شرایط کاندیداها بررسی می‌شود نه سلایق آنها/ برخی نامزدها حرف‌هایی می زنند که شبیه جوک است

آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه انتخابات باید آزادانه باشد و تاکنون نیز انتخابات ایران به صورت آزادانه برگزار شده و تمام سلیقه های مختلف نیز باید در انتخابات شرکت کنند، گفت: اما در بررسی صلاحیت ها سلیقه ها ارزیابی نمی شود بلکه شرایط مورد ارزیابی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله احمد جنتی در خطبه های امروز نماز جمعه تهران با اشاره به مسئله انتخابات گفت: مقام معظم رهبری در اوایل سال حماسه سیاسی و اقتصادی را بیان کردند و حماسه نیز بار مفهومی خودش را دارد. بنابراین یک کار معمولی و متعارف اسمش حماسه نیست. حماسه در میدان جنگ انجام می دهند یعنی سینه سپر می کنند و با ایثار کردن و آمادگی در مقابل هر خطری دشمن را به عقب می راند که حماسه سیاسی امسال نیست انتخابات است.

وی با بیان اینکه دو انتخابات مهم و حساس پیش رو داریم گفت: اگر افراد صالح انتخاب شوند خیرشان به مردم می رسد و اگر افراد ناصالح انتخاب شوند شرشان به مردم می رسد.

نظارت بر صلاحیت داوطلبان شوراها صفر است/ مگر مجلس می تواند صلاحیت ها را بررسی کند؟

خطیب نماز جمعه این هفته تهران با انتقاد از روند بررسی صلاحیت های داوطلبان انتخابات شوراها گفت: متأسفانه مسئله نظارت بر صلاحیت نامزدهای شورای شهر و روستا نزدیک به صفر است. مگر مجلس می تواند صلاحیت ها را بررسی کند.

وی با اشاره به درخواست ها از شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان شوراها افزود: شورای نگهبان که سی و چند سال است کار بررسی صلاحیت ها را با اطلاعات سپاه، ناجا و جاهای دیگر انجام می دهد در تایید صلاحیت این 686 نفر نیز مانده است چه برسد به تایید صلاحیت چند صد هزار نفر.

آیت الله جنتی تاکید کرد انتخابات ریاست جمهوری برای انتخاب فردی است که آبروی مردم، زندگی و معاش و رفاه آنان در اختیار آن فرد سپرده می شود بنابراین باید دارای صفاتی باشد که شایستگی این مقام را داشته باشد.

دبیر شورای نگهبان با اشاره به صفاتی که در اصل 115 قانون اساسی برای رئیس جمهور آمده است گفت: صفات اصل 115 صفات خوبی است که باید رئیس جمهور جزء رجل سیاسی و مذهبی باشد مدیر و مدبر باشد اما اگر بخواهیم این صفات را در حد بالا بخواهیم باید از خدا بخواهیم که از آسمان چند نفر را بفرستد.

وی با بیان اینکه مجبوریم از میان همین کاندیداهای موجود چند نفر را انتخاب کنیم گفت: اکثر این کاندیداها را شما می شناسید و بعضی از آنها حرف هایی می زنند که در حد جوک است. ما حداقل ها رابررسی می کنیم اگر حداکثر را بخواهیم در نظر بگیریم باید سفارش دهیم چند نفر را برایمان بسازند.

خطیب نمازجمعه تهران با بیان اینکه باید برای بعضی از صفات ها بیشتر تمرکز کنیم گفت: ایمان و تقوا دو شرطی است که کاندیداها باید بیشتر از دیگر صفات داشته باشند. مثلاً اگر کاندیدایی مدیر و مدبر باشد اما ایمان و تقوا نداشته باشد قدرتش در مسیر دیگری مانند معادلات، رانتخواری و به بده و بستان ها خرج می شود. پس شرط اول یک رئیس جمهور اصلح این است که ایمان و تقوا داشته باشد و مسئله دوم مدیر و مدبر است.

آیت الله جنتی افزود: خوب است که رئیس جمهور مومن و متقی باشد اما می خواهد یک کشور را اداره کند و با انواع مشکلات اقتصادی، سیاسی و تحریم ها مواجع است که باید برای حل هر یک از این مشکلات راه حل هایی را پیدا کند. بنابراین مدیر و مدبر بودن هم در کنار ایمان و تقوا ملاکی است که باید مد نظر قرار گرفته شود. و رئیس جمهور باید یک قدرت مدیریت نسبی داشته باشد.

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه ما فرصت آن را نداریم به همه داوطلبان بگوییم برای حل مشکلات می خواهید چه کاری انجام دهید گفت: بعضی از این داوطلبان حرف هایی می زنند که شبیه جوک است مثلاً می گوییم با تحریم ها می خواهید چه کار کنید؟ یکی می گوید رابطه مان را با آمریکا درست می کنیم مگر کشورهایی که سال های سال زیر چنته آمریکا بودند مشکلی ندارند. گرسنه ندارند مگر آمریکا به نفع کسی کاری می کند و خیر کسی را می خواهد.

وی با بیان اینکه تسلیم شدن در برابر آمریکا یعنی سپردن منافع و مسائل کشور به دست بیگانگان تاکید کرد: اگر کسی این طرز تفکر را داشته باشد می توان آن را تایید کرد؟ کسانی که به دنبال قدرت و ثروت هستند می شود آنان را تایید کرد؟

خطیب نمازجمعه تهران خطاب به مردم برای انتخاب انتخاب کاندیدای اصلح گفت: اگر اهل تشخیص نیستید صفات کاندیدای اصلح را از اهل تشخیص بپرسید و اگر کسی این صفات مورد نظر نداشت به آن رای ندهند.

آیت الله جنتی با بیان اینکه کاندیداها باید موضع خود در مقابل فتنه 88 را مشخص کنند گفت: در فتنه 88 عده ای می خواستند با واژه تقلب نظام را مانند دیگر کشورها ساقط کنند، بنابراین کسی که می خواهد بر کرسی ریاست جمهوری بنشیند باید موضعش را نسبت به فتنه 88 مشخص کنند. اگر آن را قبول دارند پس آن فرد هم فتنه گر است و اگر مخالف فتنه بوده است باید آن را محکوم کند.

در ادامه خطبه های این هفته نماز جمعه تهران دبیر شورای نگهبان با اشاره به صفاتی که مقام معظم رهبری برای یک رئیس جمهور اصلح فرمودند تصریح کرد: ایمان به خدا، انقلاب، مردم، مقاومت کردن و نترسیدن در برابر دشمنان، فسادستیزی و عدالت خواهی و مبارزه با تبعیض از ویژگی هایی است که یک رئیس جمهور باید داشته باشد.

وی افزود: رئیس جمهور باید اهل مقاومت باشد و مانند شیوخ عرب با یک توپ و تشر آمریکا عقب ننشیند و مقاومت کند.

خطیب نمازجمعه تهران ادامه داد: رئیس جمهور باید ساده زیست باشد و ساده زیستی را هم باید از خودش شروع کند، یعنی اینکه خانه، وسایل زندگی اش، و ماشینی که سوار می شود ساده باشد کسی که شعار ساده زیستی می دهد اما ماشین بنز سوار شود درد مردم را نمی فهمد و نمی فهمد که می گویند گرسنه ام یعنی چه، دلش به حال طبقه محروم نمی سوزد. بنابراین رئیس جمهور باید مثل یک مادر باشد نه دایه برای مردم.

آیت الله جنتی قانونگرایی را از دیگر ویژگی های یک رئیس جمهور اصلح برشمرد و گفت: رئیس جمهور باید به قانون عمل کند هر چند که آن قانون، قانون بدی باشد. اما اگر قانون نقض شود قانون شکنی باب می شوند.

وی تاکید کرد: رئیس جمهور باید به اهل جمعی و مشورت احترام بگذارد و مستبدانه و دیکتاتوری فکر نکند و نیروهای صالح را به کار گیرد.

آیت الله جنتی با تاکید بر اینکه انتخابات باید آزادانه باشد تاکنون نیز انتخابات ایران به صورت آزادانه برگزار شده و تمام سلیقه های مختلف نیز باید در انتخابات شرکت کنند. همچنان که شاهد حضور همه سلیقه ها در انتخابات بودیم. اما در بررسی صلاحیت ها سلیقه ها ارزیابی نمی شود بلکه شرایط مورد ارزیابی قرار می گیرد.

خطیب نمازجمعه تهران ولایت پذیری را یکی از مهم ترین صفات رئیس جمهور برشمرد و گفت: اگر فردی ولایت فقیه را قبول نداشته باشد ایمان و تقوا هم نخواهد داشت. رئیس جمهور باید بداند که این مملکت شخصی به نام رهبری هم دارد و حکمش را باید تنفیذ کند و اگر رهبری حکمش را تنفیذ نکند آن رئیس جمهور مشروعیت پیدا نمی کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: رئیس جمهور هر جا اگر اختلاف نظری با رهبری پیدا کرد باید بداند که تابع رهبری باشد نه اینکه رهبری تابع آن باشد.

کد خبر 2056797

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =