تکلیف وزارت بهداشت در اجرای مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تشریح تکالیف وزارت بهداشت در اجرای مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی گفت: در جلسه شورا مقرر شد تعداد دقیق افزایش در جلسه بعدی شورا اعلام شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، جلسه ۸۵۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی و با حضور رئیس محترم قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی بیست و سوم آذرماه ۱۴۰۰ تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی، در حاشیه این جلسه اظهار داشت: ماده واحده‌ای در ستاد نقشه جامع علمی کشور درباره افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی و نیز افزایش متخصصان پزشکی به تصویب رسیده بود که در زمینه ابعاد مختلف موضوع مخالفین و موافقین صحبت کردند. وجه اشتراک موافقین و مخالفین مصوبه این است که ما با کمبود پزشک عمومی و نیز با کمبود پزشک متخصص در سطح گسترده‌تری مواجه هستیم و همچنین توزیع پزشک در کشور عادلانه نیست.

عاملی به اعداد و ارقام گزارش از سوی ستاد نقشه جامع علمی کشور اشاره کرد و گفت: این گزارش حاکی از آن است که پزشک عمومی برای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت، ۱۲ پزشک است و در شهر تهران این نسبت به ۳۵ و نیم است. در شهرهای دیگر با دانشکده پزشکی، این آمار ۱۵ است. و نیز در ۵۰ درصد شهرهای دیگر کشور نسبت پزشک به جمعیت ده هزار نفر، ۳.۸ است.

استاد دانشگاه تهران، طبق استانداردهای جهانی، تعداد پزشک متخصص را قاعدتاً دو برابر پزشک عمومی بیان کرد و افزود: در بهترین حالت تعداد پزشک متخصص ۴ و نیم یا ۵ نسبت به ۱۰ هزار نفر جمعیت است. درحقیقت برخی از حوزه‌های پزشکی در شهرستان‌ها، شدیداً کمبود پزشک متخصص داریم. البته در یک مقایسه کیفی، کیفیت پزشکی ایران بالا و از ظرفیت بهینه ای پزشکی ایران برخوردار است.

عاملی تصریح کرد: امروز وضعیت هرم سنی جمعیتی ایران به گونه‌ای است که در حال حاضر نسبت میانگین جمعیت پیر ایران زیاد نیست اما در ۳۰ سال آینده ۲۰ درصد جمعیت ایران در سنین پیری قرار می‌گیرند. جزو رتبه‌های بالای جهانی از لحاظ حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله هستیم که این حوادث نیز نیاز به پزشک را افزایش می‌دهد.

استاد دانشگاه تهران بیان کرد: در دستور اول جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی کلیات آن به تصویب رسید که یک ماده واحده‌ای لحاظ شده بود و تبصره‌ای در این ماده واحده پیش بینی شده است که براساس این تبصره وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف شد نسبت به تدوین الزامات و ضوابط اجرایی افزایش پزشک با رویکرد عدالت و آمایش سرزمینی اقدام نموده و طرح خود را مبتنی بر توزیع متوازن ظرفیت پزشکی با اولویت مناطق محروم از طریق ابزارهای انگیزیشی و تعهدی، توسعه آموزش پزشکی در مراکز آموزش عالی علوم پزشکی، توسعه کیفی آموزش پزشکی، استقرار کامل نظام ارجاع و پزشک خانواده و نیز توسعه جامع نیروی انسانی حوزه سلامت بویژه مراقبین سلامت، بهورزان، ماماها و پرستاران، تهیه و ظرفت مدت ۲ ماه جهت تصویب به ستاد راهبری نقشه جمع علمی کشور ارائه دهد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ماده واحده تعداد پزشک در این جلسه اظهار داشت: سالانه باید ۳۰۰۰ پزشک عمومی افزایش یابد و این ۳۰۰۰ هزار به مدت ۵ سال ادامه داشته باشد. اگر براساس این روند هر سال ۳۰۰۰ داوطلب جدید پزشکی، جذب کنیم بعد از ۱۱ سال به نسبت مناسبی یعنی ۲۲ پزشک عمومی نسبت به ۱۰ هزار جمعیت می‌رسیم و همچنین پزشک متخصص را ۱۵۰۰ نفر سالیانه افزایش خواهیم داشت.

عاملی ادامه داد: در این جلسه مقرر شد که تعداد افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی یک بار دیگر در ستاد نقشه جامع علمی کشور طرح، بحث و مجدداً نظرات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ شود و بعد از رأی‌گیری طرح مجددی در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت گیرد. بنابراین اصل و کلیات ماده واحده به تصویب رسید و درباره تعداد بنا شد تمرکز بیشتری در ستاد نقشه جامع علمی کشور صورت بگیرد. البته در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۰ روز زمان بررسی جمع بندی تعداد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی مهلت داده شده است و در جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی آمار قطعی مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکیِ ستاد نقشه جامع علمی کشور اعلام می‌شود.

وی تاکید کرد بر اساس بررسی ستاد نقشه جامع علمی کشور، پزشکی کشور دارای آمادگی این جهش است و اظهار داشت: در گذشته یعنی در سال ۶۳ و ۶۴ که ظرفیت دانشگاه پزشکی کشور بسیار کم بوده، ما شاهد این افزایش جهشی بوده‌ایم و الان که از ۶۸ دانشکده علوم پزشکی برخوردار هستیم و اعضا هیئت علمی رشته‌های پزشکی ۱۱۰۰۰ نفر می‌باشد و همچنین تخت‌های آموزشی از استاندارد خوبی برخوردار است، افزایش ۳۰۰۰ دانشجو برای پزشک عمومی و ۱۵۰۰ پزشک برای حوزه‌های تخصصی امکان پذیر هست. البته حتماً نیازمند فضای تعامل با جامعه پزشکی کشور هستیم تا به یک جمع بندی قابل قبول برسیم.

استاد دانشگاه تهران، یکی از نکات مهم را آمادگی جامعه پزشکی در افزایش ظرفیت پزشکی دانست و تصریح کرد: در این جلسه تقویت حمایتی جامعه پزشکی مورد تاکید اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفت. در این جلسه مقرر شد آسیب شناسی اساسی در زمینه نظام درمان و پزشکی جامعه صورت گیرد که براساس این گزارش آسیب شناسانه راه‌های مناسب و جامعی را در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی طرح شود.

عاملی در پاسخ سوال خبرنگاری مبنی بر لایحه بودجه مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلاتش، بودجه اجرای مصوبات، آیا شورای عالی در این موضوع ورود کرده است؟ بیان کرد: همانطور که دکتر میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه عنوان کردند افزایش پزشک مورد موافقت سازمان برنامه و بودجه است و تأمین اعتبار خواهد شد.

وی در پایان تاکید کرد، با توجه به اینکه اولویت دولت تأمین و احراز اطمینان از وجود زیرساخت‌های لازم و مؤثر برای سلامت و درمان مردم است، فرصت خوبی است که به کاهش مشکلات شبکه سلامتی بپردازیم. در واقع ریاست محترم شورای عالی اعلام کردند، اگر مشکلات زیرساختی مثل کمبود تخت، آزمایشگاه و سایر امکانات وجود داشت باشد، با افزایش جذب دانشجوی پزشکی بیشتر، تأمین خواهد شد.

کد خبر 5375804

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 3 + 0 =

  نظرات

  • IR ۲۳:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
   15 15
   سرآخر پزشکان انحصارطلب مانع اجرای طرح میشن همونطور که سالهاست مانع اجرای مصوبه تعرفه پرستاران شدن. سالهاست زحمت رو ما میکشیم ولی پولش برای اونهاست چون فقط اونها هستن که درس خوندن!
   • IR ۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
    4 1
    بنده پزشک نیستم ولی شما تا حالا ۳۶ ساعت بی وقفه بیدار نموندی و شیفت ندادی که بفهمی زحمت یعنی چی در حالیکه دانشجویان پزشکی ۳ روز در هفته ۳۶ ساعت کشیک میدن ساعت ۳ شب مریض تصادفی نیاوردن برات با مدرک دکترای حرفه ای جایی که قاطر هم نمیره زندگی نکردی و طرح نرفتی و تو این دوران کرونا هم که شرایط بدتر شد
  • محمد IR ۰۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   7 3
   پزشگها زود از این مملکت برید چون این ها با این طرح ها می خوان یه سری اقا زاده ونور چشمی خودشون را بیارن و اگر نه اینها به فکر مردم نیستند
  • حمید IR ۰۹:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   0 4
   آقای قالیباف کجا بود تا درخواست ۱۶۵ نماینده رو پیگیری کنه تا مجلس رو به راس امور که نه بلکه از .... خارج کنه بدون افزایش چشمگیر کنکور مسئله کنکور وگردش دهها هزار میلیاردی و مدارس خاص حل نمیشه و تحمیلی که اونها به وظایف اصلی دولت یعنی آموزش و سلامت وارد میکنند و یک قلمش اینه حداکثر حقوقشون مستثنی است
  • IR ۱۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   1 7
   سلام .خدا قوت افزایش ظرفیت واجب وچشم اناز خیلی چشم اندازبسیار روشن اما بدور از تعصب سهمیه های متفرق رو حذف کنید مبنای پذیرش رو علم ومعدل بزارید افزایش انگیزه رو برا بچه های زرنگ حفظ کنید
  • IR ۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   6 1
   دوست عزیز مگه پزشکی مسخره بازیه که واسه کاهش رقابت کنکور یا به خاطر اینکه هزینه کنکور زیاد شده و پشت کنکور زیاد شده افزایش بدن اگه بخوان درستش کنن باید برای رشته های ریاضی و انسانی شغل تامین کنن و اینکه فاصله درامدی بین پزشکان و بقیه کادر درمان رو کاهش بدن
  • علی IR ۲۱:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۴
   2 4
   مافیا پزشکی از ایجاد این طرح جلو گیری خواهد کرد -_-
  • احمدی RO ۰۰:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   1 3
   بسیار مصوبه خوبی هست اگر اجرا شود.ظرفیت دانشگاه آزاد و دولتی به راحتی 3000 نفر افزایش را پوشش می دهد.البته بهتر است برای دندانپزشکی هم فکری شود و مغفول نماند.هم اکنون آمار بسیار مهاجرت به چین،اسپانیا،پاکستان،ترکیه برای تحصیل دندانپطشکی داریم.البته قبلا هم فیلیپین و اوکراین که جدیدا مورد تایید نیست.
  • ناشناس IR ۱۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۲۵
   3 2
   اصلا میدونید یک پزشک باید چقدر زحمت بکشه تا به اینجا برسه؟؟؟؟ وقتی نمیدونید الکی حرف نزنید
  • محمد IR ۰۳:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۳۰
   0 1
   چه طرح آسیب زا و نسنجیده ای آدم فکر میکنه این طرح ها بر مبنای حب و بغض شخصی نوشته شده تا کار کارشناسی خداکنه این مدلی نباشه