دكتر حسن روحاني دبير شورايعالي امنيت ملي كشورمان عصر امروز با يوري كاواگوچي وزير امور خارجه ژاپن در توكيو گفتگو كرد.

 به گزارش خبرگزاري مهر روحاني در اين ديدار با تقدير از ابراز همدردي و همكاري ژاپن در جريان زلزله بم، راجع به بحران هسته اي ايران  گفت: تخلف كشورهاي عضو معاهده هسته اي در اجراي يكپارچه معاهده مذكور، موجب شده ايران بخشي از فعاليتهاي هسته اي گذشته خود را به اطلاع آژانس نرساند زيرا آنها نه تنها در اجراي ماده 4 معاهده كه آنها را موظف به همكاري با ايران در امر انتقال تكنولوژي صلح آميز هسته اي كرده بود، كوتاهي نمودند بلكه عليه فعاليتهاي هسته اي صلح آميز ايران همچون نيروگاه بوشهر به اعمال فشار بين المللي و جنجال تبليغاتي دست زدند.
وي افزود :  ممانعت غرب از اجراي پروژه نيروگاه بوشهر، نمونه آشكار تخلف از معاهده هسته اي بود زيرا براساس اين معاهده، بهره مندي اعضا از نيروگاه هسته اي، حق خدشه ناپذير آنها است ،  همه كشورهاي عضو معاهده بهره مندي اعضاي از نيروگاه هسته اي، حق خدشه ناپذير آنها است ، همه كشورهاي عضو معاهده نيز با زير پا گذاشتن N.P.T  از همكاري با ايران در مورد چرخه سوخت براي تامين سوخت نيروگاه نيز خودداري كردند فلذا راهي به جز صنعت بومي براي دسترسي به چرخه سوخت بدون اطلاع جزئيات آن به آژانس بين المللي انرژي اتمي براي ايران باقي نگذاشتند .
روحاني  با اشاره به قطعنامه اخير آژانس گفت: مسائل فني كوچك و مرده در اين قطعنامه بزرگ شده است ايران در يك پروژه تحقيقاتي 14 سال پيش در راكتوري كه زير نظر آژانس بود، فعاليت كرده و سپس آن پروژه را تعطيل كرده است. اكنون آژانس بعد از 14 سال يك پروژه تحقيقاتي منتفي شده را بزرگ كرده است. ايران اقدامات اساسي براي اعتماد سازي را برداشته است اما اعتماد سازي جاده دو طرفه است. جامعه بين المللي نيز بايد حقوق مشروع ايران در چارچوب NPT را به رسميت بشناسند در غير اينصورت مردم ايران مانع از اقدامات يكجانبه خواهند شد. هنگاميكه يك مقام آمريكايي اعلام مي كند كه حتي اگر ايران پروتكل را تصويب كند، باز حق بهره مندي از چرخه سوخت NPT را نخواهد داشت. اينجاست كه مجلس ايران و مردم ايران دچار بدبيني به آينده پروسه اعتماد سازي مي شود. هر تهديدي در مورد محروم كردن ايران از حقوق مشروعش، ضربه اي به روند اعتمادسازي و پايبندي ايران به تعهداتش خواهد بود.
دكتر روحاني دبير شورايعالي امنيت ملي با اشاره به روابط متشنج ايران و آمريكا گفت: اگر آمريكا اقدامات خود عليه منافع حياتي ايران را متوقف كند زمينه براي كاهش تشنج فراهم خواهد شد. وي ثبات در منطقه حساس خليج فارس، خاورميانه و آسياي مركزي را به نفع ايران و جامعه بين الملل دانست و سياستهاي ايران در قبال بحران عراق و افغانستان را مهمترين دليل علاقمندي ايران به صلح، ثبات و امنيت منطقه خواند.
وي گفت: ايران براي مبارزه با تروريسم، دست به اقدامات بي نظير زده و لذا نبايد هيچ ترديدي براي جديت ايران در مقابله با تروريسم وجود داشته باشد، ايران آماده است با ژاپن علاوه بر توسعه روابط دو جانبه، مورد مسائل منطقه اي مثل بازسازي عراق و افغانستان و مسائل بين المللي مثل مبارزه با سلاحهاي كشتار جمعي، تروريسم و مواد مخدر، مشاركت فعال داشته باشد.
خانم كاواگوچي وزير خارجه ژاپن نيز در اين ديدار كه 5/2 ساعت بطول انجاميد، با اشاره به دعوت رسمي اش از آقاي دكتر روحاني جهت سفر به توكيو، اين ديدار را جهت رايزني دو كشور راجع به مسائل مربوط به امنيت منطقه و بين المللي و نيز توسعه روابط دو جانبه مهم دانست و گفت: قرارداد توسعه ميدان نفت آزادگان از تحولات مهم روابط دو جانبه در ماههاي اخير بوده است ابتكارات اخير ايران در سياستهاي هسته اي موجب جلب اعتماد جهاني و تقويت روابط ايران و ژاپن بوه است. امضا و اجراي موقت پروتكل الحاقي يك اقدام بسيار سنجيده و مثبت از سوي ايران بود. تصويب اين پروتكل موجب خواهد شد كه جامعه جهاني نسبت به مقاصد صلح آميز فعاليتهاي هسته اي ايران در آينده اعتماد كند. مجلس ژاپن نيز پروتكل را امضاء كرده و بازرسين آژانس به بازرسيهاي فشرده خود در ژان ادامه مي دهند. خانم كاواگوچي تصريح كرد: اجراي كامل معاهده هسته اي موجب اعتمادسازي مي شود و شرايط بهره مندي ايران از تكنولوژي صلح آميز هسته اي را فراهم نمود.
وزير خارجه ژاپن با اشاره به بحران افغانستان و عراق گفت: دولت ژاپن معتقد است كه ايران در بحرانهاي مذكور نقش مثبت و سازنده ايفا كرده است وي به روابط متشنج ايران و آمريكا اشاره كرد و گفت: حل و فصل مسائل بين آمريكا بعنوان قدرت برتر جهاني با ايران بعنوان قدرت برتر منطقه اي گرچه كاري دشوار و پيچيده است اما هرگونه پيشرفتي در كاهش تشنج بين دو طرف به نفع جامعه جهاني خواهد بود. خانم كاواگوچي روابط ايران و ژاپن را بسيار با اهميت توصيف نمود و گفتگوهاي صريح دو كشور را موجب تقويت روابط دانست.
وي اضافه كرد دولت ژاپن مايل است در مورد مسائل عراق، افغانستان، مبارزه با سلاحهاي كشتار جمعي، مبارزه با تروريسم و مواد مخدر با دولت ايران همكاري نمايد.

کد خبر 66325

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha