برنامه جدید ایران برای بازگشت به بازار نفت/ توان صادرات نفت 5 میلیون بشکه شد

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی با اشاره به افزایش توان عملیاتی صادرات نفت ایران در خلیج فارس همزمان با برنامه‌ریزی به منظور افزایش ظرفیت تولید و صادرات نفت، اعلام کرد: توان عملیاتی نفت کشور به حدود 5 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

سید پیروز موسوی در گفتگو با مهر با اشاره به برنامه ریزی‌های انجام گرفته به منظور افزایش ظرفیت و توان عملیاتی صادرات نفت خام ایران، گفت: همزمان با برنامه وزارت نفت به منظور افزایش ظرفیت تولید و ظرفیت صادرات نفت خام، توان عملیاتی صادرات طلای سیاه در پایانه‌های نفتی کشور افزایش می‌یابد.

مدیرعامل شرکت پایانه‌های نفتی ایران با اعلام اینکه در راستای این سیاست کلان، نوسازی و بازسازی اسکله‌های نفتی، افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی و بازرسی خطوط لوله و تاسیسات فراساحلی نفت ایران در دستور کار قرار گرفته است، تصریح کرد: هم اکنون عملیات اجرایی و ساخت چهار مخزن هر یک با ظرفیت ذخیره‌سازی یک میلیون بشکه نفت خام از پیشرفت حدود 70 درصدی برخوردار است.

این مقام مسئول با اشاره به هماهنگی با سایر شرکت‌های نفتی کشور به منظور تامین بخشی از کالا و تجهیزات مورد نیاز این مخازن ذخیره سازی، اظهار داشت: همچنین بخشی از کالاها هم اکنون وارد گمرگ شده و مابقی کالای مورد نیاز هم توسط سازندگان داخلی تامین شده است.

وی با بیان اینکه تامین کالا منجر به شتاب در ساخت و تکمیل مراحل اجرایی این چهار مخزن ذخیره سازی نفت خام شده است، بیان کرد: با بهره برداری از این مخازن تا بهمن ماه سالجاری در مجموع ظرفیت ذخیره سازی نفت در پایانه نفتی خارگ به حدود 28 میلیون بشکه افزایش می یابد.

به گفته این عضو هیات مدیره شرکت پایانه‌های نفتی مخازن جدید و در دست ساخت نفت در پایانه خارگ در ردیف یکی از بزرگترین مخازن نفتی جهان قرار دارد.

موسوی با تاکید بر اینکه همزمان با ساخت مخازن جدید ذخیره سازی نفت، نوسازی و بازسازی اسکله‌های نفتی هم در اولویت قرار دارد، تبیین کرد: در حال حاضر مراحل کامل نوسازی و بازسازی اسکله‌های نفتی پایانه نفتی خارگ انجام شده است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی با یادآوری اینکه انجام این عملیات منجر به افزایش پایداری توان فنی و عملیاتی صادرات نفت کشور از پایانه خارگ در خلیج فارس شده است، تبیین کرد: در شرایط فعلی به طور همزمان امکان پهلوگیری 6 فروند نفتکش غول پیکر در اسکله‌های پایانه نفتی خارگ فراهم شده است.

این مقام مسئول در پاسخ به این سوال مهر که هم اکنون توان عملیاتی صادرات نفت ایران در پایانه خارگ به چند میلیون بشکه در روز افزایش یافته است، گفت: با مجموعه اقدامات نوسازی و بازسازی اسکله‌های نفتی و تاسیسات تخلیه و بارگیری، توان عملیاتی نفت کشور به حدود 5 میلیون بشکه در روز افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه با وجود افزایش ظرفیت و توان صادراتی اما همواره صدور نفت ایران مطابق با نظام سهمیه بندی اوپک انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: پیش بینی می‌شود در صورت افزایش ظرفیت صادرات نفت کشور در کوتاه و بلندمدت، محدودیتی در صادرات نفت و پهلوگیری نفتکش‌های غول پیکر در پایانه خارگ وجود نداشته باشد.

کد خبر 2152222

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =