حضور ناتو و غرب در افغانستان راهبردی‌ترین درس تاریخی است

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان گفت: راهبردی‌ترین درس تاریخ بیست سال گذشته منطقه ما، حضور و عملکرد غربی‌ها و ناتو در افغانستان است.

به گزارش خبرگزاری مهر، سومین دور گفتگوهای سیاسی میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا امروز به ریاست علی باقری معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان و «اتتوره سکوئی» دبیرکل وزارت امور خارجه ایتالیا و در تهران برگزار شد.

در این نشست باقری ضمن اشاره به پیوندهای تاریخی، همکاری‌های اقتصادی و مناسبات دوستانه دو کشور اظهار کرد: آسیب‌شناسی روابط ایران و اروپا در چند دهه گذشته، نشان می‌دهد تلاش اروپا برای نیل به سطح قابل قبولی از پایداری در روابط ضروری است. عوامل درونزای مهمی در ایران و اروپا در پی پیوستگی و پایداری روابط هستند، اما عوامل برون‌زا و به ویژه فراآتلانتیکی، مرتباٌ گسستگی و ناپایداری مناسبات را ترغیب می‌کنند، لذا استحکام روابط به نوعی در گرو مصون‌سازی آن نسبت به عوامل مخرب برون‌زا است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: اکنون شرایط بین‌المللی و تهدیدهای بزرگی که به‌ ویژه متوجه امنیت انرژی و امنیت غذایی و در نتیجه امنیت ملی کشورها در گستره جهانی و به طور خاص اروپا است، رایزنی مستمر، تعامل پیوسته و حرکت به سمت همکاری پایدار ایران و اروپا را تجویز می‌کند.

وی ضمن تأکید بر ضرورت تلاش مشترک به منظور مقابله با تروریسم خاطرنشان کرد: تفاوت نگاه ایران و اروپا و اختلاف‌نظر آن‌ها نسبت به موضوعات مختلف منطقه‌ای و بین‌المللی یک «واقعیت» است ولی امکان‌پذیری تبدیل تفاوت نگاه‌ها و اختلاف‌نظرها به موضوعی برای ارتقا درک متقابل و همکاری نیز یک «حقیقت» قابل توجه است.

باقری با اشاره به زمینه‌های مشترک رایزنی و همکاری در موضوعات منطقه‌ای، خواستار اقدام عملی برای کمک به استقرار صلح و ثبات در افغانستان و یمن شد و گفت: راهبردی‌ترین درس تاریخ بیست سال گذشته منطقه ما، حضور و عملکرد غربی‌ها و ناتو در افغانستان است. این امر به خودی خود حاکی از آن است که ثبات و امنیت آینده جهان از مسیر یک‌جانبه‌گرایی و نظامی‌گری برآمده از آن نمی‌گذرد.

دبیرکل وزارت امور خارجه ایتالیا نیز با ابراز خرسندی از سفر به تهران، آن را بیانگر علاقمندی رم برای توسعه همکاری با جمهوری اسلامی ایران دانست.

«اتتوره سکویی» نادیده گرفتن مؤلفه همکاری‌های تجاری و اقتصادی را همسو با منافع ملی دو کشور ندانست و با استقبال از پیشنهاد گسترش دامنه گفتگوهای مشورتی در سطوح و موضوعات مختلف، تداوم آن را مورد تأکید قرار داد.

دبیرکل وزارت خارجه ایتالیا با تمجید از اقدامات بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران از جمله در میزبانی از پناهندگان افغانستانی نسبت به ادامه کار مشترک با هدف تقویت ثبات و امنیت در افغانستان ابراز امیدواری کرد.

کد خبر 5498725

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha