قرارگاه تامین آب شرب کرمانشاه تشکیل شد

کرمانشاه- تاخیر در تعمیر و به روزرسانی خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه موجب شد تا قرارگاه تامین آب شرب شهر کرمانشاه با دستور ویژه استاندار تشکیل شود.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها- رؤیا متکیائی: سد گاوشان در ۴۵ کیلومتری سنندج و ۷۵ کیلومتری شمال کرمانشاه بر روی رودخانه گاوه احداث شده است و نزدیک ۵۰ درصد تأمین منابع آب شهر کرمانشاه از سد گاوشان است و بر اساس برنامه‌ریزی‌های بلندمدت انجام شده سالانه حدود ۶۳ میلیون متر مکعب معادل دو هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه آب شرب کرمانشاه توسط سد گاوشان تأمین می‌شود.

اجرای طرح انتقال آب از سد گاوشان در کرمانشاه از سال ۸۹ آغاز شد و سال ۹۲ به پایان رسید. این سد با هدف تأمین آب ۳۰ هزار هکتار از اراضی زراعی پایاب سد و همچنین تأمین آب شرب شهر کرمانشاه به مقدار ۶۳ میلیون مترمکعب در سال به بهره برداری رسید که متولی تأمین آب شهر کرمانشاه آب منطقه‌ای است، تأمین آب از سد گاوشان و بهره‌برداری و نگهداری خط انتقال آب از سد گاوشان به شهر کرمانشاه را برعهده دارد.

تشکیل قرارگاه تأمین آب شرب شهر کرمانشاه با دستور ویژه استاندار

منوچهر فخری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه با همراهی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه، مدیران کل دفتر فنی، امنیتی و انتظامی و بحران استانداری، آب منطقه‌ای و فرماندار کرمانشاه، از مسیر خط انتقال آب از گاوشان به تصفیه خانه کرمانشاه بازدید کردند.

در این بازدید منوچهر فخری از تشکیل قرارگاه تأمین آب شرب شهر کرمانشاه با دستور ویژه بهمن امیری مقدم استاندار کرمانشاه خبر داد.

معاون استاندار در حاشیه این بازدید کاری با اشاره به مشکلاتی که در تابستان سال گذشته در زمینه تأمین آب شرب شهروندان کرمانشاهی به وجود آمد، عنوان کرد: با توجه به اهمیت موضوع، استاندار کرمانشاه دستور ویژه‌ای برای تشکیل یک قرارگاه عملیاتی برای تأمین آب شرب شهر کرمانشاه صادر کردند.

قرارگاه تامین آب شرب کرمانشاه شد/ خط لوله انتقال آب نیازمندتعمیر

فخری بیان کرد: متأسفانه برخی افراد در طول مسیر انتقال آب سد گاوشان به کرمانشاه، اقدام به برداشت‌های غیرقانونی از خط لوله انتقال آب کرده‌اند که با حضور دادستانی این موارد مورد بررسی قرار گرفته است و با این موارد برخورد جدی می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: مدیریت ارشد استان کرمانشاه هیچ قصوری در رابطه با تأمین آب شرب کرمانشاه نمی‌پذیرد و مدیرانی که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند، باید پاسخگو باشند.

فخری گفت: امیدواریم با پیگیری‌هایی که انجام می‌شود سال آینده با رفع برخی نواقص، بتوانیم از حداکثر ظرفیت خط انتقال سد گاوشان برای تأمین آب شرب شهر کرمانشاه استفاده کنیم و بخشی از مشکلات شهروندان مرتفع شود.

علت تأخیر عملیات به روزرسانی خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه

همایون فرخی مجری طرح آبرسانی به شهر کرمانشاه در گفتگو با خبرنگار مهر از آغاز عملیات به روزرسانی خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه خبر داد و گفت: خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه به طول ۷۳ کیلومتر و در ۱۲۷ حوضچه که شامل شیرهای قطع و وصل و شیرهای هوا و شیر آلات تخلیه است از سال ۹۲ که بهره‌برداری شده است، پس از گذشت هشت سال نیاز به به روزرسانی و اورهال دارد.

وی افزود: شیرآلات و واشرهای مورد استفاده در خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه هرچند مرغوب بوده ولی از لحاظ استاندارد باید پنج سال یک‌بار تعویض شود و این امر نیازمند تأمین اعتبار بود که با پیگیری‌های انجام شده و عقد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیا به زودی پیمانکار عملیات به رورسانی خط انتقال آب به شهر کرمانشاه را آغاز می‌کند.

قرارگاه تامین آب شرب کرمانشاه شد/ خط لوله انتقال آب نیازمندتعمیر

همایون فرخی تصریح کرد: با بهره برداری از خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه تاکنون ۴۸۰ میلیون متر مکعب آب به شهر کرمانشاه انتقال داده شده است و با آغاز عملیات تعمیر این خط دبی مصرفی آب شهر کرمانشاه از ۴.۵ متر مکعب به ۵.۵ مترمکعب می‌رسد.

وی ادامه داد: تعمیرات خط انتقال آب از سد گاوشان به شهر کرمانشاه که شامل رفع نواقص و نشتی خطوط انتقال آب می‌شود، با برنامه‌ریزی انجام می‌گیرد که در مدت به روزرسانی، شهر کرمانشاه با قطعی آب روبه‌رو نشود و کاهش دبی آب در اثر تعمیر خطوط با آب چاه تأمین می‌شود.

دستکاری غیراصولی شیرآلات توسط کشاورزان علت خرابی خط انتقال

مجری طرح آبرسانی به کرمانشاه یکی از مشکلات مسیر آبرسانی به شهر کرمانشاه را دستکاری شیرآلات توسط کشاورزان عنوان کرد و گفت: کشاورزان با دستکاری شیرآلات انتقال آب باعث خرابی شیرآلات و نشت آب در خط انتقال آب از سدگاوشان به کرمانشاه می‌شوند.

وی گفت: از دلایل تأخیر در عملیات به روزرسانی خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه، کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی بوده است چون برای تعمیر خط انتقال نیاز است که برای مدتی خط از مدار خارج شود و نیاز به جایگزین دارد و بدین منظور امیدواریم با افزایش دبی چشمه طاق‌بستان و به مدار وارد کردن آب آن بتوانیم دبی خط انتقال آب از سدگاوشان به کرمانشاه را کاهش داده و کار تعویض شیرآلات را انجام شود.

فرخی بیان کرد: با افزایش بارندگی‌ها میزان آب چاه‌ها و چشمه‌ها افزایش یافته و می‌توان خط انتقال آب را قطع و عملیات تعویض و ترمیم شیرآلات را آغاز کرد و با شروع کار اکیپ‌های متخصص و فنی به طور شبانه‌روزی عملیات را انجام می‌دهند.

قرارگاه تامین آب شرب کرمانشاه شد/ خط لوله انتقال آب نیازمندتعمیر

وی با اشاره به هزینه‌بر بودن عملیات تعویض شیرآلات و واشرهای خط انتقال آب از سد گاوشان به کرمانشاه، تصریح کرد: شرکت آب منطقه‌ای در حال حاضر بهره‌برداری و نگه‌داری این خط انتقال آب را بر عهده دارد در حالی متولی این امر باید شرکت آبفای کرمانشاه باشد.

فرخی عنوان کرد: هزینه احداث خط انتقال آب سدگاوشان به کرمانشاه در گذشته ۷۳ میلیارد تومان بوده که اگر نگه‌داری این خط انتقال آب به خوبی انجام نشود و دچار فرسودگی شود باید با هزینه‌ای بالغ بر یک هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان احداث شود که رقم بالایی است.

سرانه مصرف آب در کرمانشاه بالاتر از میانگین کشوری

وی با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در مصرف آب شرب در شهر کرمانشاه بیان کرد: میانگین مصرف آب در کشور برای هر نفر در شبانه‌روز ۲۳۰ لیتر است که در کرمانشاه این میزان ۳۵۰ لیتر برای هر نفر در شبانه‌روز است و خاطر نشان کرد که الگوی مصرف آب در شهر کرمانشاه باید تغییر کند.

فرخی از دیگر مشکلات آبرسانی به شهر کرمانشاه را وجود خطوط فرسوده شبکه آب در بعضی مناطق کرمانشاه را عنوان کرد و گفت: شبکه آبرسانی شهر کرمانشاه فرسوده است و عمر برخی از لوله‌های آبرسان به بیش از ۴۰ سال می‌رسد.

وی توجه ویژه مسئولین استان به امر تعمیر و تعویض خطوط انتقال آب را یکی از نیازهای ضروری استان نام برد و گفت: تأمین اعتبار لازم برای این موضوع مهم است در حالی که هزینه بسیار دارد و زمان‌بر است.

خشکسالی و کمبود بارش‌ها عامل اصلی کم‌آبی در کرمانشاه

محمودرضا شهلایی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از سال ۹۲ بخش زیادی از آب شرب شهر کرمانشاه از طریق سد گاوشان تأمین و از مسیر خطوط انتقال آب ابتدا وارد تصفیه‌خانه عمرمل شده و سپس وارد تصفیه خانه شهید نظری می‌شود، اما پس از تکمیل تصفیه‌خانه غدیر باید ۲ هزار و ۶۰۰ لیتر بر ثانیه آب به شهر کرمانشاه منتقل می‌شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه گفت: با توجه به مشکلات ایجاد شده هم‌اکنون یک هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه آب از سد گاوشان به کرمانشاه منتقل می‌شود و با عملیات تعویض شیرآلات و جلوگیری از نشت آب این میزان افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به وجود ۱۲ سد مخزنی در استان کرمانشاه، ادامه داد: ذخایر آبی سدهای استان کرمانشاه در سال‌جاری به رقم ۷۵۵ میلیون متر مکعب رسیده و حدود ۵۶ درصد ذخیره آب سدهای استان کرمانشاه است که ظرفیت ذخیره سدهای کرمانشاه یک میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب است.

زنگ خطر کم آبی را در کرمانشاه

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان کرمانشاه تصریح کرد: کاهش بارندگی‌ها و نزولات آسمانی زنگ خطر کم آبی را در استان کرمانشاه به صدا درآورده است.

قرارگاه تامین آب شرب کرمانشاه شد/ خط لوله انتقال آب نیازمندتعمیر

شهلایی گفت: بارش‌ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته و امید است با بارندگی‌های مناسب کمبود منابع آبی استان کرمانشاه تأمین شود.

وی بیان کرد: برداشت بی رویه از منابع آبی و سفره‌های آب زیرزمینی با توجه به کاهش بارندگی‌ها طی سال گذشته و خشکسالی در کاهش منابع آبی استان کرمانشاه تأثیر گذار بوده است.

کد خبر 5399727

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha