بازگشایی آموزش و خوابگاه های علوم پزشکی مشهد به تعویق افتاد

به دنبال درخواست جمعی از دانشجویان و جدی شدن بحران شیوع بیماری کرونا در روزهای اخیر بازگشایی آموزش و خوابگاه های علوم پزشکی مشهد به تعویق افتاد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، به دنبال درخواست جمعی از دانشجویان شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مبنی بر به تعویق افتادن بازگشایی دانشگاه کمیته علمی ستاد مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد برگزار شد.

دکتر علی طلایی رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: امتحانات تا حد امکان و تا جایی که مقدور باشد به‌صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد تا سلامت دانشجویان و عوامل برگزاری به خطر نیافتد.

رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان کرد: تاکنون تمامی فعالیت های دانشکده پزشکی بر اساس دستورالعمل‌های وزارت بهداشت عمل شده و کلاس‌ها هم به‌صورت مجازی برگزار شده و بنا شده که برخی امتحانات هم به‌صورت غیرحضوری برگزار شود.

طلایی یادآور شد: بنا بود کلاس‌ها و امتحانات از ۶ خرداد آغاز شود که با تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا به ۱۷ خرداد موکول شد، اما با تصمیم جدید ستاد دانشگاهی تاخیر دو هفته‌ای را در برخی از رشته‌ها داریم و در برخی دیگر طبق تاریخ مقرر در حال اجرا است و زمان جدید رشته‌های با تاخیر طبق آخرین تصمیم به اول تیر موکول شد.

وی تاکید کرد: امتحانات حتی الامکان و تا جایی که مقدور باشد به‌صورت غیرحضوری برگزار خواهد شد تا سلامت دانشجویان و عوامل برگزاری به خطر نیافتد و تنها مواردی ضروری خواهد بود که با تشخیص اساتید و مسئولان مربوطه باشد.

همچنین دکتر علی صباغ گل مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به جلسات کمیته دانشگاهی خاطرنشان کرد: از ابتدای شروع بحران بیماری کرونا و تعطیلی دانشگاه‌ها ضدعفونی خوابگاه‌ها و تجهیز آنها به مواد ضدعفونی آغاز شد و با توجه به تصمیم ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا و بازگشایی دانشگاه از ۱۷ خرداد ماه اقدامات لازم جهت پذیرش دانشجویان با رعایت پروتکل های مصوب بهداشتی صورت پذیرفت.

صباغ گل ادامه داد: جلسات توجیهی جهت آموزش و رفع مشکلات احتمالی با کارکنان اداره خوابگاه‌ها در چند نوبت برگزار شد و آموزش‌های لازم ارائه شد. با مشورت‌های انجام شده با متخصصین مرتبط در ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا و معاونت بهداشتی دانشگاه تصمیم بر آن شد که دانشجویانی که طبق شیوه نامه آموزشی مصوب از طرف دانشکده‌ها معرفی می‌شوند از محل سکونت خود گواهی سلامت را به همراه داشته باشند تا از انتقال آلودگی به خوابگاه از نقاط مختلف جلوگیری شود.

وی افزود: در تمام مدت شیوع این بحران با دانشجویان شورای صنفی و ستاد دانشجویی مقابله با کرونا در ارتباط بوده و نظرات ایشان را در تصمیمات تا حدی که قابلیت اجرا داشتند منعکس کردیم.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به جلسات کمیته دانشگاهی بیان کرد: در این کمیته بر اساس جدول زمان بندی پیشنهادی معاونت آموزشی و بر اساس در نظر گرفتن ۵۰ درصد ظرفیت خوابگاه‌ها مقرر شد دانشجویان کارورزی بر اساس تقسیم بندی صورت گرفته توسط معاونت آموزشی از ۱۵ خرداد ماه در خوابگاه‌ها اسکان داده شوند.

وی گفت: ولیکن با توجه به جدی شدن بحران شیوع بیماری کرونا در روزهای اخیر و به ویژه برخی استان‌های کشور و همچنین درخواست جمعی از دانشجویان شورای صنفی بازگشایی خوابگاه‌ها به تعویق افتاد که زمان دقیق‌تر آن توسط معاونت آموزشی متعاقبا اعلام خواهد شد.

صباغ گل تاکید کرد: معاونت دانشجویی فرهنگی متعهد است بر اساس ظرفیت ۵۰ درصد خوابگاهی افراد معرفی شده از سوی معاونت آموزشی را اسکان دهد و مسؤولیت زمان حضور دانشجویان و گروه بندی رشته‌های آموزشی بر عهده معاونت آموزشی  بوده و معاونت دانشجویی فرهنگی صرفا متعهد به تأمین اسکان و تغذیه دانشجویان است.

وی در خصوص اقدامات انجام شده در خوابگاه‌ها افزود: چندین نوبت بخاطر دغدغه‌هایی که در خصوص بازگشایی خوابگاه بود وضعیت خوابگاه ها بررسی شده اند. نظافت و ضدعفونی روزانه محل‌های استفاده عمومی در خوابگاه نظیر سرویس های بهداشتی و آشپزخانه‌ها انجام می شود، همچنین مواد ضدعفونی در مبادی ورودی و سرویس‌های بهداشتی موجود است. دمای بدن دانشجویان و کارکنان هم روزانه در قسمت ورودی خوابگاه ها کنترل می‌شود همچنین پالس اکسی متر جهت سنجش میزان اکسیژن خون در خوابگاه ها قرار داده شده است.

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تمهیدات انجام شده در سالن‌های غذاخوری ادامه داد: ضدعفونی روزانه و آموزش‌های لازم بهداشتی به کارکنان سلف سرویس‌ها از جمله اولین اقدامات است. همچنین غذا بصورت پک بسته بندی توزیع می‌شود و دستگاه‌های انگشت نگار جهت تحویل غذا دیگر مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و با کارت دانشجویی غذا ارائه می‌شود. جهت رعایت فاصله اجتماعی فضای سلف با برچسب علامت دار شده است.

صباغ از دانشجویان خواست تا با توجه به تلاش‌های شبانه روزی همکاران دانشگاه در جهت حفظ سلامت دانشجویان و رعایت حداکثری پروتکل‌های بهداشتی، دانشجویان نیز خود را نسبت به رعایت پروتکل‌ها ملزم دانسته و در حفظ سلامت محیط خوابگاه و هم خوابگاهی‌های خود کوشا باشند. به عنوان مثال سرویس‌های رفت و آمد با ظرفیت یک صندلی درمیان در نظر گرفته شده اما برخی از دانشجویان رعایت‌های لازم را نکرده و با وجود صندلی‌های خالی کنار یکدیگر می‌نشینند.

وی تاکید کرد: در خصوص بازگشایی خوابگاه‌ها مطابق تصمیمات ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا عمل کرده و سعی می‌کنیم از امکانات و ظرفیت‌های موجود به نحو احسن و به گونه‌ای که سلامت دانشجویان تأمین شود بهره ببریم.

کد خبر 4943353

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 4 =