در آموزه‌های هیچ کدام از ادیان غیر توحیدی هم برهنگی وجود ندارد

طاهری آکردی گفت: چادر در فرهنگ ایرانی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان نیز بوده و از آن زمان تا کنون تداوم پیدا کرده است، هزار سال قبل از اسلام زنان ایران از چادر استفاده می‌ کردند.

خبرگزاری مهر - گروه دین و اندیشه - فاطمه علی آبادی: از ابتدای خلقت، انسان در تلاش بوده که بدن خود را به شیوه‌های مختلف بپوشاند که نشان از فطری بودن عفاف و پوشش است. زن ایرانی همواره در تاریخ اساطیری خود دارای پوشش و حجاب بوده و آن را در شمار وظایف خود می‌دانسته است. شاهنامه فردوسی به عنوان یکی از اصیل‌ترین منابع مستند تاریخ ایران، نشانه‌هایی از پوشش و حجاب برای زنان ارائه می‌دهد.

به طور کلی در تمامی مواردی که از زنان در شاهنامه نام برده شده، سخن از پوشیدگی، اصالت، پاکی، راستی و نمونه کامل زنانگی آنان است‌. زنان شاهنامه تا زمانی که در این مسیر گام بردارند، مورد توجه و تقدیس حکیم طوس و جامعه ایرانی هستند اگر نه منفور و طرد شده اند. در شاهنامه زن خوب و پاک، تقدیس شده و زن بد، بی حیا، بی شرم و بی نزاکت و پرده در، مورد نکوهش قرار گرفته است.

فرهنگ ایرانیان باستان بر پایه آموزه‌های آئین زرتشت شکل گرفته است. این آئین بر اصولی هم چون راستی و درستی و پرهیز از دروغ و تحکیم پایه‌های خانواده و پرورش فرزندان پاک نهاد تأکید فراوان دارد. ازاین رو، لزوم پوشیدگی زن در آئین زردشت و فرهنگ ایرانیان قدیم مورد توجه و توصیه بوده است.

حجاب به معنای «پوشاندن بدن زن در برابر نامحرم» از احکام ضروری دین اسلام است، در دیگر ادیان الهی از جمله آئین زرتشت، یهود و مسیحیت نیز، این حکم با تفاوت‌هایی کم و بیش وجود دارد.

بر همین اساس برای واکاوی حجاب و عفاف در ادیان توحیدی با حجت الاسلام دکتر محمد حسین طاهری آکردی نویسنده و عضو هیئت علمی گروه ادیان مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی «ره» به گفتگو نشستیم که حاصل آن را در ادامه می‌خوانید:

در آموزه‌های هیچ کدام از ادیان غیر توحیدی هم برهنگی وجود ندارد

*فلسفه حجاب در ادیان الهی چگونه بیان شده و تاریخچه آن در این ادیان چیست؟

حجاب برونداد و تابلوی عفافی است که در هر جامعه‌ای حاکم است. اگر در جامعه‌ای عفاف ارزش باشد حجاب رفتاری است که آن هنجار و ارزش را با ابزارهایی معرفی می‌کند. تقسیماتی که در طول تاریخ برای ادیان مختلف وجود داشته تقسیم به ادیان اولیه، ادیان شرقی، ادیان توحیدی و ادیان ابراهیمی است. آنچه که در تفکر غرب از گذشته وجود داشته و ریشه در یونان و روم باستان دارد این است که مقداری برهنگی در میان غربیان وجود داشته است که می‌توان این مسئله را در مجسمه‌هایی که از آن زمان به جا مانده مشاهده کرد. اما گذشته از این مقدار برهنگی که در تفکر غربی وجود داشته تقریباً تمام ادیان عالم اعم از توحیدی و غیر توحیدی مسئله عفاف و به تبع آن حجاب را دارند.

در آموزه‌های هیچ کدام از ادیان غیر توحیدی هم برهنگی وجود ندارد

*لطفاً به صورت مصداقی ذکر کنید.

با نگاهی به ادیان گوناگون مانند هندو و بودا و ادیان هم طراز آنها که جز ادیان توحیدی نیستند و در دسته ادیان شرقی قرار می‌گیرند، در هیچکدام برهنگی مشاهده نمی‌شود. پوشش زنان قدیم ژاپنی و لباس‌های سنتی‌شان که کیمونو نام دارد کاملاً بلند و پوشیده است، لباس زنان چینی و کره‌ای هم لباس‌هایی شبیه کیمونو و حتی بلندتر از آن بوده است. در این فرهنگ‌ها آن زنانی که پولدارتر بودند لباس‌ها را بلندتر می‌گرفتند تا روی زمین کشیده شود و حتی قدم‌های آنها هم دیده نشود. لباس زنان هندی به نام ساری نیز لباسی بسیار پوشیده بود؛ ساری در واقع یک پارچه پنج شش متری است که خانم‌های هندی دور خودشان تا بالا می‌پیچند و حتی بخشی از آن را روی سرشان قرار می‌دهند. بنابراین حتی زنان و مردان بودایی و هندو هم درگذشته لباس‌های پوشیده‌ای داشتند.

*آیا مساله پوشش در گذشته تنها برای زنان بود؟

خیر.

مسئله پوشش در گذشته تنها برای زنان نبوده و برای مردان نیز مطرح بوده است.‌

*در آن دوران پوشش مردان، در فرهنگ‌های مختلف چگونه بود؟

در فرهنگی‌های مختلف مردها معمولاً کلاهی متناسب با فرهنگ خود به سر داشتند و لباس‌های بلند می‌پوشیدند.

*اصلی‌ترین دلیل رواج فرهنگ پوشیدگی در شرق چه بود؟

اصلی‌ترین دلیل این پوشیدگی توجه به اصل عفاف و حیا در فرهنگ شرقی است.

پوشش زنان قدیم ژاپنی و لباس‌های سنتی‌شان که کیمونو نام دارد کاملاً بلند و پوشیده است، لباس زنان چینی و کره‌ای هم لباس‌هایی شبیه کیمونو و حتی بلندتر از آن بوده است. در این فرهنگ‌ها آن زنانی که پولدارتر بودند لباس‌ها را بلندتر می‌گرفتند تا روی زمین کشیده شود و حتی قدم‌های آنها هم دیده نشود

*حجاب در ادیان توحیدی چگونه تعریف شده و دین زرتشت به مساله حجاب چقدر اهمیت می‌داد؟

در تقسیم‌بندی ادیان توحیدی دین زرتشتی هم در کنار یهودیت، مسیحیت و اسلام قرار می‌گیرد. به گواهی تاریخ در همه ادیان توحیدی مقوله عفاف و حیا و به تبع آن حجاب به عنوان یک اصل وجود دارد. زرتشت دینی است که در ایران باستان رایج بوده است، با کمی دقت در سنگ نوشته‌های به جای مانده از دوران هخامنشیان مشخص می‌شود که موارد بسیار اندکی از مجسمه زنان دیده می‌شود که حتی در آنها نیز چهره زن را به خوبی نمی‌توان دید و فقط چشمان زنان پیدا است، دلیل آن هم این است که پوشش زنان این دوران یک پارچه سراسری و یک نقاب بوده است.

*با توجه به مطالب بیان شده از چه زمانی زنان ایرانی به حجاب کامل روی آوردند؟

چادر در فرهنگ قدیم ایرانی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و حتی ساسانیان نیز بوده و از آن زمان تا کنون تداوم پیدا کرده است. اساساً چادر یک حجاب ایرانی است و ربطی به اسلام ندارد. هزار سال قبل از اسلام زنان ایران از چادر استفاده می‌کردند. حتی ایرانیان در تشییع جنازه نیز معمولاً از تابوت استفاده می‌کردند. در شبه جزیره عربستان و حجاز هم تابوت مورد استفاده نبوده و هنوز هم نیست.

در بسیاری از کشورهای عربی دو چوب را به وسیله یک پارچه به هم وصل می‌کردند و جنازه را روی آن می‌گذاشتند. در برخی از نقل‌های تاریخی آمده است جناب سلمان فارسی به امیرالمومنین (ع) پیشنهاد می‌دهد برای پیکر مطهر حضرت زهرا (س) تابوت بسازند تا پیکر پاک ایشان پیدا نباشد. این نشان می‌دهد که ایرانی‌ها بسیار به مقوله عفاف و حجاب توجه و دقت داشتند.

*مسئله حجاب در دیگر ادیان توحیدی مانند یهودیت و مسیحیت چگونه بوده است؟

مسئله حجاب در دیگر ادیان نیز بسیار پررنگ است. در قدیمی‌ترین دین توحیدی که یهودیت است مانند مسیحیت و اسلام زنان باید پوشیده باشند و تنها اجازه دارند گردی صورت و دست‌ها تا مچ را نپوشانند. گرچه در عصر معاصر اصلاح‌طلبان و محافظه‌کاران یهودی تحت تأثیر فرهنگ غربی حجاب کاملی ندارند اما اگر زنان ارتدکس را ببیند شاید گمان شود آنان مسلمان هستند. جالب است که در یهودیت زنان بعد از ازدواج حتی حق ندارند موی سر خود را به برادر و پدرشان نشان بدهند. زنان یهودی ارتدوکسی معمولاً پوشیدن شلوار را بسیار بد می‌دانند و فقط از چادرهای بلند و گشاد و نقاب برای پوشش استفاده می‌کنند طوری که تنها چشم‌هایشان پیدا است.

در آموزه‌های هیچ کدام از ادیان غیر توحیدی هم برهنگی وجود ندارد

* در مسیحیت چطور بوده است؟

در مسیحیت نیز حجاب کامل مطرح است. مسیحیان امروز نیز مانند یهودیان در اروپا و آمریکا تحت تأثیر فرهنگ لیبرالیسم بسیاری از اصول خود را از دست دادند، اما با کمی دقت می‌توان فهمید که هنوز هم در دیرهای مسیحی حجاب وجود دارد و زن‌ها مقنعه‌ها و مانتوهای بلند و مردان نیز لباس‌های بلند می‌پوشند. همین مسئله در اسلام نیز وجود دارد، در واقع دایره حجاب در اسلام کمی آسان‌تر از آن چیزی است که در یهودیت و مسیحیت قدیم بوده است.

*پوششی که در اسلام به عنوان پوشش صحیح معرفی شده کدام پوشش است؟

پوششی که در اسلام به عنوان پوشش صحیح معرفی شده در حقیقت تأیید آن چیزی است که از گذشته بوده وجود داشت. بسیاری از احکام اسلام تأسیسی نیست بلکه تأییدی است مانند نماز، زکات و روزه که در همه ادیان وجود داشته است. خداوند متعال درباره زکات در قرآن می‌فرماید: «و آتوا الزکاة» زکات بدهید و توضیحی نمی‌دهد و یا می‌فرماید: «کتب علیکم الصیام کما کتب علی الذین من قبلکم»، روزه بر شما واجب شده است آنچنان که بر کسانی که قبل از شما بود واجب شده است. مسئله حجاب نیز از جمله مسائل تأییدی اسلام است، مقوله‌ای که در ادیان دیگر بوده است و اسلام آن را تأیید کرده است. اینکه امروزه بعضی گمان می‌کنند حجاب تنها برای زن مسلمان است، کاملاً در اشتباهند.

چادر در فرهنگ قدیم ایرانی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و حتی ساسانیان نیز بوده و از آن زمان تا کنون تداوم پیدا کرده است، هزار سال قبل از اسلام زنان ایران از چادر استفاده می‌کردند

*بنابراین پوشش و حجاب زن ایرانی در طول تاریخ بسیار پوشیده‌تر از آن چیزی بوده که اسلام آن را واجب کرده است.

دقیقاً درست است.

بنابراین باید به کسانی که این روزها شعار ملی گرایی می‌دهند و دم از ایران آزاد می‌زنند و با حجاب مخالفت می‌کنند گفت مگر نمی‌خواهید ایرانی باشید پس باید مانند هخامنشیان لباس‌های پوشیده را برگزینید. ایرانی بودن به معنای این است که لباس تاریخی ایرانی را انتخاب کنیم نه اینکه فرد لباس‌های کاملاً غربی بپوشد و بگوید باید ایرانی باشیم.

*از چه زمانی فرهنگ حجاب و عفاف در جهان تغییر کرد؟ و دلیل این تغییر چه بود؟

متأسفانه بخش عظیمی از مردم جهان از نیمه دوم قرن بیستم به بعد تحت تأثیر فرهنگ غربی قرار گرفتند، به این دلیل که غربی‌ها پول و رسانه داشتند و با استفاده از هنر، سینما و رسانه فرهنگ خود را در عالم جا انداختند.

امروز بسیاری از زنان کره‌ای، ژاپنی، چینی، هندی، ایرانی و بسیاری از کشورهای دیگر لباس‌های سنتی تاریخی خود را کنار گذاشتند و از لباس‌ها و نمادهای غربی استفاده می‌کنند. از این جهت بحث حجاب بیشتر از اینکه یک بحث دینی باشد یک بحث ملی است. لباس و پوشش جزئی از فرهنگ و تمدن هر کشوری است، اگر شما بخواهید تمدن یک کشور متمدن را از بین ببرید و آن را در سلطه فرهنگی خود دربیاورید باید نمادهای فرهنگی‌اش را از بین ببرید. معماری، تغذیه، لباس و پوشش از جمله نمادهای فرهنگی یک تمدن است. به همین دلیل است که امروزه بسیاری از معماری‌های ما به سمت معماری غربی گرایش پیدا کرده و اکثر خانه‌ها مانند خانه‌های غربی به صورت Open ساخته شده و همچنین آپارتمان نشینی در شهرها افزایش پیدا کرده است، اینها همه نماد فرهنگ غربی است، گذشته ایران این‌طور نبوده است و ایران کشوری است که برای خود معماری پیشرفته‌ای داشته و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی طبیعی در خانه‌ها ایجاد می‌کرده است.

آن کسانی که دوست دارند ایرانی باشند ببینند ایرانی‌ها در گذشته چطور لباس می‌پوشیدند و تا چه میزان حجاب و عفاف را رعایت می‌کردند آنها هم به همین روش ایرانی رفتار کنند اصلاً لازم نیست که به دستور اسلام عمل کنند همین که ایرانی باشند کافی است. حجاب با فطرت ایرانی‌ها در طول تاریخ و گذشته دیرین آنها عجین بوده است و بعدها با ظهور اسلام مورد تأیید اسلام نیز قرار گرفته است.

هر فرد ایرانی باید از اصالت خود محافظت کند و فریب بازی دشمنان را نخورد. تفکر لیبرال سرمایه‌داری می‌خواهد همه مردم عالم را به فرهنگ خود درآورد همه یک جور بپوشند و یک جور غذا بخورند و به طور کلی در همه شئون زندگی تابع فرهنگ غربی باشند. ما در گذشته انواع و اقسام غذاها را داشتیم و مادران ایرانی تنوع غذایی بالایی برای خانواده خود ایجاد کرده بودند اما امروز سبک غذا خوردن خیلی از افراد مانند غربی‌ها استفاده از فست فود شده است.

*برخی می‌گویند آزادی در انتخاب پوشش حقی است که سال‌ها از زنان ایرانی دریغ شده است؛ این گفته چقدر درست است؟

آزادی مفهومی است که در حوادث اخیر زیاد مطرح می‌شود اما در عمل کاملاً خلاف آن ارائه می‌شود، آنهایی که امروز دم از آزادی می‌زنند فرهنگ و تاریخ را نمی‌شناسند. آموزش و پرورش و آموزش عالی وظیفه داشتند معنای حقیقی این مفاهیم را به نوجوانان و جوانان بیاموزند. این نقص بزرگی است که در کتاب‌های درسی قهرمانان ملی به دانش آموزان معرفی نمی‌شوند و تاریخ، هویت و تمدن ملی به آنها شناسانده نمی‌شود. اگر این مطالب و مفاهیم برای نوجوان و جوان تبیین شود دیگر آن جوان فریب رسانه‌های بیگانه را نمی‌خورد. اما اگر حرفی از هویت و تمدن ملی زده نشود دانش‌آموز و جوان هویت خود را در فضای مجازی جستجو می‌کند. فضای مجازی‌ای که مدیریت آن به دست دشمنان است و آنها بر اساس فرهنگ و اهداف خود آن را مدیریت می‌کنند. به همین خاطر است که امروز متأسفانه سگ‌گردانی، حضور سگ در خانواده به جای بچه و حذف خواهر و برادر به خاطر وجود سگ وارد سبک زندگی بعضی از خانواده‌ها شده است.

در ایران عمر دانشگاه کمتر از صد سال است اما عمر پزشکی، مهندسی و معماری چندین قرن است. همه این علوم از حوزه‌های علمیه رشد کردند، حوزه‌هایی که در کنار مسائل دینی به مسائل معماری، فرهنگی، پزشکی، تغذیه و پوشش نیز می‌پرداختند. متأسفانه ما در این زمینه‌ها دچار کم کاری شدیم.

*برخی سوال و نقد می‌کنند که مگر در صدر اسلام هم با بدحجاب این‌طور برخورد می‌کردند؛ پاسخ این پرسش و نقد چیست؟

کسانی که اینگونه سوال و نقد می‌کنند مشخص است که این افراد اصلاً تاریخ نخواندند، در پاسخ باید گفت مگر در زمان امیرالمومنین (ع) و پیامبر اکرم (ص) اصلاً بی‌حجاب وجود داشته، در آن زمان حتی در شرق عالم نیز بی‌حجابی وجود نداشت و بی‌حجابی مخصوص انسان‌های برده، فقیر و بی‌کس بوده است و همه افراد با شخصیت و با اصل و نسب حجاب داشتند. علاوه بر آن پیامبر (ص)، امیرالمومنین (ع) و همه ائمه اطهار (ع) همواره بر مسئله عفاف و غیرت تاکید داشتند. امیرالمومنین (ع) به مردان بی‌غیرت نهیبت می‌زند و می‌فرماید: من تعجب می‌کنم از مردانی که با زن‌هایشان به بازارهای شلوغ می‌روند و تنه زن‌هایشان به تنه مردان می‌خورد.

حضرت زهرا (س) می‌فرمایند: سعادت زن در این است که مردی او را نبیند و او نیز مردی را نبیند. معنای کلام نورانی حضرت زهرا (س) این نیست که زن‌ها باید در خانه بنشینند بلکه این کلام اشاره به اهمیت عفاف و حجاب دارد چرا که اساساً حجاب یک اصل اجتماعی است و فردی نیست. زن در خانه ملزم به حجاب نشده است. سخن حضرت زهرا (س) را می‌توان این‌طور معنا کرد که ما باید بیمارستانی داشته باشیم که رئیس بیمارستان، پرسنل، پزشک و پرستار آن همه خانم باشند و همچنین دانشگاه و سایر امکاناتی که مورد نیاز زن‌ها است باید این‌طور باشد.

کد خبر 5624594

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • captcha

  نظرات

  • علی ۰۷:۲۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   7 6
   متاسفانه ایرانی‌های معاصر با شعار آریایی بودن و بدون تورق تاریخ آریایی، فرهنگ جدیدی رو برای خودشون تالیف کردن
  • IR ۰۷:۵۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   4 3
   حتما مجسمه های یونان باستان و عیلام قبل از هندوتباران را ببینید از قضا علم هم در بین لینها قوی تر از دوران هندو تباران یود
   • کاربر IR ۰۸:۵۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
    0 0
    متاسفانه مغول تباران بدلیل نداشتن کمترین نشانه تاریخی به تاریخ زرین ایران باستان رشک میبرن ... حسادت و عقده همیشه از نداشتن ها سرچشمه میگیره...
  • محمد IR ۰۷:۵۴ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   4 4
   سلام عليكم ضمن تشكر از اين مقاله./اولا چرا اينقدر دير مگر نميشد از روز اول اين حرفها را زد بخصوص اينكه ذات حجاب وپوشش براي زنان ايراني است وتا اين حد كه نبي اكرم متهم به پيروي از حضرت سلمان ميشدنذد./دوم.......
  • محمد IR ۰۷:۵۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   6 1
   ودوم.. اينكه حجاب بهانه است اصل نظام نشانه است.. هم براي گروه اول كه دشمنان ايران مستقل وآزاد هستند وبازماندگان اسكندر متجاوز ويونانيان ....هم براي دوستان عصباني!!!!!واما چرا عصباني؟ امروز بايد بدنبال پاسخ به اين سئوال بود كه چرا عصباني؟...واگر بخش مهمي از اين عصبانيت حق است بدنبال پاسخ به آن بود...
  • محمد IR ۰۸:۰۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 1
   چرا عصباني ؟ وآيا عصبانيت حق دوستان است ؟! افراط رسانه ها وشتاب زدگي آنان كار را خرابتر مي كند بايد تامل كرد وبا آرامش بررسي كرد.چرا عصباني؟اگر ما همگي نداشته باشيم ايا تحمل نمي كنيم ؟ اگر فقر عادلانه توزيع ميشد دوستان عصباني توليد ميشدند.مكر در زمان جنگ اينچنين نبود؟حقيقيت اين است.
  • سوسان US ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   4 4
   چرا مغالطه میکنی خواهر من حداقل تاریخ هلنیسم رو در ایران بخوان صدوقیان هم یهودی بودند اما هلنیست بحث بر سر پوشش اختلاف بین صدوقیان و فریسیان بود ایرانیان هزار سال هلنیست بودند و تا ظهور اسلام کتسفون مرکز هلنیسم ایرانی بود که حتی به یک تکه لباس بر تن مردان و زنان اعتقاد نداشتند و لباس فقط نشان تشخص ب
  • حاجی ام IR ۰۹:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   4 6
   عالی بود دمتون گرم خانم علی آبادی واقعا به این روشنگری نیازمنیدم
  • حمید AU ۰۹:۰۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   8 2
   چراینقدرسفسطه؟؟؟مشکل امروزمردم حجاب اجباری وگرنه ایرانیان خودآفریننده پوشش هستند.چند نفردیگه به خاطربگیرو ببند باید آسیب ببینند؟ تا کی چهارتا گردشگرخارجی رامجبورمی کنید؟درآزادی که انتخاب پوشش زیبا می شود.
  • US ۰۹:۱۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   15 11
   تحقیقتون ناقض هست...حجاب هست فقط موقع عبادت و نه در خیابان و دریا و استخر.... حجاب هست با اختیاز و نه با زور و زندان و جریمه و کشتن
   • IR ۱۱:۴۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
    1 1
    اتفاقا شما هم تحقیقات ناقصه هم عقلت کدوم عقلی میگه حجاب که در اصل برای پوشوندن ور مقابل نامحرم هست باید صرفا در عبادت وبرای خدا که ازهمه محرمتر هست باشه اما تو استخر وخیابون جلوی مردای نامحرم باید نباشه؟
   • IR ۱۴:۵۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
    1 1
    یعنی جلوی خدا پوشش داشته باش و جلوی مردم دیگه نه ؟؟؟؟ چه استدلالی .کسی نگفته در استخر و دریا حجاب داشته باش مگر این که منظورت استخر و ساحل مختلط باشه که آرزو دارید اینجا پیاده کنید . الان خود مهسا امینی هم از اون دنیا بیاد حرفتون رو رد کنه باز میگید کشته شدی
  • وحید IR ۱۰:۲۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 3
   این حرفها تکراری است همه دنیا میدانند که مشکل مردم ایران حجاب نیست.تبعیض،مدیریت غلط و فشار بردوش مردم را به حساب حجاب نگذارید.
  • کیا GB ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   3 1
   حجاب در ذات انسان است در غیر اینصورت زیبایی انسان از بین میرود و شبیه موجودات دیگر میشویم. این ربطی به دین ندارد.
   • IR ۱۰:۲۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۷
    0 0
    این شامل پوشاندن مو هم می‌شه؟
  • حمید خرازی 234 IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   2 1
   پلیس گشت کشتار نمیخوایم نمیخوایم نمیخوایم
  • IR ۱۲:۱۵ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 3
   اولا اینکه یه انگ برهنگی بزنی به کسانی که مخالف حجاب اجباری هستن مصداق بارز پروپاگاندا رسانه ایه. ثانیا این که ما یه کاری رو از زمان هخامنشیان میکردیم دلیل بر درستی اون میشه؟؟؟؟ مثلا اگه اون موقع برده داری بوده الانم باید باشه؟؟؟؟
  • اکرم IR ۱۲:۴۶ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 1
   ممنون از مقاله تون. حجاب حکم اسلام و دین ماست.ما چیزی به عنوان حجاب اختیاری و اجباری نداریم.درضمن حجاب یک مقوله ی احتماعی ست،فرد نمی تواند راحت در احتماع حکومت دینی،بی حجاب بگردد و بگوید:من دوست دارم اینژوری باشم.نه عزیزم،شما تو مکانهای خصوصی تون هر جور خواستید باشید ولی وقتی میآیید تو احتماع باید .
  • IR ۱۳:۳۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   0 3
   دیگه کار از این بحثهای تکراری گذشته. خودتونو خسته نکنید
  • ناشناس IR ۱۶:۲۷ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 0
   الان مشکل حجاب نیست مشکل بی تدبیری مسوولان است
  • صادق IR ۱۶:۲۸ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 0
   مشکل گرانی است بدحجابی نیست
  • IR ۱۶:۲۹ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   0 0
   معترضان به حجاب لطفاً پاسخ دهید. _ حد و اندازه بی حجابی چقدر است؟ _ آیا  پوشش و رفتار های محرک جنسی آزاد است؟ _ آیا رواج  بی عفتی در جامعه باعث نشر آن در جامعه می‌شود  ؟ _ آیا رواج برهنگی، آزادی و آرامش  دیگران را از بین نمی‌برد؟
  • IR ۱۶:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   0 0
   _  رعایت حجاب در کشور ایران، یک قانون اجتماعی برای همه مردم  با  ادیان  و  ملیت‌های مختلف است یا  یک عمل صرفاً اعتقادی است؟ _  برخورد هوشمندانه، بازدارنده‌ و محترمانه با متخلفان از قوانین چیست؟
  • IR ۱۶:۳۱ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   0 0
   _ چرا در جوامعی که پس از جنگ جهانی دوم  برهنگی و روابط جنسی آزاد شد، آمار تعرض به خانمها و تولد نوزادان نامشروع ده‌ها برابر شد؟ _ چرا در جوامعی که برهنگی  و روابط جنسی آزاد شد، روابط آزاد جنسی زن و مرد به همجنس گرایی و روابط  جنسی با حیوانات کشیده شد؟
  • IR ۱۶:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   2 0
   _ کانون گرم خانواده و احترام به والدین در جوامع برهنه  بیشتر است یا در جوامع با رعایت حجاب و عفاف ؟
  • علی IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 0
   آقای طاهری یکی از مبلغان خوب هستنمن مطالبشونچ خوندم
  • علی IR ۱۹:۳۲ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   1 0
   ممنون از مطالب خوبتون
  • قلیدون IR ۱۹:۴۳ - ۱۴۰۱/۰۸/۱۵
   3 0
   حجاب خوبه