بافت حاشیه شهر اصفهان تغییر کند/ ترویج خلاف با سیاه‌نمایی

اصفهان - فعال حوزه کودکان گفت: باید در کنار مرداب حاشیه‌شهر گل‌های آن را نیز نشان داد و با تغییر بافت شهری از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد.

سعید یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر و با گلایه از سیاه نمایی از حاشیه شهر اصفهان برای منفعت طلبی برخی از افراد اظهار داشت: متأسفانه نشان دادن مُرداب حاشیه شهر در اولویت خیریه‌ها و انجمن‌های مردم نهاد قرار گرفته تا از این طریق کمک‌های مردمی را جذب کنند، در صورتی که در مرداب، گل‌هایی وجود دارد که دیده نمی‌شود و با این کار تنها بدنامی برای شهر و خانواده‌های آبرودار ساکن آنجا به جای می‌ماند.

وی ادامه می‌دهد: وجود بدی‌ها و خلاف دلیلی بر تخریب این مناطق نمی‌شود زیرا در هر محله‌ای فرد خلافکار و یا عمل خلاف دیده می‌شود که تنها به دلیل بافت شهری آنها نمود چندانی پیدا نمی‌کنند؛ در واقع این مرداب‌ها گل‌هایی دارد که تبدیل به ورزشکاران، اساتید، هنرمندان مطرح شده‌اند.

لزوم تغییر بافت شهری حاشیه‌شهر

این فعال حوزه کودکان معتقد است که اگر بافت شهری هم در پایین شهر وجود داشته باشد، عمل خلاف در آن آشکار نمی‌شود که بسترش فراهم شود.

وی می‌گوید: کودکان و نوجوانان بسیاری در این محلات هستند که حتی شب چهارباغ را ندیده‌اند زیرا شب‌ها با آسودگی خیال و امنیت نمی‌توانند به خانه خود و این محله برگردند.

یوسفی با بیان اینکه اکثریت خیریه‌ها از احساسات خوب مردم استفاده ابزاری می‌کنند، می‌گوید: با نشان دادن اتفاقات ناگوار سعی می‌کنند که با جریحه‌دار کردن احساسات مردم هزینه دریافت کنند، در حالی که فردا روز با نشان دادن تصویر فقر و نداری دخترانی که به راحتی در فضای مجازی پخش می‌کنند، مشکلات و تبعات اجتماعی در جامعه گریبانگیر این دختران می‌شود.

خلاف حاصل از تبعیض

وی راه برون‌رفت از این مشکلات را تغییر بافت شهری حاشیه شهر می‌داند و می‌گوید: هر کوچه و منطقه حصه اصفهان دست یک کشور است سوری، کردستانی، عراقی، قوم‌های ایرانی و … در این مناطق زندگی می‌کنند و خیریه‌ها فقط یک فرهنگ را می‌توانند پوشش بدهند. آیا با وجود خلأ فرهنگی امکان خدمت‌رسانی به سایر فرهنگ‌ها وجود دارد؟

این فعال حوزه کودکان تغییر بافت شهری، رنگ‌آمیزی و تغییر ظاهر را یک ضرورت برای حاشیه شهر برشمرد و می‌گوید: برای نمونه کاروان شادی بچه‌ها در پایین شهر تا کنون با وجود وعده‌های بسیار اتفاق نیافتاده است و اغلب به بهانه دزدیده شدن از این کار اجتناب می‌کنند درصورتی که این کار ناشی از ترد شدن کودکان این منطقه است که تبعیض را مشاهده می‌کنند؛ چرا این منطقه باید از داشتن پارک و آب سرد کن محروم باشد!

هلیا راه دیده شدن را خلاف معرفی کرد

وی کودکان مناطق حاشیه شهر را فراموش‌شده می‌داند و به همین دلیل این کودکان دست به کاری می‌زنند که دیده بشوند و برای آن سمت کار خلاف می‌روند، برای نمونه با دیده شدن کلیپ هلیا باعث شد تا چند نفر دیگر سراغ کار خلاف بروند که تنها دیده بشوند.

یوسفی ادامه می‌دهد: ای کاش قانونی وضع می‌شد که انجمن‌های مردم نهاد و خیریه‌ها را بر اساس منطقه‌ای ساماندهی کنند زیرا در حال حاضر نگران افرادی هستیم که سواد مددکاری ندارند و به این مناطق وارد می‌شوند و نتیجه سال‌ها فعالیت فرهنگی ما را در مناطق بدون آگاهی از بین می‌برند.

کد خبر 5309994

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 8 =