ابطحي در فاينشنال تايمز: قانون اساسي موجود عمده ترين محدوديت ها را بر خاتمي تحميل كرد

معاون حقوقي و پارلماني رييس جمهور در اولين مقاله اي كه به طور رسمي براي روزنامه انگليسي فاينشنال تايمز نوشته است ، يادآور شد كه قانون اساسي موجود عمده ترين محدوديت ها را برخاتمي تحميل كرده و علت اصلي ناكامي اصلاحات تسلط مخالفان آن بر ساير دستگاهها به جز مجلس بوده است. وي در عين حال با تحليل انتخابات مجلس هفتم نتيجه آن را نشانه پيروزي اصلاحات دانسته است.

به گزارش خبرگزاري مهر محمدعلي ابطحي معاون پارلماني و حقوقي رئيس دراين مقاله سير اصلاحات و دمكراسي در ايران و همچنين استفاده محافظه كاران از قانون اساسي موجود براي  حذف اصلاح طلبان و مردم از صحنه سياسي كشوررا براي خوانندگان اين نشريه انگليسي تشريح كرده است.

بر اساس اين گزارش محمدعلي ابطحي مي نويسد: اصلاحات يك روند است كه بايد مسير خود را بپيمايد. اين روند در غرب پس از سيصد سال و دو جنگ جهاني به نتيجه رسيد و دموكراسي نهادينه شد. تاريخ ايران بر محور بيست و پنج قرن حكومت سلطنتي دور مي زند كه تمام اصول آن با ماهيت دموكراسي و شركت مردم در روند تصميم گيري تناقض دارد.

 به اعتقاد ابطحي اين تاريخ طولاني نقش عمده اي در شكل گيري روح جامعه ايران داشته و اكنون به زمان زيادي نياز است تا اين فرهنگ تغيير كند.

مقاله معاون پارلماني رئيس جمهور در فايننشال تايمز مي افزايد: در انتخابات تاريخي سال 1997 با انتخاب محمد خاتمي به رياست جمهوري اسلامي مرحله جديدي در روند اصلاحات آغاز شد. از آن زمان تاكنون مردم ايران توانسته اند حقوق سياسي و مدني خود را درك كرده و از آن استفاده كنند، حقوقي چون راي دادن و اعتراض علني. اما به سبب پيروزي اصلاح طلبان در انتخابات، اميد و انتظارات مردم بالا رفت و متوقع شدند كه اصلاحات با سرعت انجام شود. آن ها به سرعت اصلاحات بيشتر اهميت مي دادند تا نهادينه شدن واقعي دموكراسي.

ابطحي اضافه مي كند: اين واقعيت در نظر گرفته نمي شد كه آقاي خاتمي مطابق با قانون اساسي اي انتخاب شده كه محدوديت هاي عمده اي براي او ايجاد مي كند. مطابق با اين قانون اساسي مراكز اصلي قدرت در ايران يعني نهاد هايي چون قوه قضائيه، مجلس، شوراي نگهبان قانون اساسي، مجمع تشخيص مصلحت نظام، نيروهاي مسلح و راديو و تلويزيون از حوزه اختيارات رئيس جمهوري بيرون هستند و در واقع به غير از مجلس فعلي تمام آنان در سلطه مخالفان اصلاحات بوده اند.

به نوشته ابطحي مقاومت و فعاليت هاي مستمر مخالفان اصلاحات كه قدرتمندانه در مقابل رييس جمهوري و مجلس هوادار اصلاحات ايستادند، باعث شد كه به مردم القا شود كه برنامه اصلاحات به بن بست رسيده است در حالي كه روند اصلاحات ادامه داشته است.

فاينشنال تايمز از زبان ابطحي ادامه مي دهد: در نتيجه در انتخابات اخير مجلس جناح محافظه كار تمام وسايل قانوني را كه در اختيار داشت در جهت حذف اصلاح طلبان به كار گرفت و مردم هم از صحنه سياسي كشور خارج شدند.

معاون پارلماني رييس جمهوري  سپس مي نويسد : نتيجه انتخابات به معناي محبوب بودن محافظه كاران نيست چون آن ها در اين انتخابات پانزده تا بيست در صد آرا را به دست آوردند. يعني همان ميزان از راي دهندگان كه در تمام ادوار قبلي انتخابات مجلس و رياست جمهوري به آنان راي مي دادند. تغيير عمده اين بار كاهش تعداد كساني بود كه در انتخابات راي دادند. به عنوان مثال در تهران كانديداهاي اصلي محافظه كاران با آراي حدود پانزده در صد از واجدين شرايط راي دادن به مجلس رفتند در حالي كه رقباي اصلاح طلب آنان ، يا صلاحيتشان رد شده بود يا خودشان اعلام انصراف كرده بودند.

آقاي ابطحي درمقاله خود در فايننشال تايمز اظهار عقيده مي كند : اين واقعيت در واقع نوعي پيروزي براي اصلاح طلبان و روند اصلاحات است. چون حتي محافظه كارترين جناح ها براي به دست آوردن راي مردم در اين انتخابات از شعارهاي اصلاح طلبان استفاده كردند، شعار ها و قول هايي كه تا قبل از آن از سوي همين محافظه كاران غير اسلامي يا غيرقانوني تلقي مي شد از قبيل لغو ممنوعيت ماهواره، توسعه كشور، حمايت از آزادي هاي فرهنگي و اجتماعي و حتي بهبود روابط با آمريكا.

به نوشته ابطحي اگر تمام قول هاي انتخاباتي محافظه كاران به واقعيت بپيوندد، روند اصلاحات پيروز شده است.

معاون رييس جمهور در باره آينده اصلاحات در ايران نيز اظهار خوش بيني مي كند اما هشدار مي دهد كه در جوامع در حال توسعه به جاي سعي در ريشه دار كردن نهضت هاي اصلاح طلبي، بيشترين تلاش جهت ساختن شخصيت ها و قهرمان سازي صورت مي گيرد. او در پايان مي نويسد كه در عصر ارتباطات جهاني و با تلاش جوانان ايراني، ادامه اصلاحات تنها راهي است كه در پيش پاي ملت و رهبران ايران قرار دارد.

کد خبر 66154

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 4 =