انتشار نامه ای درباره ابنیه تاریخی/ درخواست ضرغامی از مدیرانش

انتشار نامه آیت الله سبحانی درباره بناهای تاریخی، حضور وزیر میراث فرهنگی در جمع هتلداران، امضای تفاهمنامه بین وزارت میراث و کمیته امداد، خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

خبرگزاری مهر _ گروه جامعه؛ این هفته از اصفهان خبر رسید که مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان از نصب کاشی‌های ترک دوم گنبد مسجد شیخ لطف الله و همچنین ساماندهی طبقه دوم میدان نقش جهان خبر داده است. ایزدی گفته: پیمانکار مرمت ترک دوم گنبد مسجد شیخ لطف الله از قبل انتخاب شده و کارهایی را انجام می‌دهد، اما ما نظارت خود را قوی‌تر کردیم. در حال حاضر نیز پوشش‌هایی برای عدم نفوذ رطوبت و آسیب به لایه‌های پایینی زده شده را مرتب می‌کنند. کاشی‌ها نیز در کارگاه مرمتی در حال چینش و آماده‌سازی است که در آینده بالا برود و سوار ترک‌ها شود. از آن جایی که هوا مساعد عملیات است، پس از اطمینان خاطر از چینش آجرها، عملیات انتقال کاشی‌ها و آجرها بر روی ترک دوم صورت می‌گیرد.

تعیین کاربری برای طبقه دوم میدان نقش‌جهان

وی گفت: در میدان اولویت فعالیتی ما صنایع دستی و فعالیت‌های مرتبط با حوزه فرهنگ است. هر چند به ناچار برخی از فضاها را باید در اختیار خدماتی برای گردشگران ارائه دهیم تا بازدید کنندگان بتوانند از این خدمات استفاده کنند. خوشبختانه اخیراً فروشگاه‌های میدان نقش جهان سامان خوبی را پیدا کرده و ساماندهی بخش‌هایی از جداره‌های مختلف نظیر تابلوهای اطلاع‌رسانی نیز در دستور کار قرار دارد که منتظر اعتبار ۱۴۰۱ هستیم. با این اعتبار هم مرمت‌هایی در جداره‌ها صورت می‌گیرد و هم پاکسازی‌هایی انجام می‌پذیرد. با تعامل بین اداره‌کل میراث فرهنگی و حجره‌داران و کسبه جداره بیرون میدان امیدواریم بتوانیم منظر بهتری را در اختیار گردشگران قرار دهیم. میدان نقش جهان ضوابط خاص خودش را دارد، ضمن اینکه از سرمایه‌گذاری در کوچه‌های منتهی به میدان و لایه‌های مختلف میدان نقش جهان استقبال می‌کنیم، اما خط آسمان در اولویت کار قرار دارد و باید ضوابط آن رعایت شود. باید از خط آسمان حریم میدان نقش جهان حفظ و حراست شود. خوشبختانه این نگاه در بین سرمایه‌گذار هم پیش آمده است.

تابلوهای راهنمای هتل‌ها از سطح شهر جمع شد

رئیس جامعه هتل و هتل آپارتمان‌های تهران از حذف تابلوهای راهنمای هتل‌ها در سطح شهر تهران توسط شهرداری خبر داد.

محمد علی فرخ مهر رئیس جامعه حرفه‌ای هتل، هتل آپارتمان و پانسیون استان تهران درباره حذف سراسری تابلوی راهنمای هتل‌ها از سطح شهر تهران یان کرد: ما در سطح شهر تهران تابلوهای راهنمایی داریم که مسیر رسیدن به مراکز دیدنی یا هتل‌ها را به گردشگران داخلی و خارجی نشان می‌دهد. این تابلوهای مختص به هتل‌ها را شهرداری از شهر جمع آوری کرده است به شورای شهر این موضوع را اعلام و اعتراض کردیم که چرا با توجه به مصوبه هیأت دولت، این اتفاق افتاده است.

وی گفت: ما باید تابلوهای تبلیغاتی داشته باشیم و در تمام دنیا نیز هتل‌ها در اولویت هستند که گردشگران داخلی و خارجی به راحتی در شهر بتوانند این مراکز اقامتی را پیدا کنند چرا این تابلوها حذف شده است در حالی که از شهرداری مجوز نصب می‌گیریم. از شورای شهر خواستیم این موضوع را پیگیری کرده تا دوباره نصب شوند.

فرخ مهر گفت: مشکل دیگر این است که شهرداری اگر هم اجازه نصب بدهد می‌گوید فقط باید به زبان فارسی باشد درحالی که گردشگر خارجی نمی‌تواند زبان فارسی را بخواند چطور متوجه شود پس باید دو زبانه باشد. می‌گویند حذف تابلوها، مصوبه شورای شهر است نمی‌دانیم چرا این تصمیم گرفته شده است همچنین نمی‌دانیم آیا شهرستان‌های دیگر تهران هم با این مشکل مواجه شده اند یا نه.

پاسخ آیت الله سبحانی به تخریب بناها در بافت‌های تاریخی

این هفته خبرگزاری مهر برای اولین بار نامه‌ای درباره تخریب بافت‌های تاریخی منتشر کرد که در آن آمده: آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عالیقدر تشیع در پاسخ به نامه‌ای پیرامون تخریب‌های انجام گرفته در بافت‌های تاریخی از جمله در شهر شیراز به بهانه تجدید بناهای مذهبی پاسخ دادند.

اعضای هیئت علمی دانشکده معماری دانشگاه علم و صنعت ایران در نامه‌ای به آیت الله العظمی جعفر سبحانی مرجع عالیقدر تشیع نظر ایشان را درباره تخریب بناهای تاریخی در شهر شیراز جویا شدند.

اساتیدی از جمله عبدالحمید نقره کار، غلامحسین معماریان و علی اصغر مرادی از اعضای هیئت علمی دانشکده معماری در این نامه نوشتند: «از حضرتعالی استدعا داریم حکم الهی را در زمینه بعد حقوقی و مالکیتی این مسئله روشن فرمائید که آیا این ابنیه و بافت‌ها صرفاً مالکیت شخصی دارند و باید تنها زیر نظر مدیریت عمومی شهرداری برای بهبود فضای شهری اداره شوند و یا از بعد سبک اسلامی زندگی و هویت سنتی با حکم حاکم اسلامی و اظهار نظر مصداقی کارشناسان و متخصصان خبره دانشگاهی می‌توان نسبت به حفظ و نگهداری آنها اقدام کرد؟

این مسئله و به ویژه از بعد احکام ثانوی با توجه به خطر نابودی کامل بافت‌های تاریخی در برخی شهرها مثل قم، شیراز، تهران اصفهان و تبریز اهمیت ویژه پیدا می‌کند.

در برخی از مصادیق فوق‌الذکر با هدف تجدید بناهای مذهبی چه توسط شهرداری و یا سلیقه‌های موردی هیئت امنا به تخریب کامل بافت‌ها و بناهای تاریخی دست زده شده که هرگز توسط خبرگان و متخصصان دانشگاهی تأیید نمی‌شود و مظاهر آن تنها در میان سنت ستیزان بی قاعده آل‌سعود دیده می‌شود که هیچ ارزشی برای ابنیه و بافت‌های تاریخی همجوار بناهای قدسی قائل نیستند و به راحتی مسجدالحرام و بسیاری از بافت‌های تاریخی و قدسی محلات مدینه و مکه اهداف را با پنهان اقتصادی و به ظاهر به نام خدمت به مردم تخریب کرده اند.

بیان صریح و روشن حکم الهی در این زمینه مطابق فقه و سنت اهل بیت و تشیع برای دقت در تصمیم گیری های آتی بسیار راهگشاست.»

پاسخ آیت الله سبحانی به تخریب بناها در بافت های تاریخی

در واکنش به این نامه آیت الله جعفر سبحانی پاسخ داده اند:

بسمه تعالی

«انسان می‌تواند در مال خودش تصرف کند و اگر ویران کردن آثار باستانی امر غیرعقلانی شمرده شود نباید آن کار را انجام بدهند مگر در صورتی که ضرورت ایجاب کند. ضمناً آثار باستانی نشانه تمدن کشور است و باید اصالت‌ها که نشانه تمدن است را در حد امکان حفظ کرد.»

تلاش برای رفع موانع گردشگری زمینی با عراق و تردد با خودروی شخصی

تلاش برای رفع موانع گردشگری زمینی با عراق و تردد با خودروی شخصی

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از تلاش برای رفع موانع گردشگری زمینی با عراق و تردد افراد با خودروهای شخصی در تمام طول سال خبر داد.

آئین امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های گردشگری بین وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی جمهوری اسلامی ایران و وزارت فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی جمهوری عراق با حضور وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و حسن ناظم وزیر فرهنگ، گردشگری و میراث‌باستانی عراق در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

ضرغامی بیان کرد: از اینکه یک فرد دانشگاهی با سوابق علمی این مسئولیت را پذیرفته خوشحالم و مطمئنم که روابط فرهنگی و گردشگری بین ایران و عراق بهتر از گذشته برقرار می‌شود.

ضرغامی این تفاهم‌نامه را موجب تسهیل روابط فرهنگی و گردشگری بین دو کشور عنوان‌کرد و افزود: رابطه تمدنی بین ایران و عراق از دوران باستان تا پس از اسلام و تا امروز بی‌بدیل بوده است و ملت‌ها از دو دولت توقع دارند که برای برداشتن موانع و تسهیل هرچه بهتر روابط بین دو کشور تلاش کنند.

تعطیلی کاخ سعدآباد تا ۲۵ خرداد تمدید شد

تعطیلی کاخ سعدآباد تا ۲۵ خرداد تمدید شد

مدیریت کاخ سعدآباد اعلام کرد که این مجموعه به علت ادامه برنامه‌های مراسم ریاست جمهوری و حضور هیأتی از ونزوئلا در روزهای ۲۳ و ۲۴ و ۲۵ خرداد ماه نیز تعطیل است.

حضور مهمانان ریاست جمهوری در کاخ سعدآباد باعث می‌شود تا هر از چندگاهی این کاخ به روی بازدیدکنندگان بسته شود. این بار هم به دلیل مراسم تشریفات استقبال از نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا، کاخ سعد آباد به مدت سه روز تا ۲۳ خرداد تعطیل شد اما این تعطیلی بنا به اعلام جدید و به دلیل ادامه یافتن برنامه‌های ریاست جمهوری تمدید شده و تا روز چهارشنبه ۲۵ خرداد نیز ادامه دارد.

پیش از این عزت الله ضرغامی وزیر میراث فرهنگی به دلیل تعطیلی چند روزه از گردشگران داخلی و خارجی عذرخواهی کرده بود. وحید رحمتی مدیر کاخ سعدآباد نیز با عذرخواهی از تعطیلی چند روزه گفته که فعالیت همه موزه‌ها و کاخ موزه‌های مجموعه سعد آباد از روز پنجشنبه ٢۶ خرداد طبق روال از سر گرفته می‌شود.

سفر رؤسای بنیاد علویون ترکیه به ایران

تورگردانان کشور در نشست با معاون گردشگری خواستار رسیدگی به هشدار کشورها درباره سفر به ایران، دو نرخی شدن ورودیه‌ها، افزایش بی رویه نرخ هتل‌ها و درخواست ارز از آژانس‌ها توسط هتل‌ها شدند.

نشست اعضای جامعه تورگردانان کشور با علی‌اصغر شالبافیان معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی در محل معاونت گردشگری برگزار شد در این نشست شالبافیان از اعضای حاضر خواست از فرصت موجود به منظور استفاده از بودجه تولید محتوا استفاده کنند و تمام ظرفیت‌های پیوسته برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری کشور را فعال کنند.

شالبافیان همچنین برخی از اقدامات اخیر از جمله تمدید سه ساله مجوز دفاتر خدمات مسافرتی با هدف کاهش بروکراسی اداری، حمایت از تأسیسات گردشگری در زمینه تعرفه گاز مصرفی، تخصیص سوخت یارانه‌ای ویژه شناورهای گردشگری، کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری در طرح‌های گردشگری و اقداماتی از این دست را گام‌های جدی برداشته شده به سمت حمایت از فعالان گردشگری کشور عنوان کرد که بی‌شک با انتقال مسائل جاری جامعه تورگردانان کشور زمینه‌سازی برای رفع چالش‌های این حوزه نیز با تعریف پروژه‌های مشترک پیگیری خواهد شد.

اعضای حاضر از جامعه تورگردانان نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و درباره چالش‌ها و راهکارهای لازم گفتگو کردند. ابراهیم پورفرج رئیس هیأت مدیره جامعه تورگردانان ایران گزارشی از برگزاری نمایشگاه سفر و گردشگری آنکارای ترکیه و متعاقباً سفر رؤسای بنیاد علویون ترکیه به ایران در قالب تور آشناسازی و برنامه‌های آتی برای جذب جامعه ۳۰ میلیونی علویون ترکیه به ایران ارائه داد.

وی همچنین خواستار کمک مالی وزارت گردشگری برای تسهیل حضور اعضا در نمایشگاه‌های بین المللی گردشگری ITB برلین و WTM لندن شد.

پورفرج پیشنهاد داد که مشارکت جامعه تورگردانان ایران در برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران می‌تواند به جذب و شرکت همتایان خارجی در این نمایشگاه کمک کند.

در ادامه، اعضای هیأت مدیره حل مشکل انتقال ارز، رسیدگی به هشدار کشورهای اروپایی و کانادا به شهروندان خود درباره سفر به ایران، نظارت بر واحدهای پذیرایی و اقامتی و ضرورت رعایت استانداردهای حتی داخلی، ترویج و تولید محتوا توسط وزارت گردشگری، عدم برخورداری بخش خصوصی گردشگری از دریافتی عوارض خروج از کشور، دو نرخی شدن ورودیه‌ها، افزایش بی رویه نرخ هتل‌ها و درخواست ارز از آژانس‌ها توسط هتل‌ها، رقابت ناسالم پلتفرم‌ها و به خطر افتادن اشتغال در صنف، عدم صدور ویزا در موارد متعدد را به عنوان مطالبات بخش خصوصی گردشگری ورودی مطرح کردند.

شجاع باشید

وزیر میراث فرهنگی از تمام مدیران وزارتخانه خود خواست در مقابل تهدیدهای مدیریتی خود که گاهی ممکن است از سوی دستگاه‌های دیگر متحمل شوند محکم بایستند.

عزت الله ضرغامی این هفته در چهارمین نشست سراسری افق تحول با محوریت صنایع دستی و هنرهای سنتی خطاب به مدیران خود گفت: هیچ بنی بشری در هیچ جایگاه و مسئولیتی حق ندارد در مأموریت‌های شما دخالت کند.

وی ادامه داد: اکتشاف، شناسایی، حفاری اقدام و استخراج باید براساس ضوابط دقیق میراث فرهنگی و توسط کارشناسان و با مجوز ما انجام شود. کسی حق ندارد جایی را بکند و بگوید که از دادستانی یا اطلاعات آمده ام. برخی رفته اند جایی را حفاری کردند و مدیرکل ما در جریان نیست.

ضرغامی گفت: اگر جایی احساس می‌کنید مأموریت جدی شما زیر سوال می‌رود و دستگاه دیگری به خاطر قدرتی که دارد مدیریت شما را تهدید می‌کند حتماً محکم بایستید و به ما اطلاع دهید و برخورد قاطع کنید چه بسا وقتی این کار را انجام می‌دهید عذرخواهی می‌کنند و مسئله حل می‌شود. برخی از اوقات نمی‌دانند که وقتی می‌خواهند جایی را مثلاً برای دفینه بکنند باید ما مجوز بدهیم. وقتی توضیح می‌دهیم قانع می‌شوند و انگیزه باطل ندارند.

ضرغامی همچنین در توضیح این صحبت‌ها، در صفحه مجازی خود نوشت: هر گونه حفاری به منظور استخراج اشیا و دفینه‌های تاریخی بدون مجوز و نظارت وزارت میراث فرهنگی ممنوع و خلاف قانون است. هیچ استثنایی هم بین نهادهای دولتی و حاکمیتی وجود ندارد. این موضوع را به همکارانم در نشست افق تحول تفهیم کردم. در این نشست به برخی موارد دیگر هم اشاره کردم. به مسئولیت‌ها به عنوان پروژه نگاه کنید و برای آن برنامه‌ها و کنترل پروژه داشته باشید. نگاه اداری به مسئولیت‌های مدیریتی خطای راهبردی است. شجاعت تصمیم گیری در زمان را هرگز از دستور کار خود خارج نکنید. فرصت‌ها به سرعت می‌گذرد و وقتی برای جبران نیست.

تدوین سند تحول صنایع‌دستی/ هدیه صنایع دستی به مهمانان خارجی

هدیه صنایع دستی به مهمانان خارجی

در این هفته نشست علی دارابی قائم مقام وزیر و معاون میراث‌فرهنگی کشور و معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی با مدیران‌کل و معاونان صنایع‌دستی استان‌ها به شکل ویدئو کنفرانس در سالن فجر وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی برگزار شد.

دارابی در این نشست گفت: معتقدم ۱۴ اصل و ستون اصلی باید به‌عنوان بایسته‌ها و خط مشی‌های کلی در حوزه صنایع‌دستی مورد توجه، بحث و گفت‌وگو قرار بگیرد تا شاهد دوره پر رونقی در این حوزه باشیم. همچنین در آستانه دو اتفاق بزرگ در کشور هستیم، نخست اسناد بالادستی که در حال نگارش است و سیاست‌ها و احکامی که در برنامه توسعه هفتم باید جا نمایی شود، این فرصت مناسبی برای صنایع‌دستی و هنرهای سنتی به شمار می‌رود. در ستاد تحول وزارتخانه و برنامه‌های راهبردی، مطالعاتی را انجام دادیم که نظرات استان‌ها و ستاد می‌تواند به تحقق این موضوع کمک کند.

وی گفت: باید سند تحول صنایع‌دستی بر پایه ۴ اصل تغییر، تحول، توسعه و فناوری که در برنامه مدیریتی وزیر میراث فرهنگی اعلام شده است، تدوین شود، این ۴ اصل به عنوان پارادایم حاکم بر برنامه‌های وزارتخانه است که هر معاونتی باید بر این اساس سند تحول خود و چشم‌انداز برنامه پنج ساله را تعریف کند. اکنون فرصت مناسبی است تا با تضارب آرا این اصول مهم و راهبردی تدوین و در اولویت قرار بگیرد.

قائم‌مقام وزیر میراث‌فرهنگی افزود: اهتمام بایسته در عملی کردن مسائل مشاغل خانگی باید در دستور کار قرار گیرد، صنایع‌دستی یکی از حوزه‌های پیش‌رو در حذف مجوزها بوده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت، خانم جلالی باید مدیر پروژه‌ای برای این کار در نظر بگیرد تا آموزش‌ها و نظارت‌های میدانی به خوبی انجام شود. صنایع‌دستی در خط مقدم این تمرکززدایی بوده و باید مورد توجه قرار بگیرد.

دارابی همچنین با اشاره به اهمیت بازارچه‌های صنایع‌دستی تصریح کرد: این بازارچه‌ها با کمترین امکانات کار می‌کنند، این صنعت با کمترین امکانات قابلیت سرمایه‌گذاری دارد و موجب ایجاد امید در جامعه می‌َشود. راه‌اندازی بازارچه‌های صنایع‌دستی به‌ویژه در نقاط مرزی باید در دستور کار قرار بگیرد، این بازارچه‌ها به مثابه دیپلماسی عمومی است و می‌تواند پیام صلح و دوستی را به کشورها منتقل کند.

وی در بخشی از سخنانش به موضوع اختصاص فضای بخشی از بوستان‌ها و فضای عمومی شهر برای فروش صنایع‌دستی اشاره و تاکید کرد که به زودی در این زمینه تفاهم‌نامه‌ای با شهرداری امضا خواهد شد.

وزارت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

وزارت میراث‌فرهنگی و کمیته امداد تفاهم‌نامه همکاری امضا کردند

در این هفته تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به‌منظور توسعه زمینه‌های همکاری مشترک، بهره‌مندی از ظرفیت‌های موجود، افزایش تعاملات دو جانبه با هدف توسعه صنایع‌دستی و گردشگری و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بالقوه وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در امر فرهنگ‌سازی، آموزش و تقویت صنایع‌دستی و گردشگری داخلی و همچنین توانمندسازی اقتصادی خانوارهای تحت حمایت کمیته امداد امام (ره) و پنج دهک اول درآمدی جامعه، به امضای عزت‌الله ضرغامی وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و مرتضی بختیاری رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) رسید.

موضوع این تفاهم‌نامه شامل تعامل و هم‌افزایی به‌منظور برنامه‌ریزی، راهبری و نظارت بر مجموعه اقدامات مشترک دو دستگاه در راستای توانمندسازی و اشتغال‌آفرینی اقشار نیازمند در شهرها و روستاها است.

توانمندسازی و اشتغال‌آفرینی اقتصادی مددجویان تحت حمایت و اقشار نیازمند (دهک‌های یک تا پنج جامعه) با استفاده از ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل دو دستگاه در قالب اجرای طرح‌های صنایع‌دستی و گردشگری، برنامه‌ریزی و اقدام مشترک به منظور هم‌افزایی در ایجاد و توسعه زنجیره‌های تولیدی صنایع‌دستی و خدمات گردشگری و کمک در بازاریابی و بازارسازی محصولات صنایع‌دستی (هدف‌گذاری اجرای ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در بازه زمانی سه‌ساله در بخش صنایع‌دستی و گردشگری که در سال اول به تعداد ۳۰ هزار فرصت شغلی تعیین شود.) از اهداف تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) به‌شمار می‌رود.

کد خبر 5515707

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha