دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی در نامه ای از سوی مسئول دفتر رئیس جمهور به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس دستور آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده به موضوع «افزایش دانشجویان پزشکی» اختصاص خواهد یافت.

غلامحسین اسماعیلی در نامه‌ای به سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: «احتراماً نامه مشترک شماره ۴۰۰/۱۰۰/۱۱۱۰۱/ س مورخ یک آذر ۱۴۰۰ جمعی از مسئولان مرتبط با مسائل بهداشتی کشور با موضوع «درخواست خارج شدن موضوع افزایش ظرفیت‌های رشته‌های پزشکی از دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی» که تصویر آن به پیوست ارسال می‌شود؛ به استحضار ریاست جمهوری رسید. گفتنی است؛ در پی نوشت این نامه آمده که موضوع «بررسی و در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی مطرح شود.»

تصویر نامه در خصوص بررسی افزایش دانشجویان پزشکی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی

دستور رئیس جمهور درباره بررسی مصوبه افزایش ظرفیت دانشجوی پزشکی

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین رابطه در حاشیه جلسه ۸۵۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی گفت: ایت جلسه با حضور آیت الله رئیسی و با حضور رؤسای مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و اعضا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی نهم آذرماه ۱۴۰۰ تشکیل شد.

سعیدرضا عاملی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه اظهار داشت: دستور این جلسه در ادامه جلسه ۸۴۹ بود که وظایف کار قرارگاهی شورای عالی انقلاب فرهنگی با هدف توجه به مسائل اصل حوزه علم و فرهنگ و رصد و پایش و بازخورد سریع به مشکلات مردم در حوزه علم و فرهنگ بود.

وی ادامه داد: در این جلسه هم الزامات مرتبط با رویکرد جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان قرارگاه علم و فرهنگ کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ۱۹ نفر از اعضای شورای عالی در مباحث مطروحه اظهار نظر کردند و در پایان ریاست شورای عالی بر تعریف رابطه شورای عالی انقلاب فرهنگی با قوای سه گانه و سایر دستگاه و شوراهای عالی و توجه به ارتباطات بین المللی حوزه علم و فرهنگ و همچنین پرهیز از ورود به حوزه‌های اجرایی مورد تاکید قرار گرفت. ادامه مباحث مرتبط با تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی در دستور جلسه آینده شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گیرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی از انتخاب پنج نفر از نمایندگان شورای عالی انقلاب فرهنگی خبر داد و تصریح کرد: ۱۱ نفر از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در این دور جدید شورای عالی حضور ندارند که از زحمات و تدابیر آنها تشکر می‌کنیم و قدردان زحمات آنها هستیم. در جلسه ۸۵۰ نمایندگان شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت علوم، وزارت بهداشت و همچنین دانشگاه آزاد مشخص شدند. دکتر محمدرضا مخبر دزفولی به عنوان نماینده شورای عالی در هیئت تجدید نظر وزارت بهداشت، دکتر عادل پیغامی در هیئت تجدید نظر دانشگاه آزاد و دکتر منصور کبگانیان در هیئت تجدید نظر وزارت علوم مورد تأیید و تصویب قرار گرفتند. همچنین در هیئت نظارت بر مطبوعات دکتر حسین ساعی به عنوان نماینده شورای عالی انقلاب فرهنگی و دکتر محمدعلی کی‌نژاد نیز برای یک دوره‌ی دیگر به عنوان رئیس هیئت عالی جذب مورد تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفتند.

وی افزود: این هیئت‌ها تجدید نظر از این جهت مهم‌اند که اختیارات رسیدگی به اموری که مسئولیت دیوان عدالت اداری بوده به هیئت‌های تجدید نظر واگذار شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص مصوبه افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پزشکی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور اول شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه آینده موضوع افزایش دانشجویان پزشکی است و ریاست محترم شورای عالی هم دستور جلسه ۸۵۱ را مورد تأیید قرار دادند.

وی ادامه داد: استاد دانشگاه تهران به ظرفیت مهم کشور در جذب و افزایش دانشجوی پزشکی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۹۹؛ ۳۸ هزار نفر از داوطلبین علوم تجربی معدل بالای ۱۹ داشتند که این امر نشان دهنده ظرفیت داوطلبین پزشکی در ورود به حوزه حساس رشته‌های پزشکی است اما میزان پذپزش ما در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در سال جاری ۸۵۰۰ نفر بوده است. از سوی دیگر در سال ۱۳۶۸ تعداد دانشکده‌های پزشکی در کشور ۲۷ دانشکده بوده است اما اکنون این تعداد به ۶۸ دانشکده پزشکی رسیده است. همچنین در سال ۱۳۶۸ تعداد تخت‌های بیمارستانی کشور ۸۰ هزار بوده است که اکنون ۵۵۰ هزار تخت بیمارستانی است.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مرتبط با موضوع از جهت تأمین منابع مالی، موافقت خود را برای افزایش دانشجوی پزشکی اعلام کرده‌اند و نیز مطالعات دقیقی در زمینه مصوبه افزایش دانشجوی پزشکی صورت گرفته است.

عاملی خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی شورای عالی انقلاب فرهنگی نزدیک به ۲۰ جلسه به این موضوع اختصاص داده‌اند و دو جلسه هم با حضور ذی نفعان موضوع در ستاد نقشه جامع علمی کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی در ستاد نقشه جامع علمی کشور تصویب شده است.

کد خبر 5365032

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 5 + 6 =

  نظرات

  • یک پزشک IR ۱۴:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   22 43
   امیدوارم این طرح تصویب بشه تا کمبود ها جبران بشن و پزشک خوانواده داشته باشیم مثل کشور های یشرفته
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   45 10
   سلام مشکل مملکت ما کمبود پزشک نیست بلکه نبود ظرفیت استخدام وبکارگیری پزشک است آقایان می‌خواهند ازجیب مردم به ازای هر 500 نفر یک پزشک تامین شود که این شدنی نیست یکی ارهمکاران درشهر 25 هزارنفری آشتیان که باحومه 70 هزار نفر میشه مطب زد کارش نگرفت چون مردم توان مالی مطب ندارندوهمه به درمانگاه هی روند
  • معلم IR ۱۸:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   9 12
   ایران بیست وپنج هزار دارو ساز دارد و هند یک میلیون دویست پنجاه هزار یعنی پنجاه برابر .خوب طبیعی است مواد اولیه دارویی ایران از هند وارد بشود.جالبتر اینکه در هند این ظرفیت در عرض ۱۵ سال دو نیم برابر شده است ایران طی بیست سال پنجاه میلیارد دلارمواد اولیه دارویی تجهیزات دارویی و دارو وارد کرده ایم
  • م.ن IR ۱۸:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   26 27
   اگر از دستور کار خارج شد و تصویب نشد از عدالت در این مملکت نا امید میشوم رانت و نفوذ پزشکان و وکلا
  • حسین IR ۲۰:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۰
   10 27
   تا کی جوونهای مملکت پشت کنکور بمونن خارج از کشور اصلا این طور نیست صورت مسئله رو نباید پاک کرد ما استعداد داریم در پزشکی نباید به دلیل نداشتن امکانات از بین ببریم ای استعداد رو حتی اگه شده بیشتر از نیاز کشورمون پرورش بدیم بفرستیمشون کشور های همسایه این یه جور صادراته مثل خدمات مهندسی چه عیبی داره؟
   • یاسین IR ۰۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
    12 3
    در مورد تصویب این قانون نظری ندارم اما شما به فکر صادرات دکتر هستی تا نخبه ها رو بفرستی خارج مثل کاری که الان داره انجام میشه این کجاش عقلانیه هزینشو تو بدی اون بره کشور های خارجه واسه اونا کار کنه درستش اینه از کشور های دیگه مریض بیاد ایران برای مداوا تا صنعت بیوتوریسم ما هم قدرت بگیره
  • ح AE ۰۱:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   10 10
   یک مصوبه خوب هم که داشتن برای افزایش ظرفیت پزشکی و کاهش غرور برخی پزشکان و متعادل شدن حقوق های بشدت نجومی آنها و نیز کم کردن هجوم داوطلبان به رشته تجربی و کاهش قدرت مافیای کنکور روهم گند زدین بهش؟! شدت قدرت مافیای پزشکی رو نمیشه حدس زد
  • علیرضا US ۰۶:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   9 10
   من خیلی از استعداد های واقعی رو می شناسم که جزو مدارس تیزهوشان بودند توی شهر خودمون اما به دلیل کمبود ظرفیت نتونستند پزشکی و یا دندانپزشکی بخونند . وقتی استعداد هست چرا باید نخونند
  • IR ۰۸:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   2 7
   موازی با توسعه پذیرش دانشجو باید در شهرستانها دانشکده های پزشکی هن توسعه یابد به دور از عدالت خواهد بود که کفه سود این افزایش فقط برای کلانشهرها و مراکز استانی باشد در حالی که شهرهای مرزی داریم که جوانانش ارز داخلی رو برای تحصیل در پزشکی به کشورهای همجوار مثل ارمنستان و آذربایجان یا روسیه انتقال مید
  • دانشجوی پزشکی IR ۰۹:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   3 3
   اگر پزشک بخش دولتی از بخش خصوصی جدا شود یعنی پزشک یا در بیمارستان دولتی کار کند یا بیمارستان خصوصی .مطمین باشید رانت و رابطه جمع میشود و حال بیماران خوب خواهد شد.پزشک صبح دو ساعت در بیمارستان دولتی حاضری میزند ولی عصر هفت ساعت در مطب طبابت میکند . تو خود بخوان این ....
  • ع.م IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   11 8
   افزایش پذیرش پزشکی لطمه به سلامت وبهداشت کشوراست دقیقا همه میرن پزشکی بعدهم بیکار بلایی که سر مهندسی اومد
  • آریا IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   7 21
   واقعا یعنی این کشور ما این قدر بی صاحابه که پزشکها واسه خودشون تصمیم بگیرن ؟؟؟ آقا کم درآمد دارین کم دریافتی دارین کم رشوه میگیرین کم فرار مالیاتی دارین کم چندین جا کار میکنین از هيئت علمی تا بیمارستان و کا و ... بس کنین خداوند ریشه هر چی ظلم بخوشکونه . ملت رو خار و ذلیل کردین چه از جان ملت میخواین.
  • نا شناس US ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   11 4
   ماشالله دکتر زیاد داریم ولی از سواد خبری نیست حالا نوبت به پزشک رسیده خواهشا بیایید با جان مردم بیشتر از اینها بازی نکنید
  • م.م IR ۱۷:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   13 3
   تو را به خدا سهمیه ها را کمتر کنید.
  • ایرانی IR ۲۲:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
   4 0
   باز چه خوابی برای ما دیدید خدا به خیر کند
  • م IR ۰۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   3 1
   آره. چرا ظرفیت پزشکی زیاد نمیشه تا هم جوونهای بیشتری پزشک بشن هم مردم ایقد تو صف دکترای پولکی نباشن. هم قیمت ویزیت و... بیاد پایین. این نشون از قدرت پزشکان داره
  • خلیل IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
   2 2
   اگه پزشکان وجدان داشتند اینقدر نجومی ز مردم بدبخت پول نمی‌گرفتند دیدم دکتری که خودش سونوگرافی داشته به خاطر چند دقیقه سونو 100 هزارتومان اضافه گرفته!