حل مسئله به دست نخبگان محور برنامه های بنیاد ملی است

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه ۲۰ درصد المپیادیها و برترین های کنکور مهاجرت کرده اند گفت: کیفیت برنامه ها را در راستای رفع مسائل کشور توسط نخبگان افزایش می دهیم.

دکتر حسن سالاریه به خبرنگار مهر درباره دیدار جمعی از نخبگان در بیت رهبری با بیان اینکه مقام معظم رهبری در این مراسم به مسئله محوری، حل مسائل و رفع نیازهای کشور توسط نخبگان تاکید داشتند، گفت: مسئله محوری از آن دسته موضوعاتی است که در بنیاد ملی نخبگان به جد پیگیری می شود.

وی با اشاره به برنامه های بنیاد ملی نخبگان برای بکارگیری توانایی استعدادهای برتر و دانشجویان نخبه گفت: در این بنیاد از سال ۹۵ طرحی تحت عنوان « شهید احمدی روشن» را اجرایی کردیم که با هدف حمایت از هسته های مسئله محور دانشجویی برگزار شده است.

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه در این طرح، هسته های مسئله محوری متشکل از استعدادهای برتر دانشجویی به سرپرستی اعضای هیئت علمی برای رفع نیازها و مسائل کشور ایجاد می شوند، گفت: همچنین در این طرح، هر صنعتی می تواند نیاز خود را ارائه کند.

سالاریه گفت: به واسطه طرح شهید احمدی روشن، دانشجو با مسائل مهم کشور آشنا می شود و صنعتی که نیاز خود را مطرح کرده مشکل خود را رفع می کند؛ این اقدام در راستای استفاده هر چه بیشتر از ظرفیت نخبگان در حل مسائل کشور است.

وی گفت: با اجرای این طرح، انگیزه در ذهن نخبه به وجود می آید که می تواند مشکل کشور را حل کند.

سالاریه افزود: همچنین علاوه بر طرح شهید احمدی روشن، طرح «شهید بابایی» بنیاد ملی نخبگان که با رویکرد حمایت از رقابتهای مسئله محور از سال ۹۹ اجرایی شده سعی در جذب استعدادهای برتر و حل مسائل صنعت دارد. در این طرح، صورت مسائل کشور و نیازها احصا می شود و از طریق ایجاد یک فضای رقابتی برای حل مسئله در بین دانشجویان مستعد تلاش می شود راه حل های بدیع و ایده های خلاقانه برای رفع مشکلات ارائه شود.

وی تاکید کرد: ما در بنیاد نخبگان به دنبال این هستیم که از جامعه دانشجویی پا را فراتر بگذاریم و در گام های بعدی، اساتید برجسته به ویژه دانش آموختگان برتری که به تازگی جذب دانشگاه ها شده اند را وارد حل مسئله های مهم کشوری کنیم.

به گفته وی، این هسته های مسئله محور به ویژه در حوزه های بین رشته ای، می تواند به صورت ترکیبی از افراد با رشته ها و دانشگاه های گوناگون شکل بگیرند.

سالاریه افزود: چنین برنامه هایی می تواند یک موتور محرک برای ایجاد شرکتهای دانش بنیان و توسعه اشتغال دانش اموختگان برتر دانشگاهی شود؛ همچنین انگیزه برای ماندن استعدادهای برتر در کشور، طی مسیر نخبگی و رسیدن به اوج نقطه اثر بخشی بیشتر می شود.

حل مسئله به دست نخبگان محور برنامه های بنیاد ملی نخبگان

وی با تاکید بر اینکه تمام تلاش ما هموار سازی مسیر نخبگی است، گفت: ما قصد داریم کیفیت و کمیت برنامه ها را در راستای رفع مسائل کشوری توسط افراد مستعد و نخبه افزایش دهیم تا خروجی بهتر شود. در این راستا ضروری است دستگاه های مختلف از نظر کمی، کیفی و مشارکت مالی با بنیاد همکاری کنند.

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد: ما در سال پنجم اجرای طرح های بنیاد ملی نخبگان در زمینه تشکیل هسته های مسئله محور هستیم و بخشی از مسیر را طی کرده ایم.

به گفته سالاریه، معمولا ۳-۵سال زمان نیاز است تا طرح های کاربردی به نتیجه برسند؛ برخی از این طرح ها نیاز به سرمایه گذاری تکمیلی دارند.

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه بنیاد بخشی از این مسیر برای تحقق منویات رهبری را طی کرده است، گفت: بنیاد به تنهایی نمی تواند با محدودیتهای مالی که دارد از هر طرح حمایت کند بنابراین باید سایر دستگاه ها منابعی را صرف این موضوع کنند.

ضرورت بسیج همه صنایع با بنیاد ملی نخبگان

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه متاسفانه صنعت به رفع مشکل در زمان کوتاه و بدون صرف هزینه علاقه دارد که این امکان پذیر نیست، گفت: باید بپذیریم تیم بومی سازی نیاز به پژوهش دارد و این مسیر طولانی است اما ارزش خودکفایی دارد ؛ زیرا باعث می شود که سالهای سال بی نیاز از سایر کشورها نیاز خود را رفع کنیم. بعضا لازم است چندین سال یک طرح مورد حمایت قرار بگیرد تا به نتیجه برسد.

وی تاکید کرد: از این رو می توان با صراحت گفت بسیح همه صنایع با بنیاد نخبگان می تواند در بکارگیری استعداد نخبگان موثر باشد. اگر این موضوع محقق نشود نباید صد درصد امید داشت که تلاشهای بنیاد ملی نخبگان به ثمر بنشیند.

سالاریه با بیان اینکه ما در قالب طرح شهید احمدی روشن و شهید بابایی تا یک سال تلاش می کنیم، دانشجوی مستعد برتر را به جایی برسانیم که ایده خود را در راستای رفع نیاز کشور اجرایی کنند، اما صنعت از این طرح ها استقبال نمی کند،گفت: همین باعث می شود که استعداد برتر سرخورده شود و تحمل ماندن نداشته باشد؛ از این رو ممکن است هر شرایطی را برای ترک کردن کشور بپذیرد.

وی افزود: بنیاد تا آنجایی که بتواند در مسیر حل مسائل کشور گام بر می دارد اما اگر بخش های دولتی، حکومتی و خصوصی با یکدیگر همکاری نکنند و این تلاش یک طرفه باشد، ناخوداگاه کشورهای دیگر نخبگان ما را جذب می کنند.

سالاریه با بیان اینکه تاکنون سایر کشورها درصدد جذب منابع زیرزمینی و طبیعی ما بودند (و البته هستند) اما اکنون نیز به فکر جذب منابع انسانی ما هستند، گفت: وقتی حمایت های داخلی کاهش پیدا کند و ظرفیت استعدادهای برتر به کار گرفته نشود، این ذهنیت در استعدادهای برتر برای مهاجرت به وجود می آید و اصلا نیازی به ترغیب از طرف یک عامل بیرونی وجود ندارند و نخبگان در مقابل درخواست های سایر کشورها طبیعتا پاسخ مثبت می دهند.

به گفته وی، اگر از ظرفیت های این دانشجویان در کشور خودمان به درستی و منصفانه استفاده شود خارجی ها نمی توانند باعث جذب آنها شوند که ما هم شاهد مهاجرت آنها باشیم.

سالاریه با بیان اینکه کشورهای دیگر به دنبال جذب نیروهای قوی هستند و این یک جریان طبیعی در دنیاست، گفت: آنها به دنبال نیروهای تربیت شده متخصص هستند و با مسائل مادی و امکانات خوبی که دارند استعدادهای برتر را ترغیب به مهاجرت می کنند.

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه نقطه ضعف مهاجرت نخبگان خود ما هستیم، گفت: به دلیل اینکه نمی توانیم قوه را به فعل تبدیل کنیم، افراد مستعد مایوس می شوند و کشور را ترک می کنند.

۲۵درصد المپیادی ها مهاجرت کردند

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه یکی از بزرگترین نقاط ضعف کشور ما در حوزه نظام آموزش عالی است که کمتر به مسائل و نیازهای مهم در سطح ملی می پردازد، گفت: امکان رفع مسائل کشوری توسط استعدادهای برتر دانشجویی، بیشتر در وزارت علوم نادیده گرفته شده است زیرا تمرکز دانشگاه ها روی افزایش جایگاه در رنکینگ های بین المللی از طریق ارائه مقالات و پژوهش های سطح بالای بین المللی است.

سالاریه افزود: همین باعث می شود که وزارت علوم وقت کمتری به حل مسائل کشور اختصاص دهد اما در مقابل این موضوع کمتر در وزارت بهداشت وجود دارد زیرا دانشجویان پزشکی زودتر با فضای کار آشنا می شوند و ورود دانشجویان پزشکی به صورت اتوماتیک در فضاهایی که تطابق بالایی با نیازهای جامعه دارد می تواند گامی برای مسئله محوری توسط دانشجویان این حوزه باشد.

سرپرست قائم مقام رئیس بنیاد ملی نخبگان تاکید کرد: طبیعتا چنین روندی در وزارت علوم، باعث متضرر شدن کشور می شود و فرد نخبه و مستعد هم که می تواند توان خود را در راستای رفع نیاز کشور به کار ببندد عملا به جایی نمی رسد؛ همین امر موجب ایجاد تفکری مبنی بر عدم نیاز به حضور دانشجویان مستعد خواهد شد.

وی افزود: در مخیله این افراد نمی گنجد که «می توانند» ظرفیت خود را در کشور بکار بگیرند زیرا از آنها در خواستی نمی شود؛ نتیجه این نادیده گرفتن آسیبی است که در دراز مدت به کشور و نخبه وارد می شود زیرا دانشگاههای ما مسیر خود را می روند و صنعت و جامعه مسیر خود را.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۸ هزار نخبه ایرانی مقیم خارج در قالب برنامه معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان با محققان کشور همکاری می کنند، گفت: همچنین طی ۱۵-۲۰ سال اخیر، از حدود ۱۰۰ هزار نفر با رتبه برتر کنکور و المپیاد که بنیاد نخبگان شناسایی کرده، ۲۰- ۲۵ درصد مهاجرت کرده اند و مابقی در کشور حضور دارند.

به گزارش مهر، اواخر آبان ماه امسال نخبگان جوان و استعدادهای برتر علمی، با رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار داشتند. رهبر انقلاب در این دیدار، نخبگان را نور چشمان ملت خواندند و به لزوم تمرکز نخبگان برای یافتن راه‌حل‌های علمی مشکلات و پرکردن شکاف علمی کشور تاکید کردند.

رهبر انقلاب در این دیدار تمایل یک نخبه برای مهاجرت به کشوری دیگر در راستای رشد و توسعه را بلامانع دانستند اما در خصوص مهاجرفرستی، تاکید کردند که ضروری است راهکاری در راستای جلوگیری از ترغیب نخبگان به مهاجرت اندیشیده شود. رهبری همچنین «مسئله محوری» و حل مسائل کشور را از اهداف مهم جامعه علمی کشور خواندند.

کد خبر 5367934

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =