تردید درباره واکسن انگلیسی کرونا/ میمون‌ها کرونا گرفتند

تحقیقی جدید نشان می‌دهد واکسنی که محققان دانشگاه آکسفورد برای مقابله با ویروس کرونا توسعه داده‌اند از ابتلای میمون‌های رزوس به کووید۱۹ جلوگیری نکرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، به گفته کارشناسان ممکن است واکسن کرونایی که توسط محققان دانشگاه آکسفورد توسعه یافته از ابتلای افراد به این ویروس جلوگیری نکند.

آخرین آزمایش‌های واکسن دانشگاه آکسفورد روی میمون‌های رزوس ماکاک نشان می‌دهد ویروس موجود در بینی حیواناتی که دوزی از آن را دریافت کرده‌اند به اندازه همان میمون‌هایی است که واکسینه نشده‌اند.

این امر حاکی از آن است که درمان مذکور که تاکنون ۹۰ میلیون پوند سرمایه از دولت انگلیس دریافت کرده، احتمالاً نمی‌تواند گسترش این ویروس مرگبار را کنترل کند.

البته گزارش‌های اولیه حاکی از آن است که واکسن مذکور تا حدودی در برابر کووید ۱۹ ایمنی ایجاد می‌کند. همچنین این درمان اجازه نمی‌دهد ویروس به اعماق ریه‌ها برسد.

واکسن مذکور ChAdOx۱nCov-۱۹ نام دارد و هم اکنون نخستین مرحله آزمایش‌های بالینی آن در حال اجرا است.

در گزارشی در نشریه فوربس آمده است: تمام میمون‌های واکسینه شده در دانشگاه آکسفورد هنگامی که در برابر ویروس قرار گرفتند، به آن مبتلا شدند. هیچ تفاوتی در میزان آر ان ای ویروسی ردیابی شده در میمون‌های واکسینه شده در مقایسه با میمون‌های واکسینه نشده وجود ندارد. به عبارت دیگر تمام حیوانات واکسینه شده به ویروس مبتلا شدند.

جان بال استاد بیولوژی مولکولی در دانشگاه ناتینگهام می‌گوید: مقدار ژنوم ویروس ردیابی شده در بینی میمون‌های واکسینه شده و نشده، ردیابی شده است و این امر ما را نگران می‌کند.

او می‌افزاید: اگر این امر مشابه چیزی باشد که در بدن انسان اتفاق می‌افتد، احتمال ابتلای افراد واکسینه شده به کووید ۱۹ و انتشار آن وجود دارد. این امر به گسترش ویروس در سراسر اجتماع منجر می‌شود.

از سوی دیگر النور رایلی استاد ایمونولوژی و بیماری‌های عفونی در دانشگاه ادینبرا می‌گوید: در این فرایند تعداد آنتی بادی‌های تولید شده برای جلوگیری از ابتلاء به ویروس کافی نبوده است.

او می‌افزاید: اگر نتایج مشابهی در انسان‌ها نیز دیده شود، احتمالاً واکسن به طور جزئی از ابتلاء به این عفونت در دریافت کننده جلوگیری می‌کند اما احتمال انتقال ویروس به افراد دیگر کم نمی‌شود.

کد خبر 4929143

برچسب‌ها

مطالب بیشتر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =