شهرداری محلات به دنبال ایجاد عدالت اجتماعی/ طرح پارکبان از امروز کلید خورد

محلات- خبرگزاری مهر: از سالیان گذشته تا به امروز هرچه زمان به پیش رفت مشکلات مختلفی همراه با صنعتی شدن زندگی ها برای انسان به وجود آمد. شاید در سالهای پیش کسی تصور نمی کرد که امروزه تعداد خودرو در سطح شهرها به حدی زیاد شود که برخی از معابر اصلی و بعضا کم عرض خیابان ها به حالت انفجار درآید و ترافیک به معضل اول شهرها تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر، شاید در روزگاران گذشته کمتر کسی فکر می کرد شهرهایی که می شد تعداد خودرو در آن را شمرد و حتی نام برد که چه کسانی در شهر دارای خودرو هستند به جایی برسند که نیاز به احداث پارکینگ های متعدد و حتی ایجاد پارکینگ های طبقاتی به ضروریات زندگی آنها تبدیل شود.

به هرحال با صنعتی شدن شهرهای کشور و ماشینی شدن زندگی ها در سالهای اخیر نیازهای مختلفی برای شهروندان ایجاد شده است. در این بین شهرهای کم جمعیت نیز با مشکلات خاص خود دست و پنجه نرم می کنند؛ کمبود پارکینگ در هسته مرکزی این قبیل شهرها، تمرکز واحدهای ارائه دهنده خدمات و مراکز اقتصادی در این نقاط و عرض کم معابر این خیابان ها از جمله مهمترین معضلات مناطق مذکور می باشد.

توقف های کوتاه مدت؛ معضل شهروندان در هسته مرکزی شهر

شهرستان محلات نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد و سه خیابان انقلاب، ۱۵ خرداد و شهید محلاتی به مرکزیت میدان حاج آقا مصطفی روزانه شاهد تردد و رفت و آمد تعداد بالایی از خودروهای عبوری بعضا تک سرنشین است که صرفا به دلیل کمبود اماکن تفریحی ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را با اتومبیل و چرخ زدن در خیابان ها پر نمایند که همین امر به معضلی برای دیگر شهروندان تبدیل شده است.

یکی از مشکلات این سه خیابان قیمت بالای زمین در مناطق یاد شده است که عملا قدرت انجام کار عمرانی به منظور تعریض خیابان ها را از شهرداری سلب کرده است و موجب شده تا این نهاد به فکر اجرایی کردن راهکارهای دیگری همچون ایجاد پروژه پیاده راه سازی در این مناطق بیفتد.

به هرحال و از آنجایی که اجرای این طرح نیز به دلیل مسائل مختلف اجتماعی آن مدت زیادی زمانبر خواهد شد روز به روز گلایه شهروندان از وضع موجود در خیابان های کم عرض هسته مرکزی محلات که باعث شده جای پارک برای توقف های کوتاه مدت خودروها به سختی یافت شود شدت بگیرد.

در همین راستا شهرداری محلات از امروز (یکشنبه) اقدام به اجرایی کردن طرح پارکبان به طور آزمایشی در خیابان انقلاب نموده است تا بدین وسیله عدالت اجتماعی هنگام پارک خودروها در این خیابان رعایت شود.

یکی از شهروندان محلاتی با ابراز رضایت از انجام این طرح می گوید: متاسفانه اکثر شعبات بانک ها و همچنین مراکز مهم اقتصادی و تجاری شهر در این منطقه واقع شده است و ناگزیر مجبور به حضور در هسته مرکزی شهر هسیم.

«علی جعفری» ادامه می دهد: در سالهای گذشته و در خیابان انقلاب پارک کردن در دو طرف خیابان ممنوع شده بود که گاهی به دلیل کامل بودن ظرفیت پارکینگ های واقع در این خیابان عملا یا کار شهروندان به تعویق می افتاد و یا آنکه مابین شهروندان و ماموران راهنمایی و رانندگی که اقدام به اعمال قانون برای توقف های کوتاه مدت می کردند مشاجره در می گرفت.

این شهروند با ابراز رضایت از اجرای طرح پارکبان در خیابان انقلاب اظهار امیدواری کرد که این طرح در سایر خیابان های محلات نیز گسترش یابد و به این وسیله عدالت اجتماعی پررنگ تر شود.

عمل کسبه خیابان انقلاب مصداق بی عدالتی است

«محمدرضا جلالی» یکی دیگر از شهروندان محلاتی نیز با تشکر از این اقدام گفت: همه باید به مسئولین برای اجرای کامل تر طرح پارکبان کمک نمایند زیرا برقرای این طرح باعث کمک به اکثریت شهروندان شهر می شود.

وی در ادامه با انتقاد از مغازه داران و کارمندان بانک تصریح کرد: متاسفانه این افراد در اکثر ساعات شبانه روز خودروی خود را مقابل مغازه ها و یا مقابل محل کار خود پارک نموده و با این کار اجازه توقف های کوتاه مدت را از دیگر شهروندان سلب کرده اند که این عمل آنها مصداق عینی بی عدالتی و تبعیض می باشد.

این شهروند از شهرداری درخواست کرد تا با قدرت تمام طرح پارکبان را نه تنها در خیابان انقلاب بلکه در سایر خیابان های شهر که ظرفیت انجام طرح در آن وجود دارد پیگیری کند.

اما یکی از کسبه شهر که نخواست نامش بیان شود با ابراز مخالفت با این طرح گفت: در ساعات مختلف شبانه روز که اتومبیلم را مقابل محل کسب خود پارک می نمایم به دلیل آنکه قصد رفت و آمد چند باره را دارم نمی توانم از پارکینگ استفاده کنم.

وی ادامه داد:سایر شهروندان برای انجام کارهای روزمره خود می توانند خودروی خود را به پارکینگ های شهر هدایت کنند اما این امکان برای تعدادی از کسبه شهر وجود ندارد.

در عین حال یکی دیگر از شهروندان محلاتی با رد این صحبت اظهار کرد: مطمئنا تعداد افرادی که نیاز به توقف های کوتاه مدت دارند بیش از کسانی است که قصد دارند به طور دائم و چندساعته خودروی خود را در سمت آزاد خیابان پارک نمایند.

«فریده عسگری» در ادامه صحبت های خود افزود: بازار شهر در هسته مرکزی محلات واقع شده است و بسیاری از مغازه های قرارگرفته در این مکان برآورده کننده نیازهای شهروندان می باشند و این درحالیست که رفع این نیازها احتیاج به پارک کوتاه مدت خودرو در سمت راست خیابان دارد زیرا گاها پارکینگ های سطح شهر به طور کامل پر شده اند.

وی خواستار تداوم بخشیدن مسئولان دست اندرکار به اجرای این طرح شد و بیان کرد:قطعا با اجرای کامل طرح پارکبان تمامی شهروندان می توانند از حق خود برخوردار شوند.

رئیس شورای شهر محلات در این زمینه گفت: انجام طرح پارکبان مصوبه شورای ترافیک و شورای شهر محلات را داراست.

«محمدرضا علیمحمد» ادامه داد: پس از طرح موضوع در جلسه شورای شهر محلات در نهایت مقرر شد از امروز طرح استقرار پارکبان به صورت آزمایشی تا پایان سال در خیابان انقلاب انجام شود.

وی اظهار کرد: در راستای اجرای این طرح حمایت راهنمایی و رانندگی به منظور اعمال قانون خودروهای متخلف و شهرداری به منظور جمع آوری اشیا مزاحم را نیاز داریم.

علیمحمد خاطر نشان کرد: ۲۰۰ متر از کل خیابان ۴۰۰ متری انقلاب با ظرفیت پذیرش ۳۶ خودرو در طرح پارکبان مورد اجرای طرح قرار خواهد گرفت و امیدواریم بتوانیم عدالت اجتماعی را بدین وسیله برای شهروندان به ارمغان آوریم.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به قیمت های مصوب شده در این زمینه اظهار داشت: براین اساس پارک خودرو در خیابان انقلاب پس از اجرای طرح پارکبان تا ۳۰ دقیقه اول ۳۰۰ تومان، از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت ۵۰۰ تومان و از یک ساعت به بعد به ازای هر ساعت ۵۰۰ تومان خواهد بود.

سخنگوی شورای شهر محلات بیان کرد: در صورت اجرای موفقیت آمیز این طرح می توان امیدوار بود که در آینده از طرح پارکومتر سیار به منظور اجرای دقیق تر طرح استفاده کرد.

علیمحمد عنوان کرد: در طرح پارکومتر سیار یک شخص با استفاده از دستگاه کارتخوان تنها اجازه پارک خودرو را به افرادی می دهد که برچسب مخصوص پارک در این خیابان را دریافت کرده و محاسبه زمان پارک نیز  براین اساس دقیق تر انجام می گیرد.  

اجرای موفق طرح پارکبان به عنوان میراثی ماندگار به یادگار خواهد ماند

اما رییس سازمان حمل و نقل همگانی شهرداری محلات هم در خصوص اجرای این طرح گفت: قطعا برگزاری موفق طرح پارکبان به عنوان میراثی ماندگار در سطح شهر به یادگار خواهد ماند.

«هادی رضایی» افزود:متاسفانه اکنون عدالت اجتماعی به عنوان یکی از اهداف مهم طرح در خیابان انقلاب رعایت نمی شود که امید می رود با اجرای دقیق این طرح و همکاری مردم و کسبه این هدف محقق شود زیرا این موضوع یکی از مطالبه های اصلی مردم از مسئولان است.

وی تصریح کرد: هم اکنون جای پارک برای توقف های کوتاه مدت شهروندان در خیابان مرکزی محلات به ندرت یافت می شود زیرا سمت آزاد خیابان انقلاب برای پارک، معمولا در اختیار کسبه قرار گرفته است و سایر شهروندان از حق طبیعی خود برای پارک کوتاه مدت محروم شده اند.

رضایی بیان کرد: قصد داریم با ایجاد فرهنگ سازی ترافیکی در این زمینه به شهروندان آموزش دهیم که برای پارک های بلندمدت خود از پارکینگ های سطح شهر استفاده نمایند تا مابقی شهروندان بتوانند برای توقف های کوتاه مدت خود از این قسمت خیابان بهره ببرند.

رییس سازمان حمل و نقل همگانی شهرستان محلات عنوان کرد: اکنون سه نوع قبض به رنگ های سبز که مخصوص توقف های تا ۳۰ دقیقه می باشد، قبض های زرد که مخصوص توقف های ۳۰ دقیقه تا یک ساعت است و قبض های قرمز که مخصوص توقف های یک ساعت به بالا می باشد چاپ شده است.

وی گفت: امیدواریم شهروندان با رعایت این موضوع که باید برای توقف های بلندمدت خود از پارکینگ استفاده کنند به این نهاد در ایجاد عدالت اجتماعی برای سایر شهروندان کمک نمایند.

گزارش از: علی اسکندری

کد خبر 2418291

برچسب‌ها

شهر خبر