پرورش میگو در استخرها و حوضچه‌های ساحلی استان بوشهر توسعه می‌یابد

گناوه - مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: پرورش میگو در استخرها و حوضچه‌های ساحلی استان بوشهر توسعه می‌یابد.

به گزارش خبرنگار مهر، عباسعلی زنده‌بودی پیش از ظهر پنج شنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان گناوه اظهار داشت: انتظار فعالیت های شیلاتی در شهرستان هایی که به دریا وصل هستند بیشتر است وشهرستان گناوه به عنوان یکی از شهرستان‌های ساحلی استان بوشهر دارای سوابقی از قدیم‌الایام در زمینه صید و صیادی و زمینه مناسب برای این فعالیت‌ها است.

وی گفت: به طور کلی و با توجه به کاهش شدید ذخائر دریایی  توسعه و سرمایه گذاری در بهره برداری از این ذخائر  در هیچ کجا ممکن نیست و جهان به سمت آبزی پروری و توسعه آن برای جایگزینی و تامین محصولات دریایی مورد استفاده و برآوردن نیاز و مصرف کشورها از این طریق پیش می‌رود.

زنده بودی گفت: در استان بوشهر و شهرستان گناوه  برنامه ها و طرح های آبزی پروزی از چندین سال پیش آغاز و همچنان ادامه دارد و همه تلاش های ما بر توسعه بخش آبزی پروری و ایجاد زیرساخت ها برای این توسعه است. 

گسترش پرورش میگو در گناوه

وی ادامه داد: یکی از مهمترین فعالیت های خاص و ویژه در زمینه آبزی‌پروری در استان بوشهر، پرورش میگو در استخرها و حوضچه‌های ساحلی است و می‌توان گفت شهرستان گناوه اولین شهرستان در این زمینه در استان بوده که با پرورش میگو در سایت رودحله این فعالیت آغاز شد.

مدیر کل شیلات استان بوشهر اضافه کرد: در حال حاضر نیز سرمایه‌گذاری در این بخش در شهرستان گناوه نسبت به سایر نقاط استان  بیشتر انجام شده است.

وی خاطر نشان کرد: شهرستان گناوه در حال حاضر  دارای سه سایت مهم پرورش میگو است که به بهربرداری رسیده و در حال فعالیت  و تولید هستند.

وی یادآور شد: در کنار پرورش میگو صنایع مرتبط دیگری با این موضوع مانند تولید بچه میگو، تولید غذای میگو، فرآوری محصولات آبزیان نیز ایجاد شده است.

زنده بودی خاطرنشان کرد: در شهرستان گناوه در بخش سایر آبزیان مثل پرورش ماهی یا پرورش زالو مجوزهایی صادر شده که امید است به زودی به بهره‌برداری و وارد چرخه تولید شوند.

توسعه سرمایه‌گذاری در گناوه

وی تصریح کرد: شهرستان گناوه دارای پتانسیل و ظرفیت های لازم برای توسعه آبزی‌پروری است و خوشبختانه در مقایسه باسایر فعالیت ها سرمایه گذاری در بخش آبزی پروری  دارای متقاضیان بیشری است.

مدیر کل شیلات استان بوشهر گفت: با انتخاب شهرستان گناوه به عنوان یکی از شهرستان های هدف سرمایه گذاری توسط وزارت کشور، از بخش شیلات نیز انتظار می‌رود تا ما نیز شرایط و فضا و زمینه  سرمایه گذاری در این بخش را برای شهرستان گناوه  فراهم کنیم.

وی افزود: در همین راستا سایت پرورش میگو رودشور در شهرستان گناوه که حدود ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار مساحت دارد به عنوان یکی از سایت های بزرگ پرورش میگو در استان تحت قالب شهرک شیلاتی رودشور در حال پیگیری است که سرمایه گذاران آن مشخص و کارهای زیرساختی از سال گذشته شروع و در حال حاضر در حال انجام و اجرا است.

زنده بودی اظهار داشت: این سایت به عنوان یکی از سایت های ویژه پرورش میگو به شمار می رود و پیش بینی می شود که مبلغی بالغ بر ۷۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری زیرساخت ها و ۲۰۰ میلیارد  تومان هم سرمایه گذاری برای تک تک مزارع لازم باشد که در مجموع  ۲۷۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری در این پروژه است و این پروژه در شهرستان گناوه از جنبه میزان سرمایه گذاری یک پروژه بی نظیر اقتصادی است.

مدیر کل شیلات استان بوشهر عنوان کرد: این شهرک شیلاتی شامل ۴۱ قطعه ۵۰ هکتاری است که سرمایه گذاران آن مشخص شده و انتظار می‌رود بالغ بر۲۰ هزار تن تولید میگو در این سایت انجام شود.

زنده بودی یادآور شد: با توجه به شرایط اقتصادی  و هزینه های سنگین این پروژه بزرگ با سرمایه گذاران در این پروژه برای تامین هزینه زیرساخت ها نیز صحبت ها انجام گرفته است تا بخش خصوصی هزینه زیرساخت ها را نیز انجام دهد.

استفاده از شیوه جدید تولید

وی گفت: خوشبختانه برای سرمایه گذاری در سایت های پرورش میگو پرداخت هزینه زیرساخت توسط سرمایه گذار توجیه اقتصادی دارد و سرمایه گذاران این هزینه ها را نیز پرداخت می‌کنند که انتظار می‌رود تا کارهای زیرساختی این پروژه در طول یک سال انجام شود و همزمان با کارهای زیرساختی اجرای مزرعه ها نیز شروع شود.

زنده بودی افزود: شیوه تولید در این سایت با سایت‌های دیگر متفاوت است و کارها به صورت مکانیزه انجام و تولید در واحد سطح که در سایت های قبلی بین ۳ تا ۴ تن در هکتار بوده در این سایت به حدود ۸ تن در هکتار می رسد همچنین میزان تولید دو بار  در یک سال است.

وی گفت: این پروژه یکی از پروژه های مهم در اشتغالزایی خواهد بود وانتظار می رود با انجام این پروژه اشتغال مناسبی برای شهرستان فراهم شود.

وی تصریح کرد: از همه ادارات و دستگاه های اجرایی شهرستان گناوه درخواست می شود که با سرمایه گذران  در این بخش همکاری لازم را برای پیشبرد اهداف  و رسیدن به بهره برداری این پروژه بزرگ اقتصادی داشته باشند.

مدیر کل شیلات استان بوشهر عنوان کرد: از دیگر پروژه‌های مهم شیلاتی در شهرستان گناوه شهرک شیلاتی جزیره جنوبی و شمالی است که مطالعات اولیه انجام شده که این مجتمع  آبزی پروری با هدف تولید میگو  خواهد بود ولی شیوه تولید به گونه ای تعریف می شود که امکان تولید ماهی نیز وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: در این مجموعه با مساحت ۷۰ هکتار حداقل ۱۰۰ تا ۱۲۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود که به طور یقین با حساب اشتغال های غیر مستقیم با اجرای این پروژه ها  اتفاق های خوبی را در شهرستان گناوه رقم خواهد خورد.

کد خبر 4682135

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 4 =