صله رحم همردیف ایمان به خداست

استاد بازنشسته جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی در مورد دید و بازدیدهای نوروزی گفت: در قیامت بلافاصله بعد از ایمان به خدا از صله ارحام می‎پرسند یعنی آنقدر مهم است که همردیف با ایمان به خدا قرار گرفته است.

دکتر حسین باهر درمورد معنویت در نوروز  و جایگاه نوروز از نظر معنویت و عرفان به خبرنگار مهر گفت: اول اینکه از نظر زمانی لحظه تحویل سال آغاز اعتدال بهاری است. در سال، روز و شب دوبار معادل هم می‎شوند یکبار اعتدال بهاری و یکبار اعتدال خزانی است. در هردو مورد تعادل ارتباط فیزیک و متافیزیک آسانتر می‏شود یعنی آسمان اول با آسمان دوم یا خاک با افلاک تبادلاتی می‎کنند که تجربه کوچکتر آن در بین الطلوعین و بین الغروبین رخ می‎دهد.

وی افزود: این زمان به اصطلاح، وقت استجابت دعا است و فلسفه بسیار جالبی دارد. مسئله دیگر خود آغاز بهار است که امواجی را طبیعت ساطع می‏کند که تمام هستی را از خواب زمستانی بیدار می‎کند.یعنی باد بهار شفا بخش و زنده کننده است. سومین نکته اینکه آیین نوروز از آئینهای زرتشتی و مهری ایرانیان باستان است که معنویتشان با نوروز تثبیت می‏شده اینکه یک سنت خوبی بوده که به ما رسیده است.

این استاد بازنشسته جامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی ادامه داد: با ورود اسلام به ایران متدینان ایرانی به حضور حضرت علی می‏روند و از او می‎خواهند که در این باره دعایی بکنند و امام هم دعای معروف سال تحویل را ذکر می‎کنند. نکته بعدی اینکه همانطور که کشورهای مختلف کارناوال شادی دارند نوروز هم کارناوال شادی ایرانیان است که از چهارشنبه سوری شروع و تا سیزده بدر ادامه می‏یابد. 

این رفتارشناس تصریح کرد: تمام مراسم نوروز اگرچه در ظاهر فیزیکی است اما باطن آن معنوی است حتی چهارشنبه سوری و آتش روشن کردن به مثابه پرستاری از آتش است نه پرستش آن. هفت سین هم که هفت چین بوده و هفت شین و هفت سین شده هفت گیاه روئیده از زمین بوده که بعدها به آن سکه و تخم مرغ اضافه شده است. یعنی تمام آن زنده و دارای حیات هست.

باهر گفت: نکته دیگر اهدای هدایا توسط بزرگترها به کوچکترهاست که محبت به وجود می‎آورد. مسئله بعدی که اینروزها منسوخ شده میرنوروزی بوده اینکه یکنفر را با مهلت 5 روزه به جای والی منطقه حاکم می‎کردند و معمولا کارهایی که حاکمیت مستبد را مخدوش می‎کرده انجام می‎داده است. حاجی فیروز هم کارهای مستبدانه پولداران علیه بی پولان را تقلید میکرده است.

وی ادامه داد: مسئله دیگر اینکه 16 آیه درباره سیر و سیاحت در قرآن داریم که یکی از موقعیتهای مناسب برای این کار همین ایام تعطیلات نوروزی است.

این کارشناس جامعه شناسی و علوم رفتاری درمورد اینکه دین چه توصیه‎ای برای ابراز شادیها دارد گفت: دین در این موضوعات دعاهای خاصی دارد. همه مراسم نوروز مورد تأیید اسلام است اگر اکراهی در آن بعدا پدید آمده به علت تبدیل شدن آرام و صحیح بعضی از این مراسم  به کارهای خطرناک و پرخشونت است. مثل برگزاری مراسم چهارشنبه سوریهای سالهای اخیر که با مصدومین و مجروحان زیادی همراه می‎شود.

باهر درمورد توصیه دین به صله رحم برای تعمیق دادن به دید و بازدیدهای نوروزی هم اظهارداشت: صله رحم یکی از مسائل جالبی است که در قرآن آمده به این صورت که در قیامت بلافاصله بعد از ایمان به خدا از صله ارحام می‎پرسند یعنی آنقدر مهم است که همردیف با ایمان به خدا قرار گرفته است.

وی درپایان تصریح کرد: ذات انسان اجتماعی است و این ارتباطات قلبا باید برقرار شود و این مسئله قلبی هم باید حضوری ابراز شود یعنی هر ظهوری احتیاج به یک حضوردارد.

کد خبر 1560196

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =