تنظیم بازار مرغ با کشاورزی قراردادی در آذربایجان شرقی

تبریز- رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی از تنظیم بازار مرغ با کشاورزی قراردادی در استان خبر داد و گفت: کشاورزی قراردادی می‌تواند به ساماندهی شبکه توزیع مرغ در سطح استان کمک کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، اکبر فتحی امروز در جلسه ساماندهی شبکه توزیع مرغ در سطح استان با بیان اینکه تولید قراردادی می‌تواند گره‌ی از مشکلات مرغداران استان را باز کند، اظهار داشت: قرارداد بین مرغداران و اتحادیه می‌تواند به متمرکز شدن مدیریت منجر شود که در این صورت با برنامه‌ریزی مناسب، ساماندهی کشتار و توزیع مرغ میسر شده و در تعیین قیمت نیز مؤثر خواهد شد.

وی با تاکید بر توسعه مرغداری‌های کوچک مقیاس با استفاده از کشاورزی قراردادی گفت: با توجه به اینکه بیشتر مرغداری‌های سطح استان واحدهای کوچک مقیاس هستند اگر به تولید قراردادی روی نیاورند در رقابت با واحدهای بزرگ و صنعتی از میدان خارج خواهند شد.

فتحی افزود: اگر یک طرف قرارداد اتحادیه مرغداران باشد، مطمئناً می‌تواند در آینده تأثیرات مثبتی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی به مزیت‌های رقابتی کشاورزی قراردادی در حوزه مرغداری‌ها با مدیریت واحد اشاره و تصریح کرد: مدیریت واحد در مرغداری‌ها می‌تواند از ورود و خروج افراد مختلف به مرغداری‌ها و بروز انواع بیماری‌ها جلوگیری کرده، توزیع نهاده‌ها به صورت دقیق و متناسب با میزان مصرف پخش شده و تصمیمات توسط یک گروه تخصصی و آشنا به کلیه قوانین گرفته می‌شود که این به نفع تولیدکننده و مصرف‌کننده خواهد بود.

وی متذکر شد: اتحادیه‌ها نیز می‌توانند به غیر از اینکه زبان گویای برنامه‌ها و اقدامات بین مرغداران و جهاد کشاورزی و جامعه باشند، در اجرای برنامه‌ها و حضور در عرصه تولید خود را نشان دهند.

فتحی در ارتباط با تأثیر کشاورزی قراردادی در حوزه مرغداری خاطرنشان کرد: اگر اتحادیه مرغداران بتواند تولید قراردادی با مرغداران را به نتیجه برساند، می‌تواند با همکاری با شرکت پشتیبانی به تنظیم بازار قیمت مرغ کمک کند و تولیدکننده زیان‌ده نخواهد بود.

وی با بیان قدرت بالای چانه‌زنی واحدهای بزرگ گفت: در سال‌های اخیر کشتارگاه‌ها برای کسب سود بیشتر برنامه کشتار را خودشان تعیین می‌کنند و مرغداری‌های کوچک مقیاس مجبورند مطابق برنامه کشتارگاه عمل کنند، اما مرغداری‌های صنعتی و بزرگ این توانایی را دارند که در مواقع مورد نظرشان مرغ‌ها را به کشتارگاه بفرستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی به ظرفیت اتحادیه‌ها و تعاونی‌های حوزه دام تاکید کرد و گفت: زمان آن رسیده که اتحادیه‌ها با انجام مدیریت واحد و با برنامه‌ریزی‌های دقیق برای اجرای کشاورزی قراردادی اقدام کنند و مرغداری‌های کوچک مقیاس را با ادغام مدیریتی توسعه داده و شبکه توزیع مرغ و نهاده‌های دامی را سازماندهی کنند.

کد خبر 5219544

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 0 =