بوشهر در حوزه بهداشت و درمان از ضعیف‌ترین استان‌های کشور است

بوشهر- نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: استان بوشهر در حوزه بهداشت و درمان از ضعیف‌ترین استان‌های کشور است.

به گزارش خبرنگار مهر، عبدالکریم جمیری عصر چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: استان بوشهر پتانسیل خوبی در حوزه نفت، گاز و پتروشیمی دارد ولی در حوزه مدیریتی وزارت نفت سهمی ندارد.

وی با اشاره به اینکه نیروهای توانمند، باتجربه و متخصصی با توان مدیریتی بالا در بدنه وزارت نفت داریم تصریح کرد: از ظرفیت این افراد استفاده نشده است و انتظار می‌رود بوشهری‌ها جایگاهی درخور شأن پایتخت انرژی ایران در سطح وزارت نفت و شرکت‌های تابعه داشته باشند.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: دفاتر مرکزی شرکت‌های بزرگ نفتی و گازی که عملیات آنها در سطح استان بوشهر است باید طبق قانون به استان منتقل شوند.

وی افزود: حساب‌های بانکی شرکت‌های بزرگ نفتی و گازی نیز برای افزایش بهره وری و بالا کردن کیفیت منابع انسانی و کاهش هزینه‌های سنگین مالی به بانک‌های استان واگذار شود.

جمیری ادامه داد: طرح‌های پتروشیمی گناوه و دشتستان در سال ۱۳۹۱ مصوب شده ولی عملیات اجرایی آنها تاکنون به تعویق افتاده است، با توجه به تخصیص خوراک الفین از NGL خارگ برای الفین پانزدهم باید هر چه سریع‌تر در این خصوص تصمیم گیری و اقدام شود.

لزوم رسیدگی به مشکلات خارگ

وی خاطرنشان کرد: جزیره خارگ سالیان درازی است که میزبان نفت است، ولی امروز از امکانات اولیه بهداشتی و درمانی هم محروم است، برای انتقال بیماران اورژانسی چاره اندیشی نشده است، موضوع تردد ساکنان این جزیره سال‌هاست که لاینحل باقی مانده و مردم را دچار مشکل کرده است.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: وضعیت آب و برق و فاضلاب خارگ بحرانی است، نفت وظیفه دارد بدون منت مشکلات مردم این جزیره که سالهاست به آنها بی مهری شده را حل کند.

وی افزود: برای تعامل دستگاه‌های اجرایی و اعاده اعتماد و رضایت مردم باید مجموعه عملیات عمومی خارگ با شرح وظایف بدو تأسیس و با اقتدار حاکمیتی و حکمیتی حفظ شود نه اینکه خدمات دهی این مجموعه کاهش پیدا کند.

جمیری خاطرنشان کرد: باید به موضوع اشتغال ساکنین جزیره خارگ نیز توجه ویژه شود. شایسته نیست که برای ساده‌ترین مشاغل هم از بیرون جزیره نیرو جذب شود.

لزوم بکارگیری نیروهای بومی

وی بیان کرد: مجموعه‌های نفتی مستقر در شمال استان باید کارهای ماندگاری در حوزه زیرساخت‌های آموزشی و درمانی انجام دهند، این طور نباشد که فقط از منابع خدادادی و بی نظیر منطقه استفاده شود ولی نیروهای بومی سهمی از اشتغال و امکانات آموزشی و درمانی نداشته باشند.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: نفت باید در حوزه آموزش عالی، آموزش فنی و حرفه‌ای و آموزش و پرورش ورود کند و نیروهای بومی را برای بکارگیری در شرکت‌های نفتی آماده نماید.

وی خاطرنشان کرد: حقیقتاً استان بوشهر در حوزه بهداشت و درمان از آخرین استان‌های کشور است، شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نفت و پتروشیمی‌های منطقه باید به صورت جدی در این حوزه ورود پیدا کنند.

لزوم توجه به ورزش استان

جمیری ادامه داد: باید به ورزش همگانی توجه بیشتری شود، این‌طور نباشد که اعتبار ورزش همگانی را فقط برای یک باشگاه فوتبال هزینه کنند، ۴۳ هیئت ورزشی در استان داریم که برای ساده‌ترین امکانات مانند تأمین بلیط هواپیمای ورزشکاران دچار مشکل هستند، مردم بوشهر حق دارند، حالا چون نجابت به خرج می‌دهند نباید حقوق آنها را نادیده گرفت.

وی گفت: در سطح حوزه انتخابیه بوشهر، گناوه و دیلم از ۱۲ تا ۱۸ درصد بیکاری داریم ولی شرکت‌های نفتی حاضر نیستند به مصوبه حداقل ۵۰ درصد اشتغال نیروهای بومی عمل کنند.

وی تاکید کرد: این رقم گاهی ۳۰ درصد و یا بیشتر بوده ولی هیچ وقت به ۵۰ درصد نرسیده است. برای اشتغال نیروهای بومی باید نگاه حاکم بر مجموعه‌های نفتی را تغییر داد.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: وزیر نفت در این جلسه با اشاره به لزوم توجه جدی وزارت نفت به محرومیت زدایی از استان بوشهر در خصوص موارد مطرح شده دستور بررسی و اقدام صادر کرد.

کد خبر 5311355

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha