هفته دولت فرصتی برای خدمت‌رسانی/ افتتاح ۶۵۰ پروژه در استان سمنان

سمنان - در هفته دولت سال جاری ۶۵۰ پروژه عمرانی در هشت شهرستان استان سمنان به بهره‌برداری رسید، پروژه‌هایی که در قالب خدمت‌رسانی، توسعه اقتصادی و اشتغال پایه‌ریزی شده‌بودند.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها – محمدحسن مقدم نیا؛ نگاهی به پروژه‌های هفته دولت در سراسر استان سمنان نشان می‌دهد در سال جاری میزان پروژه‌ها ازنظر ریالی دارای رشد بود و همچنین پروژه‌های خدمت‌رسانی مانند برق‌رسانی، آب، راه و ... بیشترین فراوانی طرح‌های قابل‌افتتاح در هفته دولت را داشتند.

از سوی دیگر اما با بررسی فراوانی ۶۵۰ پروژه عمرانی افتتاح شده هفته دولت در هشت شهرستان استان می‌توانیم دریابیم که توسعه اقتصادی و اشتغال ارکان دیگر پروژه‌های هفته دولت بودند که از سوی سیاست‌گذاران استان سمنان مدنظر قرارگرفته است.

در مقابل اما بودند پروژه‌هایی که کیفیت خوبی ندارند و برای مثال آسفالت یک کوچه در یک روستای شهر شاهرود یا نصب یک تابلوی برق در نزدیکی بیمارستان کوثر سمنان نیز یک پروژه محسوب می‌شد و افتتاح یک کارخانه نیز یک پروژه که البته این امر طبیعت همچنین ایامی است. 

آمار و اعداد سخن می‌گویند

در این گزارش قصد داریم نگاهی آماری به پروژه‌های هفته دولت سال ۹۸ بیندازیم اما پیش از آن باید گفت ملاک آمارها و اعداد استفاده در این گزارش فایل ارسالی استانداری سمنان به تمام نشریات و خبرگزاری‌ها است درنتیجه ابتدا نگاهی کلی به طرح‌های هفته دولت می‌اندازیم.

هفته پیش از سوی استانداری، ۷۱۰ پروژه عمرانی و سرمایه‌گذاری در سطح استان قابل‌افتتاح عنوان شدند که ازاین‌بین ۶۵۰ پروژه عمرانی و ۶۰ پروژه سرمایه‌گذاری بودند. اعتبار پروژه‌های عمرانی ۳۴۲ میلیارد تومان و اعتبار پروژه‌های سرمایه گذرای شده اقتصادی ۳۲۸ میلیارد تومان عنوان شد که درمجموع ۷۱۰ پروژه ۶۷۰ میلیارد تومان اعتبار را به خود اختصاص دادند.

در سطح استان سمنان همچنین ۱۲۴ طرح عمرانی بااعتبار ۳۷۱ میلیارد تومان و هفت طرح سرمایه‌گذاری بااعتبار ۷۳ میلیارد تومان نیز کلنگ‌زنی شد.

در شهرستان سمنان ۸۱ پروژه بااعتبار ۳۱۶ میلیارد تومان شامل ۷۰ پروژه عمرانی بااعتبار ۵۶ میلیارد تومان و ۱۱ پروژه سرمایه‌گذاری اقتصادی بااعتبار ۲۶۰ میلیارد تومان افتتاح شد همچنین غالباً طرح‌های عمرانی شهرستان سمنان درزمینهٔ خدمات هستند.

برای مثال ۱۱ طرح برق‌رسانی بااعتبار چهار میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در این شهرستان افتتاح شد که بیشترشان اصلاح و بهسازی خط انتقال برق و ... بودند و نصب هشت دستگاه پست هوایی باقدرت دو هزار و ۱۱۰ کیلوولت آمپر و احداث یک هزار و ۴۷۰متر شبکه فشار متوسط و ضعیف به‌منظور تأمین برق سمنان بااعتبار ۶۰۰ میلیون تومان یکی از این طرح‌ها بود.

افتتاح ۱۵۷ طرح در شاهرود

در شاهرود نیز ۱۵۷ پروژه بااعتبار ۱۴۰ میلیارد تومان به مناسبت هفته دولت افتتاح شد که از این تعداد ۱۵۴ پروژه بااعتبار ۱۲۵ میلیارد تومان عمرانی و ۱۸ طرح بااعتبار ۱۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند سهم شهر شاهرود از پروژه‌های هفته دولت ۵۶ طرح، بخش بسطام ۴۶ طرح، بخش مرکزی ۳۴ پروژه، بخش بیارجمند ۲۶ طرح و  در سطح کلی شهرستان نیز ۱۰ پروژه بود.

آب، راه و جهاد کشاورزی و روستاها بیشترین فراوانی را در بین پروژه‌های هفته دولت شاهرود داشتند همچنین در این ایام ۳۱ پروژه عمرانی نیز در شهرستان کلنگ‌زنی شد که برای این طرح‌ها ۸۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بودجه در نظر گرفته‌شده بود.

هفته دولت در دامغان نیز با افتتاح ۱۲۲ طرح عمرانی و هفت طرح اقتصادی بااعتبار کلی ۴۲ میلیارد تومان آغاز شد اعتبار طرح‌های عمرانی قابل‌افتتاح در دیار صددروازه ۳۲ میلیارد و ۷۴۴ هزار تومان و اعتبار طرح‌های عمرانی نزدیک به ۱۰ میلیارد تومان بود از سوی دیگر ۱۲ پروژه نیز در دامغان بااعتبار ۲۴ میلیارد تومان کلنگ زنی شدند.

دامغانی‌ها یک‌ششم کل پروژه‌های عمرانی استان سمنان را ازلحاظ تعداد را به خود اختصاص دادند و تقریباً ۱۲ درصد پروژه‌های اقتصادی استان نیز به این شهرستان اختصاص داشت. در دامغان نیز عمده طرح‌ها به روستاها اختصاص داشت که از آن جمله راه، آب، منابع طبیعی و ... را می‌توان نام برد.

کلنگ زنی ۲۱ طرح در گرمسار

سهم گرمساری‌ها از کلنگ‌زنی ۲۱ پروژه بااعتبار ۶۴ میلیارد تومان بود، طی هفته دولت همچنین در این شهرستان ۸۹ پروژه شامل ۱۰ پروژه اقتصادی و سرمایه‌گذاری و ۷۹ پروژه عمرانی نیز افتتاح شد مجموع اعتبارات این طرح‌ها ۵۹ میلیارد و ۸۵۳ میلیون تومان اعلام شد که از این میزان ۳۶ میلیارد تومان به طرح‌های عمرانی و ۲۳ میلیارد تومان به طرح‌های اقتصادی اختصاص داشت.

یک نکته دیگر نیز دراین‌بین وجود دارد تقریباً سهم گرمسار از کل اعتبارات پروژه‌های عمرانی استان سمنان در هفته دولت ۱۰ درصد است که سهم قابل قبولی محسوب می‌شود.

سهم مهدی‌شهری‌ها از پروژه‌های هفته دولت که قابل‌افتتاح بودند نیز ۳۹ طرح بااعتبار ۱۵ میلیارد تومان عنوان شد در واقع ۳۵ طرح عمرانی بااعتباری بالغ‌بر ۹ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان و چهار طرح عمرانی بااعتباری نزدیک به شش میلیارد تومان در زمره طرح‌های این شهرستان مستعد در استان سمنان از هفته دولت بود.

گفتنی است آرادان و مهدی‌شهر کمترین سهم را از پروژه‌های هفته دولت در سطح استان سمنان داشتند که البته جمعیت و وسعت اندک یکی از عوامل این موضوع است اما آمارها نشان می‌دهد تعداد طرح‌های قابل‌افتتاح در این دو شهرستان نسبت به سنوات قبل رشد خوبی نداشته است.

۹ طرح در مهدی‌شهر کلنگ‌زنی شد

مهدی‌شهری‌ها همچنین شاهد کلنگ‌زنی ۹ طرح بااعتبار ۱۷ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان نیز بودند که این طرح‌ها همگی در بخش عمرانی بود و پروژه اقتصادی در این شهرستان کلنگ زنی نشد که شاید دلیل آن عدم موفقیت در جذب سرمایه‌گذار باشد.

نوبت با سرخه، زادگاه رئیس دولت دوازدهم می‌رسد این شهرستان در هفته دولت ۱۲ طرح شامل ۱۰ طرح عمرانی و دو طرح اقتصادی را بااعتبار مجموع ۷۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کلنگ‌زنی کرد که ازلحاظ اعتبارات کلنگ‌زنی میزان بسیار قابل‌توجه به نسبت جمعیت و وسعت این شهرستان است.

میزان طرح‌های قابل کلنگ زنی سرخه از میزان طرح‌های قابل کلنگ‌زنی در مهدی‌شهر و آردان بیشتر بود از سوی دیگر اما در زادگاه روحانی ۶۲ طرح هم افتتاح شد که برای این پروژه‌ها که ۶۰ مورد آن‌ها عمرانی و دو مورد اقتصادی بودند مجموعاً ۳۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه شد.

نزدیک به ۱۰ درصد از کل پروژه‌های عمرانی استان سمنان به سرخه تعلق داشت همچنین ازلحاظ اعتباری نیز پنج درصد از کل اعتبارات طرح‌های قابل‌افتتاح در سطح استان به این شهرستان اختصاص داشت که ازلحاظ تعداد قابل‌توجه است اما ازلحاظ کیفیت و بودجه خیر؛

افتتاح ۳۳میلیارد تومان پروژه در میامی

به میامی می‌رسیم، شرقی‌ترین شهرستان استان سمنان که امسال به نظر می‌رسد با توجه به دریافت اعتبارات مناطق محروم به‌صورت پایلوت در سطح استان سمنان، وضعیت خوبی در هفته دولت داشت ۹۷ پروژه شامل ۹۱ طرح عمرانی و شش طرح اقتصادی در این شهرستان افتتاح و همچنین ۱۶ طرح نیز کلنگ‌زنی شد این شهرستان بیشترین پروژه روستایی استان را نیز به خود اختصاص داد.

مجموع اعتبارات طرح‌های قابل‌افتتاح میامی ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شامل ۲۷ میلیارد تومان اعتبارات طرح‌های عمرانی و ۵۹ میلیارد تومان طرح‌های اقتصادی بود و ۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان شامل ۲۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان طرح‌های عمرانی و چهار میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان طرح‌های اقتصادی مجموع اعتبارات پروژه‌های کلنگ‌زنی شده دیار آفتاب‌گردان‌ها و خوشه‌های طلایی محسوب می‌شود.

آردان و کلنگ‌زنی ۱۱ طرح

سهم آرادانی‌ها از کلنگ‌زنی طرح‌های هفته دولت شش طرح عمرانی شامل ۱۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار بود همچنین در این هفته ۲۹ طرح عمرانی بااعتبار ۹ میلیارد تومان و دو طرح اقتصادی بااعتبار ۷۹۰ میلیون تومان نیز در این شهرستان افتتاح شد. مجموع اعتبارات طرح‌های قابل‌افتتاح در آرادان ۱۰ میلیارد تومان است که کمترین میزان در بین هشت شهرستان استان را شامل می‌شود.

به‌ هر روی باید گفت آمارها نشان می‌دهند پروژه‌های قابل‌افتتاح و کلنگ‌زنی در استان سمنان رشد خوبی نسبت به سال قبل داشته است اما باید توجه داشت که همه طرح‌هایی که سال‌های قبل کلنگ‌زنی شده‌اند هم به بهره‌برداری نرسیده‌اند یعنی برکات آن را هنوز مردم مشاهده نکرده‌اند.

از سوی دیگر شاخص اشتغال طرح‌های عمرانی و اقتصادی سال‌های قبل نیز به طور ۱۰۰ درصدی تحقق نیافته چرا که بسیاری واحدهای اقتصادی که در سال‌های قبل افتتاح شدند امروز با مشکلات تولیدی روبرو هستند اما نکته مثبت طرح‌های هفته دولت سال جاری خدمت‌رسانی به مردم روستایی است.  

کد خبر 4700925

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 8 =