مهمترین رسالت ویکی‌شیعه تبلیغ مدرسه و مکتب اهل بیت(ع) است

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در جلسه هم‌اندیشی هفتمین سالگرد آغاز به کار دانشنامه ویکی‌شیعه گفت: مهمترین رسالت ویکی‌شیعه تبلیغ مدرسه و مکتب اهل بیت(ع) است.

به گزارش خبرگزاری مهر، با حضور آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع)، جلسه هم‌اندیشی هفتمین سالگرد آغاز به کار دانشنامه ویکی‌شیعه پیش از در محل نمازخانه ساختمان مجمع قم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم آیت الله رضا رمضانی اظهار کرد: امیدوارم این جلسه شروع حرکت مبارک تشکیل مجمع ویکی‌ها باشد و مقدمات تعامل، تبادل اطلاعات و رسیدن به تحول مطلوب فراهم شود.

آیت الله رمضانی همچنین افزود: هدف از برگزاری این جلسه شروع تحول است و با همگرایی، همه ویکی‌ها می‌توانند حرکتی ستادی را آغاز کنند. همچنین تبیین معارف و مکتب اهل بیت (ع) با ادبیات روز، پاسخ به پرسش‌ها و شبهات از ضرورت‌ها است.

وی عنوان کرد: این جلسه می‌تواند تعارف و شناخت درست از همدیگر را ایجاد کند، مجموعه‌های فعال، استعدادها و ظرفیت‌های یکدیگر را بشناسند و مقدمه تفاهم و تعامل ایجاد شود و در نهایت برآیند این تعارف، هم افزایی خواهد بود.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) درباره پیشینه دانشنامه نویسی اظهار داشت: دانشنامه و فرهنگ نامه نویسی در عرصه‌های مختلف سابقه دیرینه دارد. اما در فضای مجازی می‌توان این پدیده را امری جدید دانست. برای رشد و پیشرفت دانشنامه نویسی در فضای مجازی زمینه‌های مناسبی وجود دارد و باید تعامل‌ها و جلسات اینچنینی برگزار شود تا ببینیم به شکل می‌توان به سمت مطلوب حرکت کرد. اینکه چگونه می‌توان به حد مطلوب رسید، باید در بخش‌های فنی و محتوایی، استانداردهای لازم را طراحی و رعایت کرد. در بخش دانشنامه‌های فضای مجازی حوزه فنی باید توسعه پیدا کند و برای بروزرسانی در تولید و محتوا باید استانداردهای لازم با رویکرد مخاطب محوری مشخص شود. لازمه این کار این است که ویکی هر روز خود را بروز کند.

وی ادامه داد: باید هدف کلی و اهداف میانی را مشخص کنیم و برای اینکه بدانیم برای مخاطب چه چیزی را منتقل کنیم، باید برنامه ۵ ساله و ۲۰ ساله داشته باشیم و معلوم باشد که حرکت ما به چه سمتی است و ایده آل ما کجاست؟

آیت الله رمضانی درباره بایسته‌های دانشنامه نویسی در عرصه بین الملل اظهار کرد: باید مخاطب و حوزه بین الملل شناخته شود. اگر قرار است محتوا را به زبان‌های مختلف عرضه کنیم، باید اقتضائات و شرایط محیط‌های مختلف را بشناسیم و شناخت مخاطب و جامعه‌ی هدف در اینجا اهمیت زیادی دارد. علاوه بر آن لازم است که با اولویت گذاری‌های دقیق محورها و رویکردهای اصلی را مشخص کنیم.

وی با اشاره کوتاه به تاریخ شکل گیری دانشنامه مجازی ویکی شیعه اظهار داشت: ویکی شیعه از زبان فارسی فعالیت خود را آغاز کرد و به مرور چندین زبان دیگر به آن اضافه شد فعالیت‌های خوبی انجام شده و امروز به بازنگری و آسیب شناسی محتوایی و سخت افزاری نیاز دارد.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) عنوان کرد: عنوان ویکی شیعه عنوان خوبی در عرصه بین الملل است. این بحث مطرح است که ما در عرصه بین الملل با چه عنوانی کار کنیم. عناوین مختلفی هم مطرح است عناوینی چون، اسلامی، وحیانی، اهل بیتی، شیعی و..... برای مثال در بحث نامگذاری عرفان هم ازعناوین مختلف مانند عرفان شیعی، اسلامی، دینی و اهل بیتی استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد امروزه با توجه به واقعیت‌های موجود، ما باید از عنوان شیعه در فعالیت‌های بین المللی استفاده کنیم لذا از بین عناوین ویکی دین، ویکی اسلام و ویکی اهل بیت (ع)، "ویکی شیعه" را ترجیح می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مهمترین رسالت ویکی شیعه این است که مدرسه و مکتب اهل بیت (ع) را در بخش‌های مختلف ترویج کند، افزود: باید آسیب شناسی کنیم که ما به لحاظ ایجابی چقدر توانستیم مکتب اهل بیت (ع) را تبلیغ کنیم و چه مقدار به اهداف نزدیک شده ایم.

در ادامه سیدمصطفی حسینی مدیر ویکی نور وابسته به مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی، حجت الاسلام محمدحسین واسطی مدیر امامت پدیا وابسته به دفتر آیت الله محسن اراکی، کامران محمد حسینی مدیر ویکی حج وابسته به پژوهشکده حج و زیارت، حجت الاسلام محمد ظریفی مدیر سایت دانشنامه اینترنتی علوم اسلامی "ویکی فقه" وابسته به مؤسسه دانش‌بنیان صدای بهار، زمانی مدیر دانشنامه اسلامی اهل البیت (ع) و علی میرعرب مدیر ویکی علوم اسلامی وابسته به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از فعالیت مجموعه‌های خود و پیشنهاداتی درباره شیوه‌های همکاری و هم افزایی بین نهادهای دانشنامه نویس گزارشی ارائه کردند.

همچنین مسئول دانشنامه ویکی شیعه در سخنان کوتاهی فعالیت‌های این دانشنامه را تشریح کرد و گفت: دانشنامه ویکی شیعه با ده زبان فعال است و از سال ۹۳ تا کنون ۲۹۸ میلیون بازدید داشته است.

حجت‌الاسلام مهدی فرمانیان اظهار کرد: باید بین ویکی‌های اسلامی همگرایی جدی باشد و ما آمادگی داریم تا زبان فارسی ویکی شیعه را در اختیار فارسی زبانان قرار داده و زبان‌های دیگر را تقویت کرده و توسعه دهیم.

وی در پایان گفت: به دنبال برگزاری آموزش ویکی نویسی برای طلاب هستیم و کسانی که رویکرد جهادی دارند و علاقمند هستند تا در زبان‌های مختلف ویکی شیعه فعالیت کنند، بستر همکاری از سوی ما فراهم است.

در ادامه قائم مقام دبیرکل و معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار داشت: همه تلاش‌هایی که در دانشنامه‌های مجازی اسلامی انجام می‌شود، برای احیا امر معصومین (ع) است. کسانی که در راستای احیای امر قدم بر می‌دارند، ائمه (ع) بیشترین درودها را به آنها می‌فرستند.

حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی تبار درباره نحوه احیای امر امامان معصوم اظهار داشت: احیا امر ائمه (ع) با تواصل، گفتگو و ملاقات‌ها محقق می‌شود. در این تواصل، تلاقی و ملاقات‌ها، عیوب و مشکلات یکدیگر را می‌فهمیم، آنها را برطرف کرده و راهی انتخاب می‌کنیم که در آن مسیر بالندگی و سرعت در رسیدن به برنامه‌ها است. در این جلسه باید هم افزایی کرده و با استفاده از ظرفیت‌های هم، گام‌های مثبت و مفیدی برداریم و با همکاری و هماهنگی می‌توانیم به نتایج قوی و فاخر برسیم.

وی در بیان پیشنهادی به مجموعه دانشنامه نویس‌های اسلامی گفت: این جلسات به صورت مرتب برگزار شده و از ظرفیت‌های هم استفاده کنید تا هر جا نقص و کاستی وجود دارد، جبران شود. دکتر فرمانیان با دوستان بیشتر جلسه بگذارند و با مجموعه‌های دیگر گفتگو و تعامل کنند. بخش‌های معاونت فرهنگی مجمع نیز ملزم شده تا با مجموعه ویکی شیعه تعامل و همکاری جدی داشته باشند.

در پایان این جلسه، آیت الله رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار داشت: این جلسات باید استمرار پیدا کند. از امروز برای همفکری و همکاری، گروهی در فضای مجازی تشکیل شود. شکل‌های مختلف همکاری و هم افزایی مورد نظر باشد تا بتوان بهترین الگوی همکاری را به دست آورد. امروزه کار فردی جواب نمی‌دهد و باید به طرف کار جمعی برویم. ویکی نویسی کار جمعی است و اگر فعالیت مجموعه ویکی‌های اسلامی تجمیع شود، کار بزرگی صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اهدافی که ارگان‌ها و نهادهای مختلف دارند چند صدایی در دانشنامه نویسی باید باشد و تقویت شود و بنا بر این نیست که با همکاری، محدودیتی ایجاد شود بلکه باید از این ظرفیت کم نظیر که ایجاد شده، برای هم افزایی استفاده کنیم.

دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) تأکید کرد: امروزه ما با مافیای رسانه‌ای و فضای مجازی مواجه هستیم و بیش از نود درصد رسانه‌ها دست صهیونیست‌ها است. لذا با توجه به فرصتی که به وجود آمده و برای ما مسئولیت ایجاد کرده است، نباید کارهای موازی انجام شود. اینکه یکدیگر را نقد کنیم بهتر از این است که دیگران ما را نقد کنند و نقدها باید عالمانه و دلسوزانه باشد. همچنین نباید از وجود شخصیت‌های برجسته و شرکت در همایش‌های بین المللی داخلی و خارجی غفلت کنیم.

کد خبر 4956602

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =