پتروشیمی گلستان؛ وعده بر باد رفته/ بلاتکلیفی سهامداران ۱۵ ساله شد

ورود دستگاه قضا به پتروشیمی گلستان حدود ۹۰ هزار سهام دار را امیدوار کرد که شاید پس از ۱۵ سال گره از این طرح باز شده و وعده‌ها محقق شود، طرحی که گفته می‌شود فقط ۲۰ درصد پیشرفت داشته است.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها- اعظم محبی: گلستانی‌ها همواره چشم انتظار احداث فعالیت صنایع بزرگ بوده و این موضوع به عنوان مطالبه دیرین مردم و مسئولان از دهه‌های قبل در دیدار با مدیران ارشد نظام یا سفرهای آنها به گلستان مطرح می‌شد.

در سال ۱۳۸۴ موضوع ایجاد یک واحد پتروشیمی در استان مطرح و در سال ۱۳۸۵ کلنگ این واحد تولیدی در سفر وزیر نفت به استان به زمین زده شد تا یک واحد پتروشیمی با سرمایه‌گذاری مشترک دولت و البته مشارکت مردم ایجاد شود.

انتشار این خبر سبب شادی و نشاط مردم گلستان شده و بر اساس طرح پیشنهادی مقرر شد بخشی از سرمایه مورد نیاز اجرای این پروژه از محل فروش سهام این پایانه تولید محصولات پتروشیمی، به مردم تأمین شود.

با توجه به رونق بازار فعالیت‌های حوزه نفت و گاز و محصولات پتروشیمی اشتیاق مردم به خرید سهام این واحد فراوان بود و طی چند روز حدود ۹۷ هزار گلستانی حدود ۴۸ میلیارد تومان سهام این پتروشیمی را خریداری کردند تا بنا بر وعده مدیران ارشد کشور و استان در چند سال آینده با تولید اوره و آمونیاک از منافع این سرمایه‌گذاری مشترک منتفع شوند.

مردمی که با فروش زمین طلا و جواهر و ماشین و املاک پول مورد نیاز برای خرید این سهام را تهیه کرده، منتظر بودند که در چهار سال پیش رو علاوه بر بازگشت سرمایه سودی هم نصیب آنها شود اما با گذشت حدود ۱۵ سال از کلنگ زنی پتروشیمی، به دلیل مشکلات حقوقی و اعتباری، این پروژه همچنان بر روی کاغذ بوده و جز چند سازه نیمه تمام اقدام دیگری انجام نشده است.

رؤسای جمهور در دوره‌های قبلی وعده‌های بسیاری برای گره گشایی از مشکل احداث این واحد پتروشیمی داده اما دریغ از اینکه اندکی از این وعده‌ها محقق شود.

پتروشیمی گلستان؛ وعده بر باد رفته/ بلاتکلیفی سهامداران ۱۵ ساله شد

طی این سال‌ها در سفرهای مسئولان کشوری به استان مشکل پتروشیمی گلستان مطرح و بعد از چند روز به فراموشی سپرده می‌شد اما در سفر اخیر رئیس قوه قضائیه به گلستان (۲۵ آذر)، موضوع بررسی دلایل عدم اجرای این پروژه توسط دستگاه قضا در دستور کار قرار گرفت و این بار مسئولان قضائی کشور و استان وعده دادند که این پروژه بعد از گذشت ۱۵ سال تعیین تکلیف خواهد شد.

با انتشار این خبر اهالی گلستان بار دیگر امیدوار شدند که شاید با ورود دستگاه قضا به این پرونده و رفع چالش‌های حقوقی آن، تحولی در تحقق وعده دیرین به مردم رقم بخورد و بخشی از دغدغه‌های اقتصادی و اشتغال استان برطرف شود.

تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکل پتروشیمی

رئیس قوه قضائیه در جمع بندی پایان سفر خود به گلستان از تشکیل کارگروه ویژه برای حل مشکلات مزمن استان خبر داد و گفت: پروژه‌هایی مانند پتروشیمی که حدود ۹۰ هزار سهامدار دارد اگر به سرانجام برسد بسیاری از دغدغه‌های اشتغال در این استان را برطرف خواهد کرد.

آماده‌ایم دادگاه ویژه برای تعیین و تکلیف سهام داران خارج از تشریفات معمول تشکیل دهیم حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای بیان کرد: مشکلات پتروشیمی در کارگروه فوق مطرح شده و مشکلات حقوقی، اجرایی و فنی آن بررسی و پس از آن، هر آنچه کارگروه تصویب کرد از طریق قوه قضائیه پیگیری می‌شود.

چند روز بعد از سفر محسنی اژه‌ای به گلستان، وی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه (۲۹ آذرماه) با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در خصوص به نتیجه رساندن مصوبات پیرامون پرونده پتروشیمی گلستان تاکید کرد: با مسئولان استان تماس گرفته شد تا هر چه سریع‌تر به موضوعات این پرونده رسیدگی شده و هر زمانی نیازمند تفویض اختیاری بود اعلام تا اقدامات لازم انجام شود.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به ابراز نگرانی سهامداران پتروشیمی گلستان، اضافه کرد: با پایان یافتن مشکلات در این زمینه، اشتغال خوبی برای استان ایجاد می‌شود و برای کشور هم سودمند خواهد بود. در جلساتی که برگزار شد، مقرر شد بخش حقوقی مربوط به این پرونده زودتر حل شود.

پتروشیمی گلستان؛ وعده بر باد رفته/ بلاتکلیفی سهامداران ۱۵ ساله شد

ورود هیأت کارشناسی به گلستان

رئیس کل دادگستری گلستان هم با اشاره به تفویض اختیار برای پیگیری و حل مشکلات پتروشیمی، گفت: یک هفته پس از سفر رئیس قوه به استان از محل پتروشیمی بازدید و مشکلات و روند ساخت را از نزدیک بررسی کردیم و با پیگیری نمایندگان گرگان در مجلس و مذاکره تلفنی با معاون وزیر و مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی ایران قرار شد یک گروه کارشناسی از وزارت نفت و شرکت پتروشیمی در سفر به استان برای راه اندازی پتروشیمی چاره جویی کنند.

حیدر آسیابی با بیان اینکه هیأت کارشناسی برای بررسی راهکارهای راه اندازی پتروشیمی گلستان وارد استان شدند، افزود: جلسه‌ای با حضور مسئولان اعم از استانداری، دادستانی، اطلاعات و غیره تشکیل و جزئیات پرونده پتروشیمی و اقدامات انجام شده در ۱۶ سال گذشته بررسی شد.

آسیابی ادامه داد: این هیأت در این سفر وضعیت طرح، اعتبارات و سرمایه گذاری مورد نیاز برای راه‌اندازی پتروشیمی را بررسی و در جلسه چارچوب بررسی‌ها، یک بسته پیشنهادی برای راه اندازی دوباره این پروژه در کنار حمایت‌های دولتی مشخص خواهد شد.

رئیس کل دادگستری گلستان بیان کرد: نظر این گروه کارشناسی مبنای تصمیم گیری قضائی و اجرایی پرونده پتروشیمی استان خواهد بود.

آسیابی تاکید کرد: با اختیاراتی که رئیس قوه قضائیه در این پرونده به استان تفویض کرده، آماده‌ایم در صورت نیاز یک دادگاه ویژه تشکیل و برای تعیین تکلیف سهامداران خارج از تشریفات معمول دادرسی اقدام کنیم.

وی افزود: همزمان با رفع موانع حقوقی تلاش ما بر خروج پروژه از رکود طی دو ماه آینده و از سر گرفتن کارهای عمرانی است تا در آینده نزدیک شاهد راه اندازی فاز نخست این پروژه باشیم و پس از آن با سرمایه گذاری لازم این پروژه به چرخه کامل تولید برسد.

پتروشیمی گلستان؛ وعده بر باد رفته/ بلاتکلیفی سهامداران ۱۵ ساله شد

ذهنیت منفی مردم نسبت به پروژه‌های اقتصادی در گلستان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری گلستان هم گفت: در سفر اخیر رئیس دستگاه قضا به استان، مسائل حوزه اقتصادی مطرح شد؛ یکی از آن‌ها پتروشیمی گلستان بود که از سال ۸۴ مجوز تأسیس گرفته و ۱۲۰ هزار نفر سهام آن را خریده و پذیره نویسی کرده بودند که هم اکنون ۹۰ هزار نفر سهامدار این مجموعه هستند و آغاز به کار آن، پس از گذشت سال‌ها، تبدیل به یک رؤیا شده است.

سید محمد دهنوی عنوان کرد: تمامی تخلفات هیأت مدیره پتروشیمی محرز است و امیدواریم ره آورد سفر رئیس قوه قضائیه تعیین تکلیف این موضوع باشد.

وی بیان کرد: پرونده پتروشیمی گلستان و مسائلی از این قبیل، موجب بروز ذهنیت منفی مردم نسبت به هر پروژه اجتماعی و اقتصادی دیگر در سطح استان می‌شود و ممکن است هر پروژه کلان دیگری در این حوزه تعریف شود، مردم نسبت به آن، بازخورد منفی نشان دهند و مشارکت پذیری اقتصادی‌شان پایین بیاید.

۳ سرمایه گذار پای کار هستند

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس شورای اسلامی هم به خبرنگار مهر گفت: در سفر رئیس قوه قضائیه به گرگان اختیارات تام به رئیس قوه قضائیه گرگان برای حل مشکل حقوقی پتروشیمی گلستان داده شده و سه سرمایه گذار آماده و پای کار هستند که به محض رفع مشکل حقوقی پروژه را در دست بگیرند.

غلامرضا منتظری ادامه داد: پروژه مشکلات حقوقی داشته و بحث سرمایه گذار مطرح است زیرا چندین سال این پروژه راکد بوده و هم اکنون هزینه‌های آن افزایش یافته است.

منتظری گفت: با بررسی‌های شکل گرفته این پروژه کاملاً توجیه اقتصادی داشته و متأسفانه در گذشته برخوردهای متناقض و متضادی با آن شده که روند اجرای آن را طولانی کرده است.

پروژه ۲۰ درصد پیشرفت دارد

دیگر نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس هم به خبرنگار مهر گفت: با معاون وزیر و مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی ایران ملاقات کرده و مقرر شد، گروهی از معاونین برای بررسی مشکلات پتروشیمی به گلستان سفر کنند که آنها (۲۶ دی ماه) وارد گلستان شدند.

رمضانعلی سنگدوینی افزود: جلسه خوبی با آنها داشته و مسائل مهمی در آن رد و بدل شد و از محل سایت پتروشیمی گلستان هم بازیدی داشتیم؛ مقرر شد این هیأت گزارشی را از وضعیت موجود ارائه کرده تا در مورد آن تصمیم‌گیری شود.

وی بیان کرد: براساس برآورد کارشناسان این طرح ۲۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و برای راه اندازی فاز نخست آن دست کم به ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

سهامداران پتروشیمی گلستان امیدوار هستند که تلاش‌های اخیر قوه قضائیه برای مردم ثمربخش باشد، مردمی که با هزاران آرزو سهام پتروشیمی را در سال ۱۳۸۵ خریداری کرده و بعد از گذشت ۱۵ سال همچنان چشم انتظار هستند. با توجه به پیگیری‌های قضائی حال باید منتظر ماند و دید که آیا گره کور این طرح باز می‌شود یا خیر؟

کد خبر 5403420

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =