اولویت گیاهان دارویی در تخصیص تسهیلات یارانه‌دار

گیاهان دارویی در تخصیص تسهیلات یارانه‌دار جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد خالدی، مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارتخانه در نشست هم‌اندیشی تحول زنجیره ارزش گل محمدی با بیان اینکه گیاهان دارویی در تخصیص تسهیلات یارانه‌دار جزو اولویت‌های وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد، گفت: بانک مرکزی رویکردهای جدیدی را در بحث تأمین مالی در حوزه‌های مختلف تولید دنبال می‌کند و ما نیز این رویکرد را در تأمین مالی کشاورزی قراردادی پیگیری می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید نگاه تجاری به کشاورزی داشت، اظهار داشت: با نگاه سنتی و استانداردهای سنتی به تولید و کشاورزی نمی‌توان به بازارهای جهانی ورود پیدا کرد.

وی افزود: در کشاورزی قراردادی اصرار ما این است که منابع مالی به سمت شرکت‌های توانمند پشتیبان یا مجریان که با تولیدکنندگان در ارتباط هستند، سوق پیدا کند.

خالدی گفت: سال‌ها تولید را جدا می‌دیدیم و تسهیلات به تولیدکنندگان، فرآوری کنندگان و تأمین کنندگان نهاده‌ها پرداخت می‌شد، اما آنها با هم‌افزایی نداشتند.

وی ادامه داد: در تأمین مالی جدید، پول و تسهیلات به تک‌تک حلقه‌ها در یک زنجیره ارزش به طور مجزا پرداخت نمی‌شود، این رویکرد در بانک مرکزی کنار گذاشته شده و ما نیز این رویکرد را دنبال می‌کنیم.

مدیرکل دفتر امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اذعان داشت: تأمین مالی در رویکرد جدید به شکلی صورت می‌گیرد که ارتباط میان حلقه‌ای زنجیره ایجاد شود تا منجر به هم‌افزایی و همگرایی شود.

وی به رونمایی از تأمین مالی کشت قراردادی در بانک مرکزی در پنج ماه پیش اشاره و خاطرنشان کرد: بانک مرکزی به طور رسمی به تمام بانک‌های کشور ابلاغ کرده که ۲۰ درصد منابع مالی خود را به سمت تأمین مالی کشاورزی قراردادی ببرد.

خالدی افزود: پرداخت‌ها باید با هدایت شرکت‌های توانمند پشتیبان یا مجریان اتفاق بیفتد و ما زنحیره‌های عرضه در استان‌ها را نیز مشخص کرده‌ایم.

وی در همین حال صدور گواهینامه مجریان و پشتیبان کشاورزی قراردادی به کلیه متقاضیان در زیربخش‌های مختلف را از اقدامات مهم در حوزه تأمین مالی برشمرد.

این مسؤول افزود: امکانات ثبت‌نام اینترنتی شرکت‌های پشتیبان برای استفاده از حمایت‌ها نیز پیش‌بینی شده است.

کد خبر 5769462

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha