محکومیت استفاده سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل

سخنگوی وزارت امور خارجه هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محكوم کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سخنگوی وزارت امور خارجه هرگونه استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل را محكوم کرد.

مرضیه افخم در واکنش به تصویب قطعنامه حقوق بشر ایران در کمیته سوم نشست 69 مجمع عمومی تاکیدکرد: متاسفانه طرح قطعنامه وضعیت حقوق  بشر در ایران در شصت و نهمین اجلاس مجمع عمومی به پیشگامی کانادا بر اساس روال چند سال گذشته و بدون در نظر گرفتن واقعیات موجود و با اغراض سیاسی تهیه و تصویب شده است.

وی با اشاره به آراء قطعنامه اخیر در مقایسه با سال قبل گفت: در اين دوره تعداد بيشتري از کشورها باقطعنامه سیاسی و گزینشی كشور کانادا مخالفت كرده‌اند و نشان از اين دارد كه ديدگاهها و شرايط واقعي پیشرفت‌های حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران طی يكسال گذشته را مد نظر قرار داده اند.

افخم با انتقاد از استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل از سوی شماری از کشورهای غربی گفت: مايه تاسف است كه  سازوكارها و ابزارهای حقوق بشری سازمان ملل متحد مورد سوء استفاده کشورهای غربی قرار گرفته و تداوم دارد و به همین جهت جمهوری اسلامی ایران شکل گیری، تصویب و محتوای چنین قطعنامه هایی را از اساس مردود می داند.

سخنگوی وزارت امور خارجه خاطر نشان کرد: قطعنامه با استفاده از منابع غیر موثق و برپايه پایگاه های اطلاع رسانی مرتبط با گروه های تروریستی بدنام و به طور جانبدارانه و مغرضانه تهیه شده و مملو از ادعاهای بی اساس، ساختگی و غیر مستند می باشد که این قطعنامه را فاقد وجاهت، بی اعتبار و غیرقابل اعتنا ساخته است.

افخم همچنین با اشاره به ارائه  پاسخ های مستند و مستدل دولت ایران به ادعاهای مندرج در قطعنامه از طریق سازوكارهای ملل متحد تاکید کرد :اگر بیطرفی و كار صرفا حرفه اي ملاك اصلي قرار مي گرفت عدم ضرورت صدور چنین قطعنامه ای نتيجة طبيعي ان مي شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهار داشت: از نظر ما تلاش های برخی دولت های غربی برای تصویب چنین قطعنامه بی اصالتی در شرایط حاضرمنطقه که بحران اصلی آن جنایات رژیم صهیونیستی و تروریسم و افراط گرایی سازمان یافته است، بیشتر اصرار بر یک سیاست نادرست و از کار افتاده و در جهت اعمال فشار بر کشورهای مستقل است.

وی در خصوص تمر کز غیرواقعی قطعنامه بر موضوع مجازات ها در ایران آنرا پروژه سیاسی تخریب وجهه ایران توصیف نمود و ضمن ابراز تاسف از عدم توجه بانیان قطعنامه به پیشرفت های ايران در حوزه های متعدد حقوقی، اجتماعی، بهداشت، آمورش، زنان، کودکان که در دوره اعمال  تحریم های غیرقانونی عليه ایران بدست آمده اند، گفت: از نظر ما محل مناسب و جهانشمول ارزیابی حقوق بشر در کشورها سازوکار یو پی آر است که بدون تبعیض همه کشورها را مورد بررسی قرار می دهد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران با مشارکت سازنده و فعال خود در نشست اخیر یو پی آر شورای حقوق بشر سازمان ملل دومین گزارش ملی خود را ارايه كرد که طی آن طیف وسیعی از کشورها با شرکت در گفتگوی فعال با کشورمان توصیه های جدید خود را مطرح کردند.

وی مشارکت جمهوری اسلامی ایران در یوپی آر را نشانگر جدیت تهران در ارتقای حقوق بشر و عمل به تعهدات بین المللی خود از طریق  همکاری با سازو کار های مبتنی بر گفتگو ، همکاری سازنده و برابری جهانی همه کشورها و رد سازو کارهای گزینشی ، غرض آلود ، سیاسی و تقابل آمیز دانست.

افخم همچنين تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران یک نظام مردم سالار دینی است که در کنار تعهدات مذهبی و پای بندی به قانون اساسی و قوانین عادی خود و معاهدات بین المللی در راستای توسعه و ارتقای حقوق بشر در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی گام برداشته است و در عمل نیز خود را متعهد به رعایت آن می داند و در سطوح مختلف بین المللی، منطقه ای و دوجانبه برای توسعه همکاری های حقوق بشری اهتمام  ورزیده است.

وی همکاری جمهوری اسلامی ایران با سیستم حقوق بشر ملل متحد، فعالیت های حقوق بشری در جنبش عدم تعهد و سازمان همکاری های اسلامی و گفتگو ها و همکاری های فنی دوجانبه با کشورها را از جمله فعالیت های مهم در این زمینه برشمرد و استمرار این همکاری ها را مورد تاكيد قرار داد

کد خبر 2424680

شهر خبر