیسم‌های سنتی به حداقل رسیده است، گفت: در سفرهای استانی و در صحبت با مدیران کل استانی، آنها به شدت از انجام تقریباً همه کارها به وسیله سیستم الکترونیک، خوشحالند و می‌گویند اگر ما حتی اگر رسید یا سند کاغذی هم داشته باشیم، خزانه داری می‌گوید برو در سیستم، از طریق سامانه ثبت کن تا بررسی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به قرار داشتن ایام پرفشار پایانی سال مالی ۱۴۰۰ و موعد تسویه حساب‌های دولت و خزانه داری و بودجه‌های جاری و عمرانی کشور، بیان کرد: یک داشبورد خیلی روشن، دقیق و برخطی را دوستان طراحی کرده‌اند که گام خیلی مهمی درحوزه خزانه داری الکترونیک به شمار می‌آید.

یکی از آرام‌ترین و منظم‌ترین سال‌ها را در حوزه پرداختی را داشتیم

وزیر اقتصاد تصریح کرد: سال‌های گذشته در روزهای پایانی سال، راهروها و اتاق‌های خزانه داری کل، مملو از مراجعین دستگاه‌ها بود که دنبال دریافت تخصیص‌های سازمان برنامه بودند و خود ذیحسابان دستگاه‌ها و مسئولان دستگاه‌های اجرایی گاهی می‌گفتند ما نیمه‌های شب به اینجا می‌آمدیم که سریع‌تر در صف نوبت قرار بگیریم. الحمدالله با اتفاقات خوبی که در حوزه خزانه داری الکترونیک رخ داده، موجب شده یکی از آرام‌ترین و منظم‌ترین سال‌ها را در حوزه پرداختی داشته باشیم.

خاندوزی تدوین نقشه راه رشد غیر تورمی و سایر کارهای انجام گرفته توسط معاونت سیاست گذاری اقتصادی وزارت اقتصاد، بویژه در حوزه مجوزها و تسهیل کسب و کار را از جمله اقداماتی عنوان و اظهار امیدوار کرد که هم گره‌گشای فعالان اقتصادی و کارآفرینان و هم گامی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در سال «تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها» باشد.

شناسایی سه میلیون اشخاص حقیقی و حقوقی دارای فرارمالیاتی

وی با بیان اینکه در حوزه شناسایی فرارهای مالیاتی، اتفاق بسیار خوبی افتاده است، گفت: در حال حاضر از تعداد نزدیک به ۹ میلیون نفر از مؤدیان مالیاتی حقیقی و حقوقی در کشور، حدود یک سوم، یعنی نزدیک به سه میلیون نفر، جزو فراریان مالیاتی هستند که امسال شناسایی شده اند.

وزیر اقتصاد گفت: این اتفاق مهمی است که ما تلاش کردیم به جای اینکه بار بر دوش کسانی باشد که به شکل سنتی و شفاف و روان، همیشه مالیات می‌دهند، به سمت فراریان مالیاتی برویم که انشاالله باید با تلاش بیشتر، باقیمانده این افراد را نیز در تور قانون قرار دهیم.

خاندوزی در ادامه، وجود دستگاه‌های پوز بانکی بی‌صاحب و ساماندهی آنها را یک دغدغه برای وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و معضلی چند ساله خواند و اعلام کرد: خوشبختانه با ارتباط و همکاری خوب بانک مرکزی، تا امروز، به عنوان آخرین مهلت قانونی، شاهد شناسایی و یا کنار گذاشته شدن سه میلیون دستگاه پوز فاقد مشخصات بوده‌ایم و مابقی استفاده کنندگان از این دستگاه‌ها نیز، حداکثر تا پایان وقت اداری امروز فرصت معرفی خود را داشتند.

وزیر اقتصادی گفت: انشاالله سال ۱۴۰۱ را در شرایطی شروع می‌کنیم که دیگر دستگاه پوز فاقد هویت، بی صاحب و بدون اتصال به سامانه مؤدیان نخواهیم داشت.

۶۰ درصد انبارهای سازمان اموال تملیکی خالی شد

وی با بیان اینکه در حوزه مربوط به سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی نیز اتفاقات خیلی خوبی افتاده است، اظهار داشت: بنا بر اعلام همکاران ما در هیئت عالی نظارت این سازمان که از طرف رئیس قوه قضائیه معرفی و با حکم وزیر اقتصاد منصوب می‌شوند، هم اکنون، نزدیک به ۶۰ درصد انبارهای سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی کشور، خالی شده است و ما بقی هم انشاالله با اجرایی شدن مصوبه‌ای که ما برای شخص جنابعالی (معاون اول رئیس جمهور) ارسال کرده‌ایم، به حداقل خواهند رسید.

خاندوزی در خصوص حوزه نظارت بر شبکه بانکی کشور و بویژه بانک‌های دولتی نیز گفت: وزارت اقتصاد یک دستورالعمل ۱۲ بندی به هیئت مدیره‌های بانک‌های دولتی، ارسال کرده که هر شش ماه آن را پایش می‌کند تا از آن بی‌قاعدگی پیشین، با همکاری خود مدیران عامل بانک‌ها، رها شده و به سمت برنامه محوری و تحول گرایی و مردم محوری برویم.

در این جلسه «سید رحمت الله اکرمی» خزانه دار کل کشور نیز با بیان اینکه حضور معاون اول رئیس جمهور در خزانه داری کل کشور بی سابقه است و باعث شادی کارکنان شده، گزارشی از آخرین وضعیت دریافت‌ها و پرداخت‌های دولت ارائه کرد.

وی همچنین در خصوص خزانه داری الکترونیکی و هوشمند به ارائه گزارشی پرداخت و افزود: با الکترونیکی شدن این امور، شاهد جلوگیری از ناترازی مالی و برقراری انضباط مالی خواهیم بود.

کد خبر 5450701

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha