وزارت بهداشت پیشنهاد خود را درباره افزایش ظرفیت پزشکی ارائه دهد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیشنهادهای خود را درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی از۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارایه دهد.

به ‌گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ جلسه ۱۵۵ شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور به ریاست سعیدرضا عاملی؛ دبیرشورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

سعیدرضا عاملی، ضمن تشکر از گزارش سرانه پزشک از سوی معاونت آموزشی وزارت بهداشت و نیز دبیر شورای گسترش دانشگاه‌های علوم پزشکی، اظهار داشت: واقعیت جامعه ایران این است که تقاضا و استعداد ورود به رشته‌های پزشکی از سوی دانشجویان به عنوان یک فاکتور مهم، در حد بالایی است. همچنین ظرفیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی را از ۲۸ دانشگاه به ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی افزایش داده‌ایم البته اگر به یک معنا دانشگاه‌های مستقل را هم لحاظ کنیم، ظرفیت بیش از این رقم می‌شود.

هم‌افزایی بین رشته‌های علوم پزشکی و سایر علوم، موضوعی اجتناب ناپذیر است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: جامعه دانشگاهی کشور از دهه ۸۰ به بعد در راستای دانش پکپارچه حرکت کرده است. بر این معنا تاکید داریم که رشته‌ها بر هم تاثیرگذار هستند. امروز با ظهور فناوری‌های جدید، نقش رشته‌های مهندسی در پزشکی تاثیر به سزایی دارد؛ ایران با جدایی رشته‌های پزشکی از سایر رشته ها، جزو کشورهای استثنایی قرار دارد که باید هم‌افزایی بین رشته‌های علوم پزشکی و سایر علوم را به عنوان یک موضوع گریزناپذیر در دستور کار قرار داد. بر همین مبنا، دانشگاه نسل چهار را به لحاظ هم افزایی رشته‌ها، دانشگاه شبکه‌ای می‌گوییم.

افزایش پذیرش ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی سالیانه و در پنج سال متوالی

استاد دانشگاه تهران، با جمع بندی نظرات اعضاء حاضر در جلسه؛ مبنا را بر افزایش پذیرش ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی سالیانه و در پنج سال متوالی ذکر کرد و افزود: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پیشنهادهای خود را درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی از۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارایه دهد.

پس از طرح بحث طی دو جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور، موضوع افزایش حداقل ۳۰۰۰ دانشجوی پزشکی به رای گذاشته شد و در جلسه ۱۵۵ ستاد نقشه به اتفاق آراء به تصویب رسید که متعاقبا در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به رای گذاشته خواهد شد.

وی با اشاره به نظر برخی اعضا مبنی بر اینکه دانشجو با پرداخت شهریه، خدمات و امکانات مناسب دریافت نمی کند، گفت: بالاخره این دانشجو مزیتی نسبت به دانشجویی که خدمات رایگان دریافت می‌کند، باید داشته باشد. درواقع نوع مزایای دانشگاه‌های دولتی، مشوق گونه برای دانشجویانی است که خدمات رایگان دریافت می‌کنند. لذا تقویت بخش خصوصی و غیر دولتی به خصوص دانشگاه آزاد اسلامی مهم است.

کد خبر 5350375

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 17 =