آرزوهای بر باد رفته کلینتون/ هزینه های شکست در انتخابات سال ۲۰۱۶

با کاهش محبوبیت کلینتون در بین شهروندان آمریکایی اگر وی بار دیگر با لابی سران حزب دموکرات به عنوان نامزد این حزب معرفی شود، شکست دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ نیز قطعی خواهد بود.

 خبرگزاری مهر، گروه بین الملل- حنیف غفاری: هیلاری کلینتون نامزد شکست خورده دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته، همچنان سعی دارد ورود موثری به معادلات سیاسی ایالات متحده آمریکا داشته باشد! با این حال به نظر می رسد افکار عمومی آمریکا و حتی طرفداران حزب دموکرات دیگر حاضر به پذیرش وی به عنوان نامزد منتخب خود نیستند. در حالی که روز به روز محبوبیت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در عرصه سیاسی و اجتماعی آمریکا کاهش می یابد، رقابت داخلی دموکراتها برای معرفی نامزد نهایی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ تشدید شده است.

با این حال در این میان کمتر کسی از هیلاری کلینتون به عنوان یک گزینه جدی و مهم یاد می کند! رسانه ها و منابع آمریکایی از افرادی مانند «برنی ساندرز» سناتور دموکرات و «جو بایدن» معاون رئیس جمهور سابق ایالات متحده به عنوان نامزدهای احتمالی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آتی یاد می کنند. برخی رسانه ها نیز معتقدند تا سه سال دیگر، شاهد ظهور چهره های نو و کمتر شناخته شده در حزب دموکرات (برای رقابت با ترامپ) خواهیم بود.

نکته قابل تامل اینکه دیگر کمتر رسانه ای در ایالات متحده آمریکا از حضور هیلاری کلینتون در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ استقبال می کند. وزیر امور خارجه سابق آمریکا تاکنون دوبار در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا حضور فعال داشته است: او یکبار در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸  در دور مقدماتی، با اختلافی اندک مغلوب باراک اوباما شد و از راهیابی به مرحله نهایی رقابتهای انتخاباتی بازماند. پس از آن نیز هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ میلادی توانست با کسب حمایتهای غیر متعارف و خارج از قاعده سران حزب دموکرات، بر برنی سندرز غلبه کند و راهی مرحله نهایی رقابتهای انتخاباتی شود. با این حال افشای خطاهای امنیتی هیلاری کلینتون (در ماجرای ایمیل های شخصی) و ناتوانی وی در مناظره های انتخاباتی با ترامپ سبب شد تا نامزد حزب دموکرات در نهایت مغلوب رقیب خود شود.

نظرسنجی اخیر موسسه افکار سنجی گالوپ در ایالات متحده آمریکا نشان می دهد که میزان محبوبیت هیلاری کلینتون به ۳۶ درصد رسیده است. این نظرسنجی نشان می دهد که حتی برخی طرفداران پر و پا قرص کلینتون نیز دیگر از وی ناامید شده اند. در چنین شرایطی وزیر امور خارجه سابق آمریکا مسیر سختی برای احیای موقعیت سیاسی از دست رفته خود پیش رو خواهد داشت. هیلاری کلینتون تصور می کرد پس از حضور ترامپ در کاخ سفید و افزایش نارضایتی ها از رئیس جمهور جنجالی آمریکا، اقبال عمومی نسبت به وی افزایش خواهد یافت. با این حال نظرسنجی ها نشان می دهد که در عین افزایش نارضایتی شهروندان آمریکایی از ترامپ، این موضوع منجر به افزایش محبوبیت هیلاری کلینتون نشده است.

بسیاری از شهروندان آمریکایی کماکان معتقدند که هیلاری کلینتون گزینه مناسبی برای ریاست جمهوری آمریکا نبوده است. از این رو آنها معتقدند که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز حزب دموکرات باید بر روی گزینه دیگری به جز کلینتون متمرکز شود. اگر هیلاری کلینتون بار دیگر با لابی سران حزب دموکرات به عنوان نامزد این حزب معرفی شود، شکست دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ نیز قطعی خواهد بود. لازم به ذکر است که اگر در سال ۲۰۱۶ نیز سران حزب دموکرات اجازه ورود ساندرز به رقابت نهایی با ترامپ را داده و با لابی های پشت پرده موجبات پیروزی هیلاری کلینتون را فراهم نمی کردند، سندرز می توانست با اختلافی آشکار بر نامزد حزب جمهوریخواه غلبه پیدا کرده و راهی کاخ سفید شود.

کد خبر 4178008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 16 =