تاکید بر ابلاغ دستورالعمل نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران خواستار ابلاغ هرچه سریع‌تر تدوین و تنظیم نهایی دستورالعمل نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب به بخش‌های مختلف خدمات شهری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، هشتاد و یکمین جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با حضور رئیس و مشاوران این کمیته، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران برگزار شد.

در این نشست که به موضوع ساماندهی و نظارت بر جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های بدون صاحب و اقدامات شهرداری تهران در این حوزه انجام شد، سید آرش حسینی میلانی ابتدا با مرور جلسات برگزار شده پیشین در این رابطه، خواستار ابلاغ هرچه سریع‌تر تدوین و تنظیم نهایی دستورالعمل نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب به بخش‌های مختلف خدمات شهری شد.

در ادامه، شینا انصاری، مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران گفت: کارگروه سگ‌های بلاصاحب تشکیل شده و پنج جلسه با حضور نمایندگان دستگاه‌های مسئول و تشکل‌های مردم‌نهاد فعال در این حوزه برای تدوین و ابلاغ دستورالعمل نظارت بر امر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب تشکیل شده است.

وی با تاکید بر تعامل شهرداری تهران با وزارت کشور برای تدوین این دستورالعمل به تشریح دستورالعمل نظارت بر امر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب در حوزه‌های زنده‌گیری، تیمارداری، عقیم‌سازی و رهاسازی و ماتریس شرح وظایف و مسئولیت‌ها در این چارچوب پرداخت.

حمیدرضا تحصیلی، مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران وضعیت نگهداری سگ‌های بدون صاحب در قرنطینه آرادکوه و مشکلات و موانع موجود قانونی در نگهداری و رهاسازی سگ‌های بدون صاحب را تشریح کرد.

نماینده سازمان دامپزشکی استان تهران هم از پاسخ این سازمان به استعلام پیمانکار معرفی شده از سوی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل در این حوزه و بررسی شرایط کیفی نگهداری سگ‌های بلاصاحب در قرنطینه آرادکوه در پی بررسی‌ها و بازرسی‌های میدانی انجام شده خبر داد.

نماینده اداره کل محیط زیست استان تهران نیز در این جلسه، به تشریح مواضع و دیدگاه‌های سازمان متبوع خویش نسبت به وضعیت نگهداری و رهاسازی سگ‌های بلاصاحب پرداخت.

وضعیت بهداشتی در جمع‌آوری و نگهداری سگ‌های بدون صاحب، جایگاه کارگروه نظارت بر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب، برآورد بودجه لازم بر امر ساماندهی سگ‌های بدون صاحب و… از جمله مسائلی بودند که در این جلسه از سوی مشاوران و کارشناسان کمیته محیط زیست و خدمات شهری مطرح شد.

در ادامه این جلسه، رئیس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با تاکید بر گسترش نظارت‌های محیط زیستی بر سازمان‌ها و شرکت‌های شهرداری تهران اظهار داشت: ما دستگاه‌های مختلفی در شهرداری تهران داریم که در ابعاد مختلف محیط زیست شهری فعالیت می‌کنند اما برآیند اثرات اقدامات آنها بر بهبود شرایط محیط زیست شهری نیازمند پایش و ارزشیابی توسط اداره‌کل محیط زیست شهرداری است و در این رابطه لازم است گزارش عملکرد آنها به اطلاع شهروندان برسد.

حسینی میلانی با بیان اینکه در فرایند سیستمی نگهداری سگ‌های بدون صاحب در کهریزک مشکلاتی وجود داشته که باید آن مسائل حل و فصل شوند، تصریح کرد: ما باید راهکارهای بهینه در مسئله جمع‌آوری، نگهداری و رهاسازی سگ‌های بدون صاحب پیدا کنیم که متناسب با مسئولیت‌ها و اختیارات مدیریت شهری باشد.

وی با تاکید بر انجام پایش‌های لازم برای برآورد فصلی جمعیت سگ‌های بدون صاحب در مناطق همجوار منطقه شهری تهران و پارک‌های جنگلی خاطرنشان کرد: باید برای شورا مشخص شود که جمعیت و وضعیت سگ‌های بدون صاحب در حوزه حریم منطقه شهری تهران به چه صورتی است و متناسب با این وضعیت، اعتبارات لازم در بودجه سال آینده شهرداری لحاظ شود.

حسینی میلانی مجدداً بر ابلاغ دستور نهایی نظارت بر ساماندهی و کنترل جمعیت سگ‌های بدون صاحب در آینده‌ای نزدیک تاکید کرد و خواستار ارائه گزارش از سوی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران در مسائل مربوط به سایر حیوانات شهری شد.

کد خبر 4809426

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 6 =