هیئت های اقتصادی و سیاسی در راه سفر به مازندران

ساری - رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در مازندران، با بیان اینکه هیئت های مختلف سیاسی و اقتصادی برای توسعه مناسبات در راه سفر به استان هستند از برپایی همایش فرصت های سرمایه گذاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، اسرافیل امیری با تشریح برنامه‌های این نمایندگی در سال ۹۸، گفت: یکی از برنامه‌های مهم در این زمینه برپایی نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی استان همراه با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه گذاری در خرداد سال جاری با حضور هیئت‌های مختلف سیاسی و اقتصادی از دیگر کشورهاست.

وی با اعلام اینکه اطلاعات بیشتر در این زمینه با نزدیک شدن به زمان برگزاری نمایشگاه در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت، افزود: همچنین در خرداد ماه امسال هیأتی از شهرداری شهر ' سنت را ' پرتغال به مازندران سفر خواهد کرد که در ترکیب آن مدیران و نمایندگان چند شرکت تجاری و سرمایه گذاری آن کشور هم حضور خواهند داشت.

امیری توضیح داد: برنامه دیگری که در بهار امسال محقق خواهد شد سفر استاندار استان ' لری ' ارمنستان به مازندران است که پیش از این اعلام آمادگی کردند.

وی سفر هیأت اقتصادی از استان ' ساراتف ' روسیه هم را از دیگر برنامه‌های سال جاری برای گسترش روابط خارجی مازندران برشمرد و گفت که این هیئت هم برای سفر به استان برای ماه مرداد یا شهریور اعلام آمادگی کرده است.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه دعوت از استاندار مازندران جهت شرکت در اولین همایش اقتصادی خزر را هم از دیگر برنامه‌های گسترش روابط خارجی مازندران در سال جاری معرفی کرد و افزود که این همایش هم مرداد ماه امسال در ترکمنستان برگزار خواهد شد.

وی از اعلام آمادگی شهر ' مونترال ' سوئیس برای عقد توافقنامه خواهر خواندگی با رامسر خبر داد و گفت که تحقق این موضوع هم از برنامه‌های سال جاری در روابط خارجی مازندران است.

امیری افزود: همچنین در همین چارچوب همکاری بین شهرستان کلاردشت و شهر ' بیهاچ ' بوسنی هرزگوین نیز از موضوعاتی است که امسال پیگیری شده و محقق خواهد شد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه همچنین سفر سفرا و رایزنان بازرگانی سفارتخانه‌های مقیم تهران و سفر معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه به استان را هم از دیگر برنامه‌های این نمایندگی با هدف گسترش روابط خارجی مازندران در سال جاری اعلام کرد.

پیاده سازی اقتصاد مقاومتی با بهبود فضای تجارت

امیری یکی از وظایف وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های آن در استان‌ها را در پی تغییر ساختار این وزارتخانه و ایجاد معاونت دیپلماسی اقتصادی، محقق کردن شعار اقتصاد مقاومتی از طریق بهبود فضای تجازت و تسهیل هر چه بهتر مراودت بازرگانی دانست و تاکید کرد: وزارت امور خارجه به عنوان متولی اصلی امر دیپلماسی و روابط خارجی وظایف مهمی در این راستا دارد و نمایندگی‌های این وزارتخانه در استان‌ها نیز نقش برجسته ای در کمک به توسعه و گسترش مناسبات خارجی استان ایفا می‌کنند.

وی توضیح داد: وزارت خارجه با بهره مندی از ظرفیت نمایندگی‌های خارج از کشور امکان این را دارد تا بازار کشور میزبان را ارزیابی کند و با هدف حضور حداکثری بخش خصوصی، پیشنهادات و راهکارهای کارشناسانه خود را ارائه دهد.

رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در مازندران گفت: وزارت امور خارجه همچنین می‌تواند با به کارگیری توان دیپلماسی اقتصادی موانع احتمالی موجود را برطرف سازد و با برآورد دقیق فرصت‌های سرمایه گذاری در کشور میزبان به پویایی اقتصاد ملی و نیز تسهیل گسترش پیوندها و ارتباطات اقتصادی و تجاری در سطحی گسترده در جهان کمک کند.

وی افزود: نمایندگی وزارت امور خارجه در استان مازندران نیز به دنبال توسعه هدفمند روابط خارجی استان مازندران و همچنین گسترش همکاری‌های اقتصادی در حوزه‌های مختلف شامل انرژی، ترانزیت، جذب فناوری، سرمایه و گردشگر خارجی و توسعه صادرات غیرنفتی است و برای این منظور جهت حضور فعالان اقتصادی استان بویژه بخش خصوصی در عرصه‌های دوجانبه و چندجانبه زمینه سازی می‌کند.

امیری مهم‌ترین وظیفه و کمک دستگاه سیاست خارجی کشور به پیاده‌سازی اقتصاد مقاومتی را برعهده گرفتن نقش بسترساز، فرصت‌ساز و هماهنگ‌کننده از طریق یک سیاست خارجی فعال و پویا در چارچوب دیپلماسی اقتصادی دانست و توضیح داد: دیپلماسی اقتصادی به معنای اهمیت یافتن مناسبات اقتصادی در روابط خارجی با هدف بهره‌گیری از فرصت‌ها و امکانات اقتصادی در صحنه بین‌المللی برای کمک به تحقق اهداف اقتصادی کشورهاست.

پرونده روابط خارجی مازندران در سال ۹۷

استان مازندران در دولت تدبیر و امید گام‌های بزرگی را در گسترش روابط خارجی بویژه با کشورهای همسایه برداشته و تنها در سال گذشته شاهد ترافیک رفت و آمد هیأت‌های خارجی از کشورهای مختلف بوده است.

سفر سفرای کشورهای مختلف مقیم تهران به مازندران، سفر هیأت سرمایه گذاری استان ' جیانگ شیء چین ' به استان و سفر رایزن اقتصادی ایتالیا به استان و دیدار با فعالان بخش خصوصی از جمله برنامه‌هایی بود که در سال ۹۷ محقق شد.

مازندران همچنین سال گذشته برای نخستین بار شاهد برپایی نشست شورای نمایندگان دائم عضو کشورهای اکو بود. سفر هیئت اقتصادی مازندران به تاشکند قزاقستان و سفر هیئت تجاری به استان بلخ افغانستان نیز از دیگر برنامه‌های روابط خارجی مازندران در سال ۹۷ بود.

کد خبر 4600146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 11 =