شماره خرداد-مرداد «جهان کتاب» روی پیشخوان آمد

شماره‌های خرداد-مرداد ماهنامه فرهنگی ادبی «جهان‌ کتاب» با حجم زیادی از مطالب نقد و بررسی کتاب منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمد.

به گزارش خبرنگار مهر، شماره‌های سوم تا پنجم بیست و چهارمین سال انتشار ماهنامه فرهنگی ادبی «جهان کتاب» در قالب شماره خرداد - مرداد ۹۸ به‌تازگی منتشر شده و روی پیشخوان مطبوعات آمده است.

«یار دل...» یکی دیگر از نوشته‌های پرویز دوایی طبق روال همیشه، مطلب آغازگر این مجله است که پس از آن، داستان کوتاه و شعری با عنوان «"تخت هشت"ی دیگر» از صفورا نیری چاپ شده است.

«استاد ابوالحسن نجفی و علم عروض» از علی‌اصغر قهرمانی مقبل در بررسی کتاب طبقه‌بندی وزن‌های شعر فارسی تالیف زنده‌یادابوالحسن نجفی، «جامع‌ترین طومار نقالی شاهنامه» نوشته سجاد آیدنلو در بررسی کتاب شاهنامه نقالان (طومار مرشد عباس زریری اصفهانی)، «ما ملت عشقیم!» نوشته آذر تشکر در تحلیل جامعه‌شناختی استقبال پرشور مخاطبان ایرانی از کتاب ملت عشق نوشته الف شفق، مقاله «داروینیسم بازار در شهر» نوشته معصومه علی‌اکبری در بررسی دو کتاب «کارگران بی‌طبقه، توان چانه‌زنی کارگران در ایران پس از انقلاب» از علیرضا خیراللهی و «زندگی روزمره تهی‌دستان شهری» از علیرضا صادقی، «جشن ماتم» از فرخ امیریار در بررسی کتاب «روایت بازگشت از هشام مطر» با ترجمه مژده دقیقی، «"شستاکویچ" و دیگر نام‌ها» از شیوا فرهمند راد در بررسی اشتباهات نگارشی نام‌های روسی به فارسی در کتاب «ترس و تنهایی؛ کوارتت‌های دمیتری شاستاکوویچ» نوشته بابک احمدی، معرفی کتاب «میراث‌داران گوگول: چهار مقاله از توماس مان درباره ادبیات روسیه» ترجمه سعید رضوانی توسط سپیده افشاری و بررسی کتاب «هنر شاعری هوراس» ترجمه هلن اولیایی‌نیا توسط علی قاسمی از دیگر مقالاتی هستند که در ابتدای مطالب این مجله چاپ شده‌اند.

سوری احمدلو در مقاله بعدی «بیژن جلالی، شاعری که مثل شعر نمی‌نوشت» به قلم سوری احمدلو است که در آن درباره کتاب «بیژن جلالی، شعرهایش و دل ما» تالیف کامیار عابدی نوشته است. در مطلب بعدی «جز نوشتن سودایی نداریم» هم صادق طالبی‌نژاد به کتاب «له و علیه ویرایش» نوشته سایه اقتصادی‌نیا پرداخته است. مقاله بعدی این شماره جهان کتاب را مجید رهبانی با عنوان «سیمای مهربان یک جزم‌اندیش» نوشته که در نقد و بررسی کتاب «دلدادگی و عصیان» اثر حمید شوکت نوشته شده است. کتاب مذکور، مجموعه‌ای از نامه‌های احمد قاسمی از رهبران پیشین حزب توده ایران به همسرش است.

یکی از کتاب‌هایی که در این‌شماره مجله مذکور مورد بررسی قرار گرفته، «کرمانشاه، شهر شگرف ماه» اثر میرجلال‌الدین کزازی است که به قلم محمود ظریفیان نقد شده و پس از آن نیز، رمان «یکی از هزاران» نوشته علیرضا ذکاوتی توسط سعید پورعظیمی مورد تحلیل قرار گرفته است. «خارهای گل سرخ» نوشته سهیلا صارمی در معرفی مرین مور، شاعر و نویسنده نوگرای امریکایی، «از شماخی به شیراز (میرزا علی‌اکبر صابر، شعر فارسی و سعدی)» از کامیار عابدی درباره صابر و پیوند سروده‌های او با شعر فارسی و «آویخته به دار پرسش‌ها» از حافظ موسوی درباره درون‌مایه‌های شعر روح‌انگیز کراچی از دیگر مقالاتی هستند که در این نشریه چاپ شده‌اند.

«چگونه کتابی مناسب برای آشنایی با فلسفه انتخاب کنیم؟» از نازنین خلیلی‌پور و نادر خسروی، «تجربه‌ای قوام‌آوردن و زیباسازی زبان ترجمه» از حسن هاشمی میناباد، «حق معنوی مولفان در فضای مجازی» از لاله معرفت، «کتابفروشی‌های دهه ۱۳۵۰» از سید فرید قاسمی، «شرط "پخش اول": هم سانسور، هم زندانی کردن کتاب» از محمدعلی مرادی و قسمت پنجم مجموعه‌نوشتارهای «چه شد که صفحه سفید ماند؟» نوشته کریستوفر رُز با ترجمه پرتو شریعتمداری از دیگر مطالب این مجله هستند.

در بخش «هزار و یک داستان» این‌شماره ۵ رمان و مجموعه‌داستان «آتش» از حسین سناپور، «جمجمه جوان» نوشته لاله زارع، «رنگ‌ها» نوشته محبوبه میرقدیری، «فرشته از تهران»‌ نوشته مژده الفت و «هرس» از نسیم مرعشی مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.

«تازه‌های بازار کتاب» با معرفی کوتاه ۱۸ کتاب، «نامه‌ها» و «درگذشتگان» هم سه بخش پایانی این شماره از جهان کتاب هستند.

این مجله با ۱۰۰ صفحه و قیمت ۲۵ هزار تومان روی پیشخوان آمده است.

کد خبر 4694976

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 1 =