احیای زیست بوم‌های مرجانی و ساخت زیستگاه‌های مصنوعی در آب‌های کیش

کیش - اداره محیط زیست منطقه آزاد کیش با کمک بخش خصوصی برای کاهش فشار بر زیستگاه های طبیعی مرجانی، به ایجاد اکوسیستم های مصنوعی و تکثیر مرجان در آب های جزیره اقدام کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست این سازمان زیست بوم مرجانی را مهمترین و پرتولیدترین اکوسیستم دریایی کیش عنوان کرد و گفت: زیست بوم مرجانی تعداد بیشماری از آبزیان در مراحل مختلف حیات را در خود جای داده و پشتوانه مهمی در صنعت گردشگری جزیره محسوب می شود.

رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش افزود: وجود مرجانها با ارزش اقتصادی هر یک متر مربع ۴۷ هزار دلار در آبهای جزیره علاوه بر ایجاد شفافیت و زیبایی سواحل، مهمترین عامل جذب توریست بوده و حیات ماهیها و لاک پشتهای دریایی به آنها وابسته است.

به گفته مریم محمدی در دو دهه اخیر وقوع پدیده های سفید شدگی (Bleaching) مکرر، به علت پدیده اقلیمی گرم شدن کره زمین، پدیده های طبیعی و تشدید آن به جهت فعالیتهای توسعه ای و گردشگری، منجر به نابودی بخش قابل توجهی از مرجانهای این جزیره شده است اما تجربیات گذشته نشان داده که اکوسیستم های مرجانی به خوبی برای ترمیم خود سازش یافته و می تواند به صورت مجدد احیاء شود.

وی در ادامه این مطلب تصریح کرد: امروزه در اغلب نقاط جهان از روش های مختلفی از جمله احیا آبسنگ های مرجانی، بنابر نحوه تولید مثل (تولید مثل جنسی و تولید مثل غیر جنسی) برای ترمیم و بازسازی اکوسیستم های مرجانی در حال تخریب استفاده می شود، ایجاد زیستگاه مصنوعی و سایت های جدید غواصی، فشارهای ناشی از تراکم گردشگران را در سایتهای طبیعی مرجانی کم و به حفاظت و بازسازی هرچه بیشر آنها کمک می کند، همچنین می تواند منجر به افزایش ذخایر آبزیان، تنوع زیستی آنها و حفظ مرجانها به عنوان گونه های در معرض خطر شود.

محمدی اظهار داشت:مرجانهای جزیره کیش از امکان احیای طبیعی بسیار بالایی برخوردارند و این امر اهمیت حفاظت از زیستگاههای از بین رفته را دوچندان می کند به همین منظور اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش برنامه های متعددی برای حفاظت و احیای زیستگاهها را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: کاهش فشار بر زیستگاه های طبیعی را از اولیتهای مهم اداره محیط زیست بوده که طی سالهای گذشته تا کنون مطالعات و اقدامات اجرایی، پژوهشی و حفاظتی مختلفی در این حوزه برای حفاظت زیست بوم دریایی کیش انجام شده است.

مریم محمدی رئیس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش انجام مطالعات «امکان سنجی ایجاد زیستگاه های مصنوعی در نقاط مختلف جزیره» در قالب پایان نامه دانشجویی، انجام طرح «زیست بوم شناسی دریایی در سواحل کیش» و تهیه «راهنمای مصور فون و فلور دریایی جزایر کیش، هندورابی، فارور و فارور کوچک» با همکاری موسسه ملی اقیانوس شناسی – آقای دکتر رضایی، انجام مطالعات «تعیین ظرفیت برد گردشگری سایتهای مرجانی و ارائه الگوی مدیریتی» با همکاری آقای دکتر شکری، را بخشی از اقدامات مطالعاتی و پژوهشی سال های اخیر در حوزه محیط زیست کیش بر شمرد.

وی همچنین «ایجاد زیستگاه های مصنوعی» را با ساخت و نصب دو مرحله ای تعداد ۶ مجسمه زیر آبی در شرق جزیره، کاشت و قلمه زدن مرجان بر روی ۵۰۰ پلیت بتنی و استقرار آن در ۵ نقطه از آبهای سواحل کیش، ساخت زیستگاه مصنوعی با مصالح طبیعی به حجم هزار تن و در مسیری ۳۰۰ متری، نصب ریف بالها به تعداد ۱۳۰ عدد در ۳ نقطه از آبهای پیرامون جزیره کیش را از اهم اقدامات اجرایی اداره محیط زیست کیش در زمینه ساخت و احیا زیست بوم مرجانی و احیای ذخایر آبزیان عنوان کرد.

بر اساس این گزارش اداره محیط زیست کیش در راستای انجام فعالیت های حفاظتی، پرتراکم ترین سایت مرجانی در جنوب شرقی جزیره به نام بیگ کورال در محدوده سیمرغ، که به علت نزدیکی به ساحل و عمق پایین آن بسیار در معرض آسیب بود را بویه گذاری حریم کرد و تنها به فعالیت غواصی اختصاص داد و به عنوان بزرگترین منطقه حفاظت شده دریایی کشور در طول بیش از ۳ هزار متر ساحل معرفی شد.

گفتنی است ممنوعیت واگذاری کلوپهای دریایی جدید با توجه به نتایج طرح «تعیین ظرفیت برد سایت های مرجانی و تهیه الگوی مدیریت بهینه آن»، حمایت از دوستداران و فعالان عرصه محیط زیست دریایی و هماهنگی با معاونت اجتماعی برای ثبت انجمن مردم نهاد در حوزه محیط زیست دریایی از دیگر اقدامات اداره محیط زیست جزیره کیش می باشد.

اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش همچنین بازسازی و اختصاص ساختمان واقع در جنوب جزیره به پایگاه محیط بانی و مرکز تکثیر جنسی مرجانها، ابلاغ جداسازی سنگهای مرجانی بزرگ حاصل از انجام حفاریهای سطح جزیره برای ایجاد زیستگاه مصنوعی به شرکت عمران و خدمات شهری کیش، ابلاغ ساخت قالب های ریف بال و سازه های بتنی به شرکت مدیریت و توسعه بنادر و فرودگاه های کیش، استقرار زیستگاه های مصنوعی با استفاده از سنگهای مرجانی و سازه های بتنی، استفاده از خرده مرجانهای توقیفی از مسافران با همکاری گمرک فرودگاه برای ایجاد زیستگاه مصنوعی و تکثیر هرچه بیشتر مرجان ها با حمایت از فعالین محیط زیست و بخش خصوصی را با هدف احیای ذخایر و توسعه سایت های مصنوعی غواصی به جد در دستور کار خود قرارداده است.

کد خبر 5275700

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =