رضاخواه: «اقتصاد دیجیتال» نیاز به قانون دارد

عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب گفت: متاسفانه در حوزه اقتصاد دیجیتال ما قانون مشخصی نداریم که احتیاج به این قانون داریم.

به گزارش خبرنگار مهر، مجتبی رضاخواه کاندیدای انتخابات مجلس یازدهم عصر امروز (چهارشنبه) در نشست اقتصاددانان فهرست واحد نیروهای انقلاب که در خبرگزاری مهر برگزار شد، گفت: بنده به دلیل سال‌ها زندگی در آمریکا، اروپا و آمریکای جنوبی تجاربی از مواجهه دیگر کشورها با مشکلات را دیده ام و فکر می‌کنم می‌توان این تجارب را در کشور اجرا کرد.

وی افزود: ما در حال حاضر ۶ میلیون بیکار در کشور داریم که نباید به آنها به عنوان تهدید نگاه کرد. برای ایجاد اشتغال در حوزه اقتصاد دیجیتال و مجوز کسب و کارهای دانش بنیان باید کار کرد و نیاز است تا مجلس قوانینی را در حوزه تسهیل روندها در این موارد تصویب کند.

عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب گفت: باید تعداد شرکت‌های دانش بنیان را به فرموده رهبر انقلاب افزایش دهیم و محصولات آنها را به کمک اقتصاد دیجیتال به بازار عرضه کرد. متأسفانه در حوزه اقتصاد دیجیتال ما قانون مشخصی نداریم که احتیاج به این قانون داریم.

رضاخواه با بیان اینکه نباید در مواردی اینترنت قطع شود و به اقتصادهای دیجیتال محور آسیب زد، اظهار داشت: باید قوانینی تصویب کرد که دولت بی حد و حصر قدرت نداشته باشد تا به کسب و کارهای دیجیتال لطمه وارد کند.

وی افزود: ما در مقطع آبان اعتراضاتی داشتیم که قطع اینترنت به برخی کسب و کارها لطمه زد. در همان دوران دیدیم که شبکه ملی اطلاعات به کار خود ادامه می‌داد و از همین رو باید در مورد حمایت از این شبکه ملی اطلاعات قوانینی را تصویب و دولت را مجبور به تحقق این موضوع کنیم.

عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب بیان کرد: امروز استفاده از ارز دیجیتال در کشور ممنوع است و باید این موضوع حل شود. همانگونه که ممنوعیت ماهواره باعث عدم استفاده از آن نشد، ما باید از ارز دیجیتال استفاده کرده و قوانینی در این حوزه داشته باشیم. معتقدم که با استفاده از ارز دیجیتال می‌توان با تحریم‌ها مقابله کرد.

رضا خواه با بیان اینکه مناطق آزاد درگاهی برای واردات شده اند، افزود: ما تسهیلاتی در این زمینه داشته ایم تا در این مناطق تولید و صادرات انجام شود، ولی مواجه هستیم که موضوع برعکس شده و این مناطق درگاهی برای واردات شده‌اند.

وی با بیان اینکه حجم تجارت کشورهای همسایه ما حدود هزار و دویست میلیارد دلار است که سهم ما حدود دو درصد است، گفت: ما باید کاری کنیم که این سهم به چهار درصد افزایش یابد تا با این کار اشتغال ایجاد کنیم.

عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در مورد لزوم توجه به دیپلماسی اقتصادی، تسهیل قوانین تجارت و نقش مجلس آینده در این مورد گفت: معتقدیم دولت فعلی در حوزه توسعه اقتصادی در ریل اشتباه بود. آمال این دولت، ارتباط با غرب و به طور مشخص اروپا و آمریکا منحصر شده بود. برجام نیز در همین حوزه بود، به طوری که ما نفت می‌فروختیم و ما به ازای پول آن از غرب کالا وارد می‌کردیم.

رضاخواه افزود: معتقدیم دیپلماسی اقتصادی را باید با کشورهای همسایه پی بگیریم. قطعاً باید وزارت خارجه برای توسعه بازارهای صادراتی و روابط تجاری با همسایگان فعال شود.

وی عنوان کرد: ما باید روابط اقتصادی با کشورهای همسایه را توسعه دهیم. وزارت خارجه باید روی بحث تعرفه‌های گمرکی مذاکراتی با کشورهای همسایه داشته باشد تا بازارهای جدیدی برای کشور باز شود و در این مسیر ما از ابزار نظارتی مجلس استفاده خواهیم کرد.

عضو فهرست واحد نیروهای انقلاب با اشاره به اینستکس اضافه کرد: در موضوع تبادلات مالی اینستکس ما مجبور بودیم تا کالاهای اروپایی را وارد کنیم. این موضوع مشخصاً به نفع ما نبود. ما می‌توانیم در مورد کالاهایی که به آنها احتیاج داریم، با کشورهای همسایه برای واردات گفتگو کرده و بازاری به آنها اختصاص داده و در مقابل صادرات خودمان را به آنها افزایش دهیم.

رضاخواه تصریح کرد: ما در بازه دو الی سه ساله باید سهم خود از بازار کشورهای همسایه را از دو درصد به چهار درصد افزایش دهیم که این موضوع نیاز به قانون گذاری‌هایی دارد که لازم است مجلس چه در بُعد تقنینی و چه بُعد نظارتی نقش خود را بازی کند.

کد خبر 4857127

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 14 =