سهم ۲۵ درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور محقق نشده است

سمنان - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان ضمن بیان اینکه رسالت و جایگاه تعاون متناسب با آنچه قانون تعیین کرده نیست، گفت: سهم ۲۵ درصدی تعاونی‌ها در اقتصاد کشور محقق نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، حشمت الله عسگری بعدازظهر چهارشنبه در مراسم چهاردهمین دوره تجلیل از تعاونی‌های برتر استان سمنان به میزبانی اداره کل تعاون، کار و رفاه سمنان ضمن بیان اینکه بخش تعاون مظلوم واقع‌شده و رسالت و جایگاهی که باید در کشور داشته باشد، متناسب با آنچه که قانون اساسی تعیین کرده نیست، ابراز داشت: اقتصاد از سه رکن دولت و بخش خصوصی و تعاونی تعریف‌شده و به‌تبع آن در قوانین پنج ساله باید تعاونی‌ها ۲۵ درصد در اقتصاد کشور سهم داشته باشند که این مهم محقق نشده است.

وی افزود: دولت در کشور ما بسیار بزرگ است و ۸۲ درصد از سود ناخالص ملی در ید دولت قرار دارد و دولت به معنای عام و لذا بخش خصوصی نیز مانند بخش تعاون مظلوم است.

آفت اصلی تعاونی‌ها در درشت بودن دولت

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان بابیان اینکه آفت اصلی که منجر به عدم توجه به تعاون شد، نه سیاست‌های حمایتی بلکه در درشت هیکل بودن دولت است، ابراز داشت: کاهش اندازه دولت و شیفت دولت به بخش تعاونی و بخش خصوصی باید مورد توجه قرار گیرد.

عسگری ضمن بیان اینکه بازدهی به مقیاس، یکی از شاخص‌های اقتصادی است، تصریح کرد: بازدهی به مقیاس در یک پروژه با ایجاد تعاونی کم می‌شود و به‌تبع آن قیمت تمام‌شده نیز کاهش می‌یابد، فلسفه تعاونی به مقیاس کردن فعالیت‌های اقتصادی است و باید هزینه‌ها را پوشاند و محصول را رقابت‌پذیر کرد.

وی افزود: در حوزه تعاون و تعاونی نباید خط‌کش گذاشت و تمام ابزار را به بخش تعاون تخصیص داد، اما انتظار می‌رود تعاونی‌ها در میزان بهره‌مندی از اشتغال روستایی سهم بیشتری را به خود اختصاص دهند که این امر در طول چهل‌سال گذشته بی نظیر بوده است.

حمایت تعاونی‌ها در کارگروه تسهیل

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان بابیان اینکه سال گذشته بالغ‌بر یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش در حوزه صنعت و کشاورزی پرداخت‌شده است، ابراز داشت: همچنین پرداخت تسهیلات روستایی و اشتغال خانگی نیز ادامه دارد.

عسگری ضمن بیان اینکه یکی از سیاست‌های دولت، هدایت نقدینگی به سمت تولید خُرد با تجمیع سرمایه و پس‌اندازهای خرد و توسعه تعاونی‌ها است که باید مورد توجه قرار گیرد، تصریح کرد: باید کوشید تا سنگ از جلوی پای تعاونی‌ها برداشته شود و بتوان آن را سطح کلان ارتقا داده و بدین ترتیب پیشران در اقتصاد کشور باشیم.

وی بابیان اینکه برای توسعه و ارتقا تعاونی‌ها از هیچ تلاشی دریغ نخواهد شد و در ستاد تسهیل نیز از تعاونی‌ها حمایت می‌شود، افزود: استان سمنان در بحث توسعه تعاونی‌ها پیش قراول بوده است، کمتر استانی که با این تعداد عضو تعاونی تشکیل‌شده باشد این مایه افتخار و مباهات است.

توفیق یا عدم توفیق تعاونی‌ها در جلب اعتماد عمومی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سمنان بابیان اینکه می‌توان از ظرفیت گفتگوی دولت و بخش خصوصی و شورای برنامه‌ریزی برای ارائه پیشنهاد در بهبود شرایط استفاده کرد، ابراز داشت: تجربه نشان داده پیشنهادات اصلاحی استان نسبت به قوانین کشور در مجلس شورای اسلامی تأیید و اصلاح‌شده است.

عسگری بابیان اینکه توفیق یا عدم توفیق تعاونی‌ها در جلب اعتماد مردم است، تصریح کرد: اینکه تعاونی‌ها جمع شده و تصمیم می‌گیرند فعالیتی انجام دهند بر مبنای اعتماد بوده و قائل به خرد جمعی است، مردم عاقل‌اند و قائل به خرد جمعی به جای خرد فردی هستند.

وی ضمن بیان اینکه گستره تعاون بسیار و آثار مطلوبی را نیز به همراه دارد، افزود: از آثار اقتصادی تعاون به بهبود تولید و ارتقا و توان اشتغال و توسعه ظرفیت‌های اقتصادی می‌توان اشاره داشت همچنین کاهش فقر و فقرزدایی بهبود عدالت به واسطه تشریک سرمایه‌ها و توسعه مشارکت‌های مدنی و توسعه مشارکت‌های مردمی از دیگر مزیت‌های عمده آن را تشکیل می‌دهد.

کد خبر 4711374

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 4 =