اردوی بانوان همچنان به تاخیر می‌افتد/ کرونا مشکل بزرگ تکواندو

پس از تاخیر در شروع تمرینات تیم ملی بانوان به دلیل مثبت شدن تست کرونای سرمربی و یک عضو این تیم سرانجام روز گذشته ۱۵ آذرماه برای آغاز این اردو تعیین شد.

به گزارش خبرنگار مهر، رئیس فدراسیون جهانی تکواندو دوشنبه گذشته در جلسه آنلاین خود با رؤسای اتحادیه‌های قاره‌ای از برگزاری مسابقات انتخابی المپیک در دو قاره آسیا و اروپا قبل از ماه می خبرداد. یعنی این دو قاره حداکثر تا ۱۱ اردیبهشت ماه فرصت دارند تکلیف سهمیه‌های المپیکی خود را مشخص کنند.

این رقابتها از آن جهت برای تکواندو ایران حائز اهمیت است که باید در بخش بانوان به دنبال دو سهمیه قاره‌ای باشد. به همین منظور هم قرار بود اردوی آماده سازی این تیم از ۲۸ مهرماه تشکیل شود که به دلیل مثبت شدن تست کرونای مهرو کمرانی سرمربی و یک عضو این تیم به زمان دیگری موکول شد. در شرایطی که هر دو این نفرات پس از پشت سر گذاشتن دوران قرنطینه و منفی شدن تست دوم کرونا، می‌توانند به تمرینات بازگردند، فدراسیون در آغاز این اردوها تعلل کرد.

روز گذشته جلسه کادر فنی تیم‌های ملی با رئیس فدراسیون تعیین تاریخ ۱۵ آذرماه برای شروع این تمرینات را در پی داشت. یعنی درست پایان زمان دو هفته‌ای محدودیت‌های شدید بهداشتی برای مبارزه با کرونا که از سوی دولت وضع خواهد شد.

اگر فرض را بر این قرار دهیم که فدراسیون جهانی تاریخ رقابتهای انتخابی المپیک در قاره آسیا را قبل از ماه may یعنی فروردین ماه اعلام کند، کادر فنی در خوشبینانه ترین حالت چیزی نزدیک به ۱۲۰ روز برای آماده سازی تیم دو نفره خود زمان در اختیار دارند.

مهرو کمرانی سرمربی تیم ملی بانوان اعلام کرده که در دو وزن اول و دوم، یعنی ۴۹- و ۵۷- کیلوگرم به دنبال کسب سهمیه است. آیا در این مدت محدود تیمی که نفرات خود را هنوز نشناخته و انتخابی‌ها را برگزار نکرده می‌توان انتظار سهمیه داشت؟

نکته بسیار مهم دیگر اینکه به نظر می‌رسد کمیته فنی فدراسیون تکواندو در خصوص اوزان انتخابی بانوان و حتی نفرات دعوت شده باید وارد عمل شده و در جلسه‌ای با حضور اساتید نام آشنا یک بار دیگر پتانسیل اوزان داخلی، نفرات کسب سهمیه کرده از کشورهای قدرتمند آسیا چون کره و چین، نفرات شاخص سایر کشورها و … مورد بررسی دقیق‌تر قرار گیرد.

کادر فنی تیم ملی بانوان از غزل سلطانی و مهلا مؤمن زاده در وزن ۴۹- کیلوگرم، ناهید کیانی و یلدا ولی نژاد در وزن ۵۷- کیلوگرم دعوت کرده تا در اردوها حاضر شوند. پیش از این خبرگزاری مهر در مطلبی کامل در خصوص شرایط این دو وزن به تفصیل پرداخته و با ذکر دلایل متعدد و البته با ملحوظ نظر قراردادن نظر کارشناسان امر، عنوان کرد که ناهید کیانی بهترین گزینه برای وزن ۴۹- کیلوگرم است و او نه تنها می‌تواند سهمیه در این وزن بگیرد، بلکه توانایی رسیدن به سکوی المپیک را نیز دارد. با این وجود کادر فنی بانوان اصرار بر حضور او در وزن ۵۷- کیلوگرم دارند و معلوم نیست این اصرار بر اساس کدام دلیل است.

اما اینکه چرا تصمیم گیرندگان تکواندو در بخش بانوان به سنگین وزن‌ها توجه ندارند خود جای سوال دارد. به عنوان مثال در وزن ۶۷+ کیلوگرم چین سهمیه المپیک گرفته و کره جنوبی هم نماینده‌ای ندارد. دیگر کشورهای قاره کهن هم تکواندوکار شناخته شده‌ای در این وزن ندارند. «کنزل دنیز» قزاقستانی با ۲۹ سال سن و «اسیپووا» ازبکستانی شاخص ترین تکواندوکاران این وزن هستند که هر کدام چندین بار برابر نمایندگان کشورمان مبارزه کرده و برد و باختی هایی داشته‌اند.

معمولاً در رقابتهای قاره‌ای کسب سهمیه المپیک در این وزن بین چهار تا هشت شرکت کننده حضور دارند که به راحتی می‌توان سهمیه المپیک کسب کرد. به عنوان مثال در مسابقات انتخابی بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ تنها سه نفر در وزن ۶۷+ کیلوگرم حضور داشتند. و با توجه به رنکینگ تکواندوکاران و شرایط فنی از یک سو و حضور کم تعداد مدعیان کسب سهمیه در این وزن به جرأت می‌توان گفت که اعزام نکردن نماینده در این وزن به معنای از دست دادن سهمیه قطعی است.

اکرم خدابنده و زهرا پوراسماعیل بهترین سنگین وزن‌های فعلی هستند که هر کدام توانایی کسب سهمیه در این وزن را دارند و کادر فنی تیم ملی می‌بایست با دقت نظر بیشتری در خصوص انتخاب دو وزن مورد نظر اقدام کند.

کد خبر 5069624

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 7 =