۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۲۰:۳۲

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس:

مسئولیت‌پذیری جزء مهمترین کارها در دانشگاه باشد

مسئولیت‌پذیری جزء مهمترین کارها در دانشگاه باشد

البرز - نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: نسل چهارم دانشگاهی که انتظار داریم با آن مواجه شویم دانشگاه مسئولیت پذیر است.

به گزارش خبر نگار مهر، علیرضا عباسی عصر یکشنبه در مراسم بزرگداشت شهید مطهری و تجلیل از مقام معلم که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرج برگزار شد، با اشاره به آیه لقد من الله علی المؤمنین اذ بعث فیهم رسولا من انفسهم یتلوا علیهم آیاته و یزکیهم و یعلمهم الکتاب و الحکمة اظهار کرد: فلسفه آیه فوق این است که خداوند نعمت‌های فراوانی را به ما ارزانی کرده و در قبال هیچکدام از این نعمت‌ها بر ما منت نگذاشته است.

وی بیان کرد: تنها جایی که خداوند بر مؤمنین منت نهاده، جایی است که پیامبری فرستاده که آیات خداوند را بیاورد و جامعه را تزکیه و تعلیم دهد؛ همانا حضرت امام خمینی (ره) نیز در این باره می‌فرماید معلمی شغل انبیا است، بنابراین وظیفه معلم نیز بر اساس آیه فوق تزکیه و تعلیم است و در جامعه اسلامی انتظار این است که اساتید و معلمین ما اینگونه عمل و این دو بال باهم حرکت کنند.

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با مقایسه وضعیت علمی دوران قبل و بعد انقلاب اسلامی تصریح کرد: بر اساس فرمایش مقام معظم رهبری در این برهه از زمان نیاز به جهاد تبیین داریم، جهاد تبیینی که وظیفه ما معلمین جامعه و اساتید است که این را سرلوحه کار خود قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت دانشجویی از نظر کمی رشد چشمگیری یافت و ناتوانی دوران قبل انقلاب در حوزه تحصیلات تکمیلی، پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی رفع شد.

عباسی گفت: امروزه با همت اساتیدی که در نظام جمهوری اسلامی تربیت یافتند و افراد دلسوزی هستند در بسیاری از رشته‌های تحصیلات تکمیلی نیاز به اعزام دانشجو به خارج از کشور وجود ندارد.

وی با اشاره به نسل دوم دانشگاه‌ها اظهار کرد: پس از رشد کمی و کیفی در حوزه آموزشی، دانشگاه در مرحله دوم به دانشگاه پژوهش محور تبدیل شد و امروزه شاهد راه اندازی مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف و چاپ بیش از ۶۰ هزار اثر علمی در مجلات خارجی هستیم.

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس ادامه داد: با این وجود با توجه به انجام پژوهش و تحقیقات و تولید ۳۰ تا ۴۰ هزار پایان نامه و رساله دانشجویی، متأسفانه حدود یک درصد از مطالعات تحقیقاتی به تحقق پیوسته و به رفع مشکلات کشور پرداخته است،.

وی افزود: در صورتی که این عدد در برخی از کشورها به بالای ۳۰ درصد می‌رسد و باید این فاصله را تا جایی که می‌تواند کاهش داد و تحقیقات و پژوهش ما باید مساله محور باشد.

عباسی اظهار کرد: انتظار این است، از این سرمایه‌هایی که داریم هزینه می‌کنیم بتوانیم مسائل و مشکلات کشور را برطرف کنیم و دانشگاه‌ها را باید به سمتی سوق دهیم که موضوعات تحقیقاتی و پژوهشی تعریف شده ناظر به مسائل کشور باشد و تحقیق صرفاً برای تولید مقاله نباشد.

وی بیان کرد: پس نسل دوم دانشگاه‌ها، پژوهش محور بوده که در این زمینه رشد خوبی داشته ایم و فقط بایستی این پژوهش‌ها را به سمت ناظر بر مشکلات کشور هدفمند کنیم.

دانشجویان باید مهارت‌محور تربیت شوند

نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با تعریف نسل سوم دانشگاه که همان دانشگاه کارآفرین است، تصریح کرد: دانشجویان ما باید مهارت‌محور تربیت شوند تا پس از فارغ التحصیلی بتوانند با مهارتی که دارند اشتغال آفرینی نمایند و متولیان آموزش کشور و دستگاه‌های اجرایی باید زمینه را جهت مهارت آموزی دانشجویان فراهم کنند تا در این زمینه دانشجویان به جای مدرک گرایی به سمت کسب مهارت رفته تا در آینده دردی از خود و جامعه را برطرف کنند.

وی با تعریفی از نسل چهارم دانشگاه خاطرنشان کرد: نسل چهارم دانشگاهی که انتظار داریم با آن مواجه شویم دانشگاه مسئولیت پذیر است.

عباسی گفت: با توجه به مسائل متعدد در جهان اسلام و ایران و وجود دانشگاه و مجموعه اساتید و دانشجویان انتظار می‌رود این مجموعه به عنوان یک مجموعه مسئولیت پذیر تربیت شود.

وی اظهار کرد: اگر امروز دانشجویی تربیت شد که هم آموزش خوب، هم پژوهش خوب، هم کار آفرینی و مهارت آموزی با خودش به همراه داشته باشد این فرد باید احساس کند در جامعه چه تکلیفی دارد و در قبال هم نوع خود چه مسئولیتی دارد و به همین جهت دانشگاه ما و تربیت شده دانشگاه ما باید مسئولیت پذیر بار بیاید.

البرز قطب علم و فناوری کشور

نماینده مردم کرج، فردیس و اشتهارد در مجلس با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری بیان کرد: امروز استان البرز به عنوان قطب علم و فناوری کشور مسئولیت سنگین‌تری نسبت به سایر استان‌ها دارد و آنچه امسال در کشور باید انجام شود چند برابرش باید در استان البرز صورت پذیرد و این انجام شدن کار به تک تک دانشگاهیان مربوط می‌شود که به وظیفه خود عمل کنند.

وی تصریح کرد: «کلکمْ راعٍ وَ کلکمْ مَسْؤُولٌ عَنْ رَعِیتِه» همه ما مسئولیم و باید دانشگاه را هدایت کنیم و دانشگاهی را استقرار دهیم که در این برهه از زمان مسئولیت پذیری جز مهمترین کارها در دانشگاه باشد.

عباسی ابراز امیدواری کرد در سالی که قرار داریم با برطرف شدن محدودیت‌ها، شور و نشاط خوبی در دانشگاه‌ها ایجاد شود و فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و تربیتی بتوانیم دانشگاهی داشته باشیم و دانشجویانی تربیت کنیم که در تراز تمدن نوین اسلامی باشند و گام دوم انقلاب را با هدایت نسل جوان که نسل مسئولیت پذیری هم هست این گام را سریع‌تر و با قدرت بیشتری برداریم.

کد خبر 5485059

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha