استان سمنان در شام غریبان/ روایت کوچ کبوتران از لانه

سمنان- آئین ویژه شام غریبان، همزمان با شب یازدهم ماه محرم در سراسر استان سمنان و به میزبانی مساجد، تکایا و منبرخانه‌ها برگزار شد.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها: هیچ غروبی برای مردم استان سمنان، دلگیر از غروب عاشورا نیست. غروب تنهایی که با هیچ چیز دیگری در دنیا قابل قیاس نیست. غروب خاکستری مملو از دوری و دل تنگی برای ارباب؛ برای کسی که امشب برایش مویه کنان، بر سر می‌زنند و به دل ریش خویش، خون دارند، مردم استان سمنان.

آئین معنوی شام غریبان اما در حال برگزاری است و تا نیمه شب نیز در برخی مناطق ادامه می‌یابد. این مراسم از بعد اطعام عزاداران حسینی در تکایا و مساجد، با روشن کردن شمع، مرثیه سرایی و دسته روی آغاز می‌شود و مردم گرد مساجد و تکایا، جمع می‌شوند و شام غریبانه امشب را به سوگ می‌نشینند.

حضور پرشور مردم

این مراسم دیرین که سنتی چندین و چند ساله است، امسال هم با حضور پرشور مردم متدین و خداجوی استان سمنان برگزار شد مردمی که دلی خون دارند و چشمی خیس از گریستن برای ارباب. مردم استان سمنان امشب دل‌هایشان را کنار دل رباب و زینب (سس) قرار می‌دهند.

امشب مراسم شام غریبان، با اشک و اه همراه می‌شود اشک شمع، آه و سوز دل‌ها از فقدان یار، فردا بدن عزیزان دشت کربلا زیر سم اسبان است و مردم بی قرار هستند و کسی خواب به چشم ندارد اینجا؛ حتی آسمان هم همراهی کرده و برای لحظاتی حوالی ده شب، بارش باران تند و رگبار را در میانه تابستان گرم شاهد بودیم آن هم زمانی که کمتر ابری در آسمان بود گویا ستارگان امشب می‌گریستند برای چند لحظه؛ این شام غریبان است.

امشب جایگاهی است که پیر غلام مقابل مسجد روی چهار پایه‌ای قرار بگیرد و بخواند «کبوتران را ز لانه بردند، ز وادی خون نشانه بردند، رباب دلخون پسر ندارد، غریب حسین جان و مردم یک صدا با دل پر خون پاسخ بدهند… غریب حسین جان؛

استان سمنان در شام غریبان/ روایت کوچ کبوتران از لانه

شب غریبان حسین (ع)

امشب شبی است که همه زیر لب زمزمه می‌کنند شب غریبان سحر ندارد، سکینه امشب پدر ندارد، غریب حسین جان، غریب حسین جان، بهار زینب خزان ز آه است، گهی دو چشمش به نور ماه است، گهی نگاهش به قتلگاه است، و مردم پاسخ دهند غریب حسین جان، غریب حسین جان.

امشب شبی است که مردم یک صدا می‌گویند نسیم صحرا شده معطر، ز عطر روی علی اکبر (ع) و همه یک صدا بگریند و هق‌هق کنان از ته دل مویه کنند که کجاست عمه، کجاست مادر… اینجا امشب شام غریبان شهدای دشت کربلا است شهدای بنی‌هاشم که امروز برابر تیغ کفر و طاغوت ایستادند.

سال‌ها است که مردم استان سمنان این رسم دیرینه را اجرا می‌کنند رسمی که همراه با خانواده‌ها در مقابل منبر خانه‌ها با روشن کردن شمع، زیبایی دوچندانی به خود می‌گیرد. هر کس اینجا حاجتی دارد شمعی روشن می‌کند و کودکان گرد شمع‌ها هستند تا مبادا بادی خاموششان کند. کودکان هم امشب از کنار شمع‌ها تکان نمی‌خورند.

حاجت‌ها یکی یکی آمده‌اند

کسی حاجت سلامتی دارد برای بیمارش، دیگری گره در کارش است آن یکی مغموم از رفتن عزیزی است که امسال در محرم نتوانسته کنارش باشد و برای ارباب سینه بزند هر کس چیزی در دل دارد و فکری در سر اما یک هدف همه را گرد هم آورده است آن هم شام غریبان حسین (ع) و یارانش… امشب دل‌ها کنار دل رباب و زینب (س) است.

از گوشه‌ای ندائی می‌رسد مردی بلند می‌خواند بگو خلایق ز غم خروشند، بگو به اطفال لبن ننوشند، بگو به سادات کفن نپوشند، غریب حسین جان، غریب حسین جان و مردم همراهش زمزمه می‌کنند غریب حسین جان (ع)؛ این مراسم تا پاسی از شب ادامه دارد و مردمی که خودروهایشان را چند خیابان بالاتر پارک کرده‌اند مسیر تا رسیدن به خانه و خودرو را از میانه خیابان‌هایی که توسط پلیس مسدود شده طی می‌کنند و همین اجتماع خانوادگی عزاداران حسینی، خود لحظه و صحنه‌ای زیبا را ثبت می‌کند.

کوچک و بزرگ، پیر و جوان همه راهی دیار معصومیت هستند همه گریان و نالان و مغموم، اینجا شمع‌ها هم می‌گریند اینجا همه می‌خواهند امشب گوشه چشمی به آنان شود امشب مردم استان سمنان برای ارباب اشک ریخته‌اند مانند شمع آب شده است دل‌هایشان برای دشت کربلا و خون‌هایی که رنگینش کردند. مراسم معنوی شام غریبان همچنان برپا است و آسمان استان اندک اشکی می‌ریزد از میان ستارگان.. برای ستارگان بر خاک افتاده.

کد خبر 5558804

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha