نادیده گرفتن نیکی دیگران با گفتار یا رفتار کفر نعمت است

آیت الله محمدی ری شهری در جلسه هفتگی تفسیر قرآن کریم گفت: کفر نعمت « نادیده گرفتن نیکی دیگران با گفتار یا رفتار » معنا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله محمدی ری شهری بیان کرد:  در بیان نمونه ای از کفر نعمت با استناد به آیه 40  از سوره مبارکه نمل اظهار داشت: این آیه شریفه مربوط به داستان حضرت سلیمان و بلقیس و درخصوص آن هنگام است که توسط یکی از یاران حضرت سلیمان، تخت پادشاهی بلقیس به چشم برهم زدنی نزد حضرت سلیمان حاضر شد و او این توانایی را فضلی از سوی پروردگار برای آزمایش او دانست که آیا موجب شکر یا کفران نعمت می شود، از این رو در این آیه « کفر » به معنای نادیده گرفتن نعمت آمده است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث بیان با استناد به آیه 7 سوره ابراهیم گفت: در این آیه شریفه نیز « کفر » به معنای نادیده گرفتن نعمت آمنده است و تاکید شده است که شکر نعمت موجب ازدیاد  نعمت خواهد شد و کفران نعمت عذاب الهی را در پی خواهد داشت.

عضو مجلس خبرگان رهبری، با استناد به روایات اسلامی گفت:  دستور دین است که اگر کسی به شما نیکی نمود شما پاسخ آن را با نیکی بالاتری بدهید و نیز حتی اگر کسی به انسان بدی نموده با او را با نیکی پاسخ بدهیم.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث همچنین در ادامه گفت: اگر کسی به انسان نیکی نمود و انسان در مقابل به او بدی نمود بالاترین مصادیق « کفر نعمت» بشمار می رود .

آیت الله محمدی ری شهری بیان کرد: یکی از نصایح امیرالمومنین (ع) به امام حسن (ع) این است که انسان های پست نعمت ها را ناسپاسی می کنند. 

جلسات تفسیر قرآن آیت الله محمدی ری شهری هر هفته یکشنبه شب‌ها بعد از اقامه نماز عشاء در مصلای بزرگ ری برگزار می‌گردد.

کد خبر 4243732

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 6 =