فارس سرزمینی از جنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی‌های خیال‌انگیز شهر راز

شیراز- استان فارس را باید سرزمینی از زیبایی های طبیعت و رازورمزهای تاریخ دانست و شهر شیراز یا همان شهر راز نیز در بهار، زیبایی خیال انگیزی پیدا کرده که چشم هر مسافری را خیره می کند.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- آمنه سپهر: همه ساله هموطنان عزیز کشورمان پس از یکسال کار و تلاش و سختی با برنامه‌ریزی های فراوان خود را برای سفرهای نوروزی آماده می‌کنند، سفرهایی که با انتخاب درست مقصد می‌تواند برای یکسال روحیه انسان را از این رو به آن رو کند.

استان‌های متعددی در کشور وجود دارد که جاذبه‌های گردشگری آن زبانزد است اما استان فارس و کلانشهر شیراز، به عنوان بهشت گردشگری ایران تمثالی از هنرآفرینی طبیعت در همه فصول خصوصاً بهار است.

این شهر که به نام سومین حرم اهل بیت (ع) نامگذاری شده است دیار شاعرانی نظیر خواجه حافظ شیرازی و سعدی است که آوازه جهانی دارند. از همین رو سفر به شیراز به عنوان یکی از مهیج‌ترین و خاطره‌انگیزترین شهرهای کشور مقصد جمع کثیری از گردشگران داخلی و خارجی است. برای اثبات این ادعا می‌توان به خیابان‌های شیراز خصوصاً در مجاورت هتل‌های این کلان شهر دقایقی ایستاد و گردشگران خارجی از هر ملیتی را به نظاره نشست.

در آستانه نوروز ۱۴۰۱ همراه با بسته نوروزی خبرگزاری مهر گذری به مناطق گردشگری و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی شیراز می‌زنیم تا مسافران نوروزی بار و بندیلشان را برای گذر از کوچه باغ‌های شیراز و استشمام عطر بهشت در این شهر ببندند.

مجموعه ارزنده تخت جمشید هویت بی مثال فارس

قطعاً همه هموطنان کشور نام و آوازه مجموعه تاریخی تخت جمشید را شنیده‌اند. مجموعه‌ای ارزنده و بی نظیر که هویت بی مثال فارس و کشور را به خوبی به تصویر کشیده است.

فارس سرزمینی ازجنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی های خیال انگیز شهرراز

سنگ نوشته‌های تخت جمشید خود گویای قدمت این استان به بلندای تاریخ دارد. نام دیگر این بنا که پرسپولیس نام دارد حدفاصل ۱۰ کیلومتری شهرستان مرودشت واقع شده و تا شیراز ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

در گذشته این شهر باستانی مرکز قدرت هخامنشیان بوده است. آپادانا، صد ستون، هدیش، سه‌در و… از نمونه کاخ‌های پرسپولیس هستند. مهم‌ترین المان تخت جمشید، ستون‌های آن است که در هر کدام زیبایی هنر و هوش هندسی مشهود است.

آثار تاریخی شهر گور فیروزآباد محلی برای ماجراجویی‌های مهیج

شهرستان فیروزآباد یکی از شهرستانهای فارس است که آثار و جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوانی را در خود جای داده است، یکی از این مکان‌های تاریخی شهر باستانی گور است که اردشیر بابکان آن را بنا کرد.
از جاذبه‌های بی نظیر این شهر باستانی سبک جالب و معماری بی نظیر آن است که به صورت دایره‌ای ساخته شده است که خود یک شاهکار بی نظیر مهندسی است.

شهر گور فیروزآباد در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شیراز جا خوش کرده است. درون این شهر باستانی و اطراف فیروزآباد بناهای تاریخی بسیاری برای تماشا و ماجراجویی وجود دارد. رصدخانه، قلعه دختر، آتشکده اردشیر بابکان، پل مهر نرسه و… از بناهای این مجموعه تاریخی هستند و هر کدام می‌توانند ذهن شما را درگیر زیبایی، طراحی و عظمت خود کنند.

فارس سرزمینی ازجنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی های خیال انگیز شهرراز

برای رسیدن و دسترسی به مکان‌های تاریخی و گردشگری فیروزآباد ابتدا باید از شیراز وارد جاده شیراز - جهرم به سمت فیروزآباد شوید پس از آن با ورود به جاده کوار تا رسیدن به کمربندی فیروزآباد ادامه دهید و پس از آن با ورود به خیابان گلزار شهدای فیروزآباد لذت دیدن آثار تاریخی یاد شده را تجربه کنید. این مجموعه عظیم در ۴ کیلومتری غرب شهر فیروزآباد واقع شده است.

زیبایی خیال‌انگیز دریاچه مهارلو

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی استان فارس وجود دریاچه صورتی رنگ و خیال‌انگیز مهارلو است. دریاچه خوش آب و رنگی که چشم‌نواز و خیال‌انگیز است.

فارس سرزمینی ازجنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی های خیال انگیز شهرراز

این دریاچه شاهکار پدیده‌های طبیعی استان فارس است که در این فصل مملو از جمعیت گردشگران داخلی و خارجی است.

این دریاچه زیبا که در محدوده جغرافیایی شهرستان سروستان واقع شده منبعی غنی از نمک است و این ماده سفیدرنگ علاوه بر امتیاز غذایی و اقتصادی، سبب زیبایی ساحل دریاچه نیز شده است. این دریاچه که ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد زیبایی خارق‌العاده خود را از وجود جلبکی به نام به‌نام «دونالیلا سالینا» به ارث برده است. وجود پرندگانی نظیر فلامینگو، اردک، عقاب طلایی قابی رویایی از حضور پرندگان مهاجر را در این دریاچه می‌سازند.

فارس سرزمینی ازجنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی های خیال انگیز شهرراز

آب این دریاچه شور است و با شروع فصل گرما و تابستان بیشتر حجم آب خود را از دست می‌دهد و با بارش‌های فصلی در پاییز و زمستان جان دوباره می‌گیرد. لازم به ذکر است که سه رودخانه سلطان آباد، رودخانه خشک شیراز و چنارراه، منبع تغذیه دریاچه مهارلو هستند و هرچه بارش بیشتر شود، این رودخانه‌ها با دست پرتری به‌سراغ مهارلو خواهند آمد.

تنگه رغز عروس دره‌های آبی ایران، جاذبه بی نظیر داراب

تنگه رغز داراب یکی از زیباترین و بکرترین تنگه‌های آبی در ایران است که سالانه میزبان هزاران نفر گردشگر از سراسر کشور و حتی سایر کشورهای دیگر است. تنگه‌ای چشم‌نواز و خیره کننده که باعث شده است تا عنوان زیباترین عروس دره‌های آبی ایران را به خود اختصاص دهد.

برای رسیدن و دیدن تنگه زیبای رغز در ابتدا باید از استان فارس به سمت شهرستان تاریخی داراب سفر کنید زیرا این دره اعجاب‌انگیز در شهرستان داراب واقع شده است.

این شهرستان از نظر وسعت و جمعیت چهارمین شهرستان بزرگ استان فارس بین ۳۷ شهرستان این استان است که با مرکز استان فارس (شیراز )۲۴۰ کیلومتر و از سمت بندرعباس ۳۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

البته با توجه به اینکه با پیگیری مردم و مسؤلین راه اندازی مجدد فرودگاه قدیمی داراب در دستور کار دولت قرار گرفته است، امید می‌رود تا سال آینده این فرودگاه راه اندازی و سفر به این شهرستان سهل و سریع‌تر انجام شود.

تنگه رغز در واقع در بخش فسارود شهرستان داراب واقع شده است بخشی که به دلیل وجود درختان مرکبات و کشاورزی و وجود انواع صیفی‌جات یکی از مناطق سرسبز داراب به شمار می‌رود.

فارس سرزمینی ازجنس طبیعت و تاریخ/ زیبایی های خیال انگیز شهرراز

برای عزیمت به این تنگه ابتدا باید از شهر داراب حدود ۲۵ کیلومتر از مسیر جاده قدیم داراب به شیراز را طی کرده تا به روستاهای زیبای حسن آباد و شمس آباد برسید. البته برای رسیدن به اعجاب‌انگیزترین دره کشور می‌توانید از دو سمت یا مسیر (پایین و ورودی دره و یا فرود از سرچشمه به پایین) مسیرتان را مشخص کنید، خصوصاً در صورتیکه قصد فرود داشته باشید حتماً بایستی با لیدرهای بومی مجرب هماهنگ و وسایل مورد نیازی چون؛ جلیقه نجات (جلیقه نجات برای افرادی که شنا ندارند الزامیست)، کلاه ایمنی، طناب، هارنس و… به همراه داشته باشید، افرادی که تجهیزات ندارند هم می‌توانند با لیدرها هماهنگ و تهیه و کسانی هم که جهت فرود نیاز به آموزش داشته باشند در تایم بسیار کوتاهی توسط لیدرها و افرادی که در تورهای گردشگری مربوطه فعالند آموزش خواهند دید.

دو مسیر رسیدن به زیباترین عروس دره‌های آبی ایران از پایین دره و فرود از سرچشمه است که مسیر اول حدود ۲ ساعت پیاده رودی دارد و نهایتاً در وسط دره به بن بست می‌رسید و مسیر دوم که فرود است حتماً و الزاماً بایستی با لیدرهای مجرب و از محدوده روستاهای حسن آباد و شمس اباد مسیر کوتاهی با خودرو طی کرده و با سپس با طی طریق بخشی از مسیر پیاده روی شروع و پس از رسیدن به سرچشمه، فرود از این دره بسیار زیبا حدود ۴/۵ کیلومتر طول دارد.

در همین راستا مدیر عامل انجمن توسعه پایدار داراب در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بنده معتقدم این دره اعحاب انگیز نقاشی زیبای خداوند بر روی زمین است.

وی ضمن درخواست از گردشگران بدلیل مراقبت از لانه پرندگانی که در مسیر واقع شده است، بیان کرد: در طول مسیر این دره زیبا لانه کبوتران و سایر پرنده‌ها وجود دارد که از مردم عزیز خواهشمندیم مراقب جاذبه‌های زیبای این تنگه باشند.

سلیمی ضمن تاکید بر رعایت اصول بهداشتی و جمع آوری زباله‌ها توسط بازدیدکنندگان از این تنگه ابراز کرد: تنگه رغز داراب ۶۰ حوضچه طبیعی به عمق ۵ تا ۲۰ متر دارد و کلاً ۶۴ آبشار و ۱۰۰ حوضچه طبیعی زیبا دارد.

مدیر عامل انجمن توسعه پایدار داراب با ذکر این نکته که بلندترین آبشار دره رغز ۶۵ متر ارتفاع دارد، یادآور شد: کسانی که از پایین دست دره وارد این تنگه می‌شوند فقط به ۱۴ آبشار و آبگیر دسترسی دارند که این مسیر بیشتر مورد توجه عموم مردم است. او با بیان اینکه آب دره رغز به طول ۵ کیلومتر است که از چشمه نشأت گرفته و تا پایین دره جریان دارد، عنوان کرد: آب این تنگه در فصل بارندگی به دشت و اراضی پایین دست هم می‌رسد،.

سلیمی تاکید کرد: از گردشگرانی که به تنگه زیبای رغز داراب و سایر مناطق کشور سفر می‌کنند خواهشمندیم حتماً نکات ایمنی را رعایت کرده و زباله‌های خود را در طبیعت رها نکنند زیرا پاکسازی مناطقی مانند این دره که فضای بسیار محدودی دارد بسیار سخت و زمان‌بر است.

وی ابراز کرد: طبیعت متعلق به همه ماست و امانتی است که بایستی به نسل‌های بعد تحویل دهیم.

دیدنی‌های بی مثال طبیعت بهشتی دشت ارژن

ارژن یکی از جاهای دیدنی اطراف شیراز است که در حدفاصل این شهر با کازرون واقع شده است و از طبیعت‌های بهشتی استان فارس محسوب می‌شود. دشت ارژن طبیعت کاملی از تمام زیبایی‌های فارس است و در آن می‌توانید سرسبزی دشت و آبی دریاچه را با هم تجربه کنید.

این بهشت دیدنی فارس در زاگرس جنوبی جا خوش کرده و بیش از همه پذیرای مردم شیراز و کازرون است. یکی از جذابیت‌های دشت ارژن به‌خصوص در زمستان، آبشار چرونیز است که در فصل سرما، سراسر بافتی کریستالی پیدا می‌کند و به ملکه یخی تبدیل می‌شود.

دریاچه ارژن و پرندگان مهاجران، از دیگر زیبایی‌های این منطقه است که همچون تابلویی هنرمندانه ارژن را به تصویر می‌کشد.

بافت جانوری این دشت به اندازه بافت گیاهی آن زیباست و حیواناتی همچون آهو، گوزن، گاو و گوسفند در این دشت پیدا می‌شوند. از جاذبه‌های نزدیک دشت ارژن می‌توان به دریاچه پریشان اشاره کرد. این دریاچه در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی ارژن واقع شده است و زیبایی منحصربه‌فردی دارد. همچنین مجموعه تاریخی بی شاپور نیز در ۷۰ کیلومتری شمال غربی این دشت جا خوش کرده و به ارژن ارزش تاریخی بخشیده است. سنگ‌نبشته، نقش برجسته شاپور، معبد آناهیتا و غار شاپور، ردپای تاریخ ساسانی در این منطقه بی شاپور است و ماجراجویی در آن‌ها هوش از سرتان می‌برد.

کد خبر 5450807

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha