۱۰ محور برنامه‌های توسعه‌ای فناوری سلامت اعلام شد

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برنامه‌های توسعه‌ای دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت را در ۱۰ محور اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر محمدرضا منظم، با ارائه گزارش برنامه‌های جدید حوزه فناوری سلامت گفت: مهم‌ترین موارد شامل برنامه‌های حمایتی، ساماندهی مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری سلامت، ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری، کمیته سلامت دیجیتال، کمیته مدیریت دارایی‌های معنوی، واگذاری امور اجرایی و تمرکز بر سیاست‌گذاری، ارتباط با صنعت، راه‌اندازی مراکز نوآوری سلامت و توسعه آموزش است.

وی با اشاره به اینکه سیاست‌ها و برنامه‌های حمایتی مختلفی از شرکت‌ها و مراکز رشد و هسته‌های فناور در نظر گرفته شده است، گفت: در ابتدا برنامه‌های حمایتی که از گذشته شروع شده بود را پیگیری کردیم تا کاری نیمه‌کاره باقی نماند و از سوی دیگر در جهت ساماندهی منابع حمایتی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در کنار صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز اقدام کردیم.

اعطای تسهیلات به شرکت‌ها و مراکز رشد و هسته‌های فناور از مسیر صندوق ها

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت ما اعطای تسهیلات از مسیر صندوق‌هاست تا تسهیلات ارائه شده به سیستم حمایتی بازگردد و دوباره در چرخه قرار بگیرد، گفت: برای این مهم هم دو مسیر تعیین بودجه از ابتدای سال و تعیین فرآیند بر پایه قوه عاقله و بدون سوگیری در نظر گرفته شده است.

وی گفت: بودجه حمایتی از ابتدای سال با تمهیداتی مشخص می‌شود و کمیته‌های فنی مرتبط با هر محور حمایتی نیز تشکیل شده تا نقش قوه عاقله را ایفا کند و تصمیم‌گیری‌ها با خرد جمعی و مشارکت نمایندگان مدیران فناوری بخش‌های مختلف کشور انجام شود.

به گفته منظم یکی از مواردی که در تقویت مراکز رشد و هسته‌های فناور بسیار موثر بوده و مصوبه آن ابلاغ شده، مراکز رشد اقماری بود که اکنون هم در حال اجراست، ارائه امکانات و زیرساخت‌هایی است که مراکز رشد را به مراکز تحقیقاتی نزدیک می‌کند. به موجب این مصوبه امکان استفاده از امکانات آموزشی، فضا و تجهیزات مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها طی چارچوب‌ هایی برای مراکز فراهم شده است.

امکان استقرار قانون‌مند شتابدهنده‌ها در مراکز رشد

وی از امکان استقرار قانون‌مند شتابدهنده‌ها در مراکز رشد خبر داد و گفت: به تازگی مجوز استقرار شتابدهنده‌ها در مراکز رشد از شورای عالی گسترش صادر شده است که این امر تقویت مراکز رشد را در پی دارد.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات مهم این است که هسته‌های فناور مستقر در مراکز رشد از بسیاری از امتیازاتی که یک شرکت دانش‌بنیان برخوردار است بهره‌مند می‌شوند. با تعاملات شکل گرفته با سازمان غذا و دارو و معاونت آموزشی وزارت بهداشت، هسته‌های فناور مستقر در مراکز رشد که در حوزه سلامت فعال هستند از امتیازاتی که یک شرکت دانش‌بنیان برخوردار است بهره‌مند می‌شوند.

امکان گذراندن تعهدات قانونی دانش آموختگان در شرکت‌های مستقر مراکز رشد و پارک‌های فناوری سلامت

وی افزود: در حوزه معاونت آموزشی وزارت بهداشت هم امکان گذراندن تعهدات قانونی دانش آموختگان داروسازی و علوم پایه پزشکی در شرکت‌های مستقر در مراکز رشد و پارک‌های فناوری سلامت فراهم شده است در گذشته فارغ‌التحصیلان تنها می‌توانستند در شرکت‌های دانش‌بنیان تعهدات قانونی خود را بگذرانند.

تصویب ساختار سازمانی مراکز رشد در دانشگاه های علوم پزشکی

منظم از قول مساعد برای تصویب ساختار سازمانی مراکز رشد خبر داد و گفت: برای ایجاد ساختار سازمانی مراکز رشد اقدامات فشرده‌ای انجام شده از جمله شاخص‌ها و مستندات تهیه و تدوین شده تیپ‌بندی مراکز رشد انجام شده است. پیشنهاداتمان را برای جایگاه‌های سازمانی به دفتر منابع انسانی ارسال کردیم.

به گفته وی با تشکیل کمیته فنی مراکز رشد، امکان تاسیس مراکز رشد جدید و ارزیابی و نظارت بر آنها و همچنین تدوین سیاست‌های عملیاتی فراهم شده است. تیم ۱۰۰ نفره‌ای از ارزیاب‌های حرفه‌ای از کل کلان منطقه‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی برای این کار در نظر گرفته شده و آموزش‌های اولیه را نیز گذرانده و تعدادی از این عزیزان ماموریت‌های اولیه را نیز به‌انجام رسانده‌اند.

تصویب چارت سازمانی پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت با اشاره به تهیه و تصویب چارت سازمانی برای ۱۲ پارک علم و فناوری سلامت گفت: این یک اتفاق جدید است که با راه‌اندازی کمیته فنی پارک‌ها، ارزشیابی پارک‌های علم و فناوری حوزه سلامت مطرح شد. با چارت سازمانی مصوب پارک‌ها هویت ساختاری مشخصی پیدا کرده و می‌توانند منابع حمایتی و زیرساختی دریافت کنند.

وی به مشکل دیرینه‌ پارک‌های سلامت اشاره کرد و گفت: بر اساس قوانین و باور قبلی تنها وزارت علوم می‌توانست مجوز فعالیت پارک‌های علم و فناوری را صادر کند و همین مسئله در طی سالیان فشار زیادی را روی شرکت‌های حوزه سلامت وارد کرده بود.

منظم افزود: با پیگیری‌ها و توافقات انجام شده، در طرح جهش تولید که در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، شرکت‌های مستقر شده در پارک‌های وابسته به وزارت بهداشت هم به‌لحاظ قانونی از مزیت‌های قانونی پارک‌ها استفاده خواهند کرد.

ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری در حوزه سلامت

وی با اشاره به تعامل بین‌ معاونت های «آموزشی»، «دانشجویی فرهنگی» و «تحقیقات و فناوری» وزارت بهداشت در ارزشیابی فعالیت‌های تحقیقات و فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی در قالب طرح رعد، گفت: فناوری در کنار محور تولید دانش و ساختار برای نخستین بار در فرآیند ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی لحاظ می‌شود و این تحول بزرگی در عرصه فناوری سلامت است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت به تغییر روند ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی از روش استعلام به خوداظهاری اشاره کرد و گفت: در شورای ارزشیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی نقش ستادی وزارت بهداشت برای بررسی و مستندسازی را حذف کردیم.

بازنگری شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی در آینده نزدیک

وی گفت: مقرر شد تا هر آنچه دانشگاه‌ها اظهار کنند در ارزشیابی پذیرفته شود و در کنار آن یک تیم اعتباربخشی متشکل از ارزیاب‌ها خروجی‌های خوداظهاری را اعتباربخشی خواهند کرد و شاخص‌های ارزیابی دانشگاه‌های علوم پزشکی در آینده نزدیک بازنگری می شوند.

تشکیل کمیته سلامت دیجیتال نیز با مشارکت تمامی ذی‌نفعان

منظم افزود: کمیته سلامت دیجیتال نیز با مشارکت تمامی ذی‌نفعان این حوزه در بخش‌های مختلف تشکیل شد و نخستین جلسه آن نیز برگزار شده است. حوزه سلامت دیجیتال کار و حمایت زیادی می‌طلبد تا مشکلات قوانین و مجوزها در این حوزه را رفع کند.

وی یادآور شد: کمیته مدیریت دارایی‌های معنوی در امتیازدهی ابداعات و اختراعات و هدایت آنها به سمت تجاری سازی و دفاتر انتقال فناوری TTO ایجاد شده است. امکانات خاص و در همکاری با نیماد فضایی به این کمیته اختصاص یافته که به زودی با جذب مسئولان و کارشناسان فعالیت خود را آغاز می‌کند. توجه ویژه به نقش فناوری در امتیازدهی ابداعات و اختراعات از اهداف این کمیته است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از واگذاری امور اجرایی به صندوق‌های پژوهش و فناوری خبر داد و گفت: در حال حاضر ۶ صندوق وابسته به وزارت بهداشت در حوزه سلامت فعال هستند و با ایجاد مجمع صندوق‌ها تقسیم کاری انجام دادیم تا در نتیجه آن امور اجرایی را به آنها واگذار کنیم و وزارت بهداشت سیاستگذاری و نظارت بر اجرا را برعهده دارد.

ایجاد مراکز نوآوری و فناوری سلامت

وی با اعلام اینکه دستورالعمل و زیرساخت‌های ایجاد مرکز نوآوری سلامت محور در معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت تهیه شده، گفت: تاکنون درخواست‌هایی هم رسیده است که بدون تردید با استقبال دانشگاه‌های علوم پزشکی همراه خواهد بود.

منظم گفت: در گذشته زیرساخت‌های لازم برای ایجاد مراکز نوآوری و فناوری در حوزه سلامت وجود نداشت. در مرکز نوآوری از ایده شروع می‌شود یعنی مرحله‌ای که هنوز هسته و تیم فناورانه‌ای شکل نگرفته برنامه تجاری و درآمدزایی وجود ندارد واین مهم‌ترین تفاوت یک مرکز نوآوری با شتابدهنده، مرکز رشد یا پارک فناوری است.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگ‌ترین معضلات شرکت‌های حوزه سلامت، تعامل با سازمان غذا و دارو و آشنایی با فرآیندهای پیچیده آنجاست، گفت: برنامه‌ دفتر توسعه فناوری سلامت تهیه برنامه‌های آموزش عملیاتی از تمامی فرآیندهای سازمان غذا و دارو است. از بخش‌های مختلف، برنامه‌ها و روال‌ها استخراج شده و با کمک اساتید غذا و دارو در حال ضبط دوره‌ها هستیم تا در قالب آموزش مجازی ارائه ‌کنیم.

به گفته رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت برآورد شده بالغ بر ۳۰ دوره آموزشی تا آخر مرداد ماه به مجموعه آموزش مجازی معاونت افزوده می‌شود. ضمن اینکه برنامه‌های آموزشی قدیمی هم در حال به‌روز رسانی است تا با فرمت جدید ویرایش شده و در سامانه آماده بهره برداری عموم شوند.

واگذاری ۱۷ ماموریت ارتباط با صنعت به دانشگاه‌های علوم پزشکی

منظم از واگذاری ۱۷ مسئولیت به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد و گفت: در راستای ماموریت ارتباط با صنعت ۱۷ مسئولیت به مدیران فناوری دانشگاه‌های علوم پزشکی در حیطه‌های مختلف سپرده شده که بر اساس گزارش‌های رسیده می‌توان تخمین زد قریب به ۵۰ درصد برنامه‌ها تاپانزدهم مرداد ماه طبق زمانبندی تعیین شده، پیش می‌رود و این پیشرفت مطلوبی در این عرصه به شمار می‌رود.

کد خبر 5275627

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha