چالش ذهنی در سیاست خارجی یکی از بزرگترین مشکلات ماست

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: چالش ذهنی مهم ترین مشکل سیاست خارجی ماست، یعنی برخورداری از تفکری که آمریکا را کدخدا می‌بیند و اگر دستش به آن نرسید، علاقه‌مند به ارتباط با اروپایی‌ها است.

فؤاد ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با خبرنگار مهر پیرامون فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری به هیئت دولت در حوزه سیاست خارجی و رعایت دیپلماسی متوازن، اظهار داشت: در ابتدا یادآوری یک مطلب مهم را داشته باشم که متأسفانه در کشور کمی مورد غفلت واقع شده و آن هم نکته‌ای است که در سخنرانی اول فروردین رهبری در مشهد بود، مبنی بر اینکه مهم‌ترین مشکل کشور، چالش ذهنی است.

وی ادامه داد: این چالش ذهنی را ما در سیاست خارجی به شدت حس می‌کنیم، چرا که نگاه بسیاری از افراد که در این حوزه مشغول هستند، به نوعی نگاه به غرب است، تفکری که آمریکا را کدخدا می‌بیند و اگر دستش به آن نرسید، علاقه‌مند به ارتباط با اروپایی‌ها است.

کارشناس مسائل بین‌الملل افزود: واقعیت این است که در سه دهه اخیر حرکتی را در عرصه بین‌المللی می‌بینیم مبنی بر اینکه هم ثروت و هم ظرفیت‌های علمی جهان از غرب به سمت شرق در حرکت است و این هم تفسیر ما نیست، بلکه نهادهای غربی به این مسئله اذعان می‌کنند.

ایزدی با بیان اینکه در یکی از گزارش‌های یک نهاد اطلاعاتی آمریکا آمده است که تا سال ۲۰۳۰ هیچ ابرقدرتی در نظام بین‌الملل وجود نخواهد داشت، گفت: اگر دنیا در حال چند قطبی شدن است، چرا عده‌ای در داخل کشور فقط به یک قطب که آن هم آمریکا باشد، توجه می‌کنند؟

وی تصریح کرد: بخشی از تفکر انقلاب اسلامی در حوزه سیاست خارجی در شعار «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» متبلور شد که به معنای رابطه سالم با کشورهای مختلف است، اما این چالش ذهنی که مهم‌ترین مشکل در سیاست خارجی کشور است، نشان از این دارد که ما در این حوزه نتوانستیم خود را با واقعیت‌های جدید دنیا مطابقت دهیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: پیشتر رهبری انقلاب در این خصوص نکته‌ای را گفتند مبنی بر اینکه «عده‌ای در داخل حاضرند با برخی کشورهای دست‌ چندمی اروپا از جمله هلند و دانمارک، رابطه خوب و عمیقی داشته باشند، اما با کشورهای خیلی بزرگتر از جمله چین و روسیه رغبتی به برقراری ارتباط ندارند».

ایزدی اظهار داشت: این نکته به معنای آن نیست که با اروپا کار نکنیم، بلکه به این معنا است که ما باید با همه دنیا ارتباط داشته باشیم و از طرفی بهتر است نگاه اروپامحور و آمریکامحور برخی در حوزه سیاست خارجی اصلاح شود تا بتوانیم با دیگر مناطق و کشورها هم ارتباط و همکاری خوبی را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه نباید کشور معطل پاسخ اروپایی‌ها بماند کما اینکه در ۶ سال گذشته کشور را معطل برجام کردیم، تأکید کرد: یکی از مشکلات سیاست خارجی ما در ۶ سال اخیر، تمرکز بر اروپا و آمریکا بود که آن هم محدود به موضوع برجام شده بود؛ یعنی حتی در حوزه روابط دیپلماتیک گسترده با اروپا هم موفقیت چندانی نداشتیم که این نشان می‌دهد اگر می‌خواهیم در حوزه سیاست خارجی پیشرفتی داشته باشیم، باید این چالش ذهنی اصلاح شود مبنی بر اینکه با توجه به تغییرات امروز در نظام بین‌الملل، با همه مناطق و حوزه‌های مختلف جهان کار کنیم.

کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مناطق مغفول مانده در ۶ سال اخیر به جهت ارتباط ایران با آن، آمریکای لاتین است که برای توضیح این مسئله باید بگویم همانطور که در رفتار آقای ترامپ نسبت به اقدامات و سیاست‌های دولت قبلی خود حساسیت‌ها و بی‌توجهی‌هایی را شاهد هستیم این ویژگی مستثنی از ایران نیست، ما در کشور خودمان هم شاهدیم که آقایان نسبت به آمریکای لاتین با ظرفیت های بالایی که دارد به واسطه آنکه از جمله ویژگی ها و امتیازات دولت پیش از آقای روحانی به حساب می آید، چشم پوشی می کنند.

کد خبر 4350505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =