انگلیسی‌ها هنوز از نام رئیسعلی می‌ترسند/ جهان استعمار دلوار و دلواری‌ها را فراموش نمی‌کند

بوشهر - خبرگزاری مهر: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: رئیسعلی دلواری سردار بزرگ نهضت مقاومت استعمار انگلیس به‌عنوان نماد مقاومت و استعمار ستیز هنوز انگلیسی‌ها از نامش هراس دارند.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری سه شنبه  شب در همایش بزرگداشت سالروز شهادت شهید رئیسعلی دلواری که با حضور اندیشمندان و تاریخ نویسان ایران اسلامی در زادگاه رئیسعلی دلواری در دلوار برگزارشد گفت: انگلیس با انگیزه‌های مختلف و با طرح ، برنامه ریزی  و استراتژی استان بوشهر مورد تهاجم قرار می‌داد.

وی با بیان اینکه انگلیس هیچگاه به اندازه قیام رئیسعلی دلواری طعم شکست نچشیده بود تصریح کرد:آنان به زعم خود در نهایت قدرت بودند اما در عرصه مقاومت، شهید رئیسعلی دلواری شکستی بی‌نظیر به آنان چشاند که همواره از نام رئیسعلی دلواری هراس دارند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با تشریح فلسفه حادثه قیام نهضت جنوب  افزود:   رئیسعلی دلواری با گرفتن فتوا از مراجع تشییع و منعبث از آموزه‌های قرآن کریم قیامی به‌پا کرد که در تاریخ جهان ثبت و ضبط شد.

جهان استعمار هیچگاه دلوار و دلواری‌ها را فراموش نمی‌کند

آیت‌الله صفایی بوشهری به سوگند نامه رئیسعلی دلواری در قیام خود اشاره کرد و تصریح کرد: این سردار بزرگ جنوب در سوگندنامه خود تاکید کرده است اگر کسی وطنم را تصرف کند و به خاک من تجاوز کند با تمام وجود تا آخرین قطره خونم دفاع خواهم کرد.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه جهان استعمار هیچگاه دلوار و دلواری‌ها را فراموش نمی‌کند بیان کرد: دلوار و رئیسعلی دلواری به‌عنوان نماد پایداری و اقتدار بر پهنه گیتی می‌درخشد چراکه با پشتیبانی ولایت فقیه استعمار را به زانو درآورد.

وی تاکید کرد: اگر جهان استعمار بخواهد کوچکترین تعرضی به کشور عزیز ایران کند تنها دلیر مردان استان بوشهر برای آنان کافی است و خلیج فارس گورستان تجاوزگران خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با اشاره به اینکه رئیسعلی دلواری به همگان آموخت که گام اول در راه مبارزه، ولایت‌مداری و تابعیت از دین است گفت: ایران اسلامی افتخار می‌کند که بزرگ مردی از تبار رسول خدا رهبراوست و گوش به فرمان مقام معظم رهبری،آماده اجرای هرگونه فرمان است.

هزاران رئیسعلی در ایران با فتوای رهبری آماده دفاع هستند

صفایی بوشهری تصریح کرد: آن زمان یک رئیسعلی دلواری در مبارزه با استعمار و استکبار بود اما اکنون خون رئیسعلی دلواری به ثمر نشسته است و هزاران رئیسعلی در ایران با فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی آماده دفاع از آب و خاک میهن اسلامی است.

وی تصریح کرد:  اگراستکبار و استعمار به کشورهای اسلامی  از جمله سوریه قصد تجاوز و تعرض داشته باشد بداند به شکست سنگینی روبرو خواهد شد که در تاریخ جهان ثبت شود.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر شهید مهدوی را نماد مقابله با استکبار جهانی در آبهای خلیج فارس دانست و گفت: این شهید بزرگوار با امریکای جنایتکار بطور مستقیم وارد نبرد شد و ضربات مهلکی به آنان وارد کرد که در تاریخ جنگ‌های جهان ثبت شده است.

مقبره شهید دلواری در عراق بازسازی شود

حجت الاسلام علی زاهد امام جمعه دلوار نیز در این آئین با گرامیداشت سالروز شهادت سردار بزرگ جنوب رئیسعلی دلواری تاکید کرد: رئیسعلی دلواری به‌عنوان نماد پایداری و مقاومت، 12 شهریور سالروز شهادت این بزرگ مرد استعمار ستیز روز ملی مبارزه با استعمار نام گذاری شده است.

وی با بیان اینکه مقبره شهید رئیسعلی دلواری در وادی السلام نجف اشرف عراق قرار دارد تصریح کرد: این مقبره که اکنون مورد زیارت مردم کشورهای مختلف قرار دارد بشکلی است که لازم است ترمیم و بازسازی شود.

امام جمعه دلوار با اشاره  به نزدیک شدن به صدمین سالروز شهادت شهید رئیسعلی دلواری اظهار داشت: باید از هم‌اکنون برنامه ریزی‌های مناسبی برای برگزاری یکصدمین سالگرد شهادت رئیسعلی انجام شود.

به‌زانو درآوردن بزرگترین استعمار جهان دل شیر میخواست

زاهد دوست با اشاره به رشادت‌ها و دلاورمردی‌های رئیسعلی دلواری و همرزمانش ادامه داد: به زانو درآوردن بزرگترین استعمار جهان دل شیر میخواست که رئیسعلی دلواری با رشادت و شیرمردی این کار مهم را انجام داد.

وی با بیان اینکه باید همه ویژگی‌ها و دلاورمردی‌های رئیسعلی را به صورت کامل  تبیین شود ادامه داد: شهید رئیسعلی دلواری آزادی‌خواه و رهبر قیام جنوب با حکم جهاد علمای دینی بوشهر علیه نیروهای انگلیسی قیام کرد و پس از چندین بار غلبه بر نیروهای غاصب، در 12 شهریور سال 1294 به شهادت رسید و به نماد ایستادگی و مبارزه با استعمار تبدیل شد

کد خبر 2128612

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =