اگر اسلام را حذف کنیم، ارزش انقلاب اسلامی از دست می‌رود

رئیس موسسه امام خمینی(ره) گفت: هدف اصلی انقلاب اسلامی، اسلام است و اگر اسلام را حذف کنیم، ارزش اصلی خود به عنوان جهاد را از دست می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله محمدتقی مصباح یزدی رئیس موسسه امام خمینی(ره) امروز (چهارشنبه) در هجدهمین اجلاس سراسری بسیج اساتید اظهار داشت: بسیج در ابتدا برای شرکت در دفاع از کشور تاسیس شد اما با گذر زمان، مسئولیت ها و کارکردهای آن گسترش یافت و ما امروز بسیج دانش آموزی، دانشجویی و دیگر بسیج ها را داریم.

وی ادامه داد: هر حرکت اجتماعی در طول حرکت خود، دچار فراز و نشیب هایی می شود؛ پس باید برای آسیب شناسی، آن ها را بررسی کنیم.

آیت الله مصباح یزدی گفت: هدف اصلی انقلاب اسلامی، اسلام است و اگر اسلام را حذف کنیم، ارزش اصلی خود به عنوان جهاد را از دست می دهد.

وی افزود: جمهوری اسلامی با دیگر جمهوری ها این فرق را دارد که عامل اصلی انقلاب ما اسلام است و تاکید امام خمینی (ره) هم بر همین اساس بود و می فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و یا یک کلمه کمتر.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) گفت: معمولا بالاترین هدف از هر حرکت اجتماعی را برپایی عدالت در جامع می نامند اما امام خمینی فرمودند هدف کلمه الله است، پس کلمه الله از عدالت هم بالاتر است. پس انسان باید بداند مسیری که انتخاب می کند به کجا می رود و البته بخواهد که این مسیر را طی کند، این دو عنصر دانستن و خواستن باید در کنار هم باشد و اگر بخواهیم جامعه اسلامی پیشرفت کند باید معرفت جامعه و دانستنی های آنها را بالا ببریم و دوم اینکه اراده قوی هم شکل بگیرد.

وی ادامه داد: کسانی باید مسئولیت را در جامعه برعهده بگیرند که شناخت صحیح را به جامعه بدهند و از سوی دیگر اراده قوی را در جامعه ایجاد کند. این قشر می توانند بیشترین نقش را در پیشرفت و تعالی جامعه داشته باشند.

رئیس موسسه امام خمینی(ره) گفت: اساتید محترم غیر از اینکه باید عوامل مثبت را در جامعه گسترش دهند و عوامل منفی را دور کنند برای اینکه ما این دو کار را خوب انجام دهیم هم عوامل اثباتی را باید درست بشناسیم و هم آفت ها را.

آیت الله مصباح گفت: حقیقت این است که در طول این دهه پیشرفت های چشم گیری داشته‌ایم، نسل جوانی تربیت کرده‌ایم که نمونه هستند، اما در کنار این ها عوامل منفی هم وجود دارد.

وی افزود: در تاریخ کمترین دوره ای است که این همه دشمن و دشمنی با ابزار مختلف علیه مسلمین وجود دارد، در این شرایط دشمنی وجود دارد که در اقتصاد، سیاست و امور نظامی به عهد خود پایبند نیست و حتی دارو برای بیماران به ما نمی دهند، همه این دشمنی‌ها به این دلیل است که یک ملت می خواهد برای سعادت ابدی خود راهی انتخاب کند.

این استاد برجسته حوزه علمیه تصریح کرد: در این شرایط وظیفه اساتید چند برابر می شود. باید به هر اندازه ای که برای خود وظیفه قائل هستیم، تلاش بیشتری انجام دهیم و هرکجا در برابر نفس و دشمن از خود ضعف نشان دادیم باید به خود برگردیم که آیا درست عمل کرده‌ایم یا خیر.

آیت الله مصباح یزدی در خصوص وظایف علما و اساتید حوزه در شرایط کنونی کشور نیز گفت: مخاطب ما تنها اساتید دانشگاه نیستند؛ دردهایی وجود دارد که شامل همه جامعه می‌شود و هرکسی که در جامعه مسئولیت دارد باید با تعهد و پشتکار برای حل مشکلات کشور تلاش کند.

کد خبر 4394748

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =