۲۰ شهریور ۱۴۰۱، ۱۳:۲۸

معاون فرهنگی دانشگاه تهران خبر داد؛

صدور «کارنامه فرهنگی» از مهرماه برای دانشجویان

صدور «کارنامه فرهنگی» از مهرماه برای دانشجویان

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه بودجه ۳ درصدی معاونت محقق نشد، گفت: به لحاظ عملیاتی سازوکار آن فراهم نشده و این موضوع نیاز به یک عنایت ویژه در سطح ملی دارد.

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهرامی احسان معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران در نشست خبری که امروز در تالار امیرکبیر این معاونت برگزار شد، اظهار کرد: در تابستان امسال رویداد بزرگی با همکاری نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، تحت عنوان «آینده روشن» برگزار شد که براساس آن دانشجویان در یک اردوی دو هفته‌ای شرکت کردند و دروس عمومی را انتخاب و آن را گذراندند. هدف از برگزاری این رویداد، همراه کردن دانشجو در موقعیت حل مسئله، درگیر شدن با مسائل رشته خود، توجه به نیازهای اساسی کشور و خلأ‌های موجود در رشته تخصصی دانشجو همراه با استادان متخصص در هر رشته بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ضمن اشاره به اینکه این بسته آموزشی همان بسته فرهنگی بود که در آن هم افزایی و شکل گیری کارگاه حل مسئله و ارتباط حضوری دانشجویان با استادان صورت گرفت، افزود: اگر قرار است فرزندان این زیست بوم را با آمادگی کامل از جهت فرهنگی، دانشی، تخصصی، اخلاقی و اجتماعی رشد دهیم چاره‌ای جز درگیری دانشجویان در موقعیت‌های مختلف و بهره گیری از ظرفیت جامعه دانشگاهی نداریم.

بهرامی ضمن بیان این مطلب که فعالیت‌های فرهنگی متناظر فعالیت‌های آموزشی است، ادامه داد: دانشگاه تهران کار خود را بر اساس یک الگوی جدید انتقال فرهنگی متمرکز کرده است؛ ما فرهنگ و آموزه‌های جدید و تغییر نگرش‌ها و باورها، استقرار رفتارهای اخلاقی و فضیلت جویانه و ارتقا تعاملات اجتماعی را در بستر آموزش می‌بینیم و از این جهت به هیچ وجه کار فرهنگی را یک کار مناسبتی، رویدادی و موقعیتیِ نقطه‌ای نمی‌بینیم؛ با این توصیف فعالیت فرهنگی ما متناظر با فعالیت‌های آموزشی در دانشگاه تهران در حال برنامه ریزی و اقدام است.

آئین جدیدالورودهای دانشگاه تهران ششم مهرماه برگزار می‌شود

وی با اشاره به اینکه دانشگاه تهران در ششم مهرماه آئین جدیدالورودهای خود را برگزار خواهد کرد، گفت: این دسته از دانشجویان از همان ابتدا در تیم‌های سازمان یافته که در آن یک استاد و یک پشتیبان حضور دارد، شرکت خواهند کرد و برنامه‌هایشان را با نظارت اساتید انجام خواهند داد.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با بیان این مطلب که در مدت کوتاه بازگشایی حضوری دانشگاه، ۱۷۳ انجمن علمی با عضویت ۱۰۱۸ دانشجو ساماندهی و مدیریت شد، بیان کرد: هزار و ۱۵۰ برنامه علمی فرهنگی را توسط همین مجموعه‌ها اجرا شد و ما بسترها را فراهم کردیم.

۱۲ نشریه دانشجویی مجوز حرفه‌ای گرفتند

بهرامی خاطرنشان کرد: همچنین ۹۶ نشریه توسط دانشجویان ما در حال انتشار است که ۱۲ نشریه دانشجویی مجوز حرفه‌ای گرفتند؛ یعنی تراز کار آن‌ها انقدر در سطح بالا و خوبی قرار دارد که توانستند مجوز حرفه ای دریافت کنند. همچنین قصد داریم این کار توسعه پیدا کند و بنای ما این است که ظرفیت‌های خود دانشجویان و اساتید برای توسعه کار استفاده کنیم.

راه اندازی استخر دانشگاه تهران در آبان ماه

این مقام مسئول دانشگاه تهران از راه اندازی استخر دانشگاه در آبان ماه خبر داد و گفت: کلنگ ساخت این استخر دو هفته گذشته به زمین خورد و فرایند کار در حال اجرایی شدن است.

بودجه ۳ درصدی امور فرهنگی محقق نشد

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا بودجه ۳ درصدی معاونت فرهنگی براساس تاکید وزارت علوم، محقق و تخصیص یافته است؟ گفت: هنوز شرایط تحقق این امر وجود ندارد که دلایل زیادی هم دارد. البته باید عرض کنم که در حوزه ستادی رئیس دانشگاه و معاونت منابع انسانی کمک‌های بسیار قابل توجهی به ما کردند و دستمان خالی نبوده است و همیشه با درخواست‌هایمان دوستانه برخورد شده است، اما هنوز این بودجه صددرصد محقق شده است.

بهرامی تصریح کرد: علل عدم تحقق این بودجه، جزئیات زیادی دارد و یکی از مهمترین دلایل آن این است که به لحاظ عملیاتی سازوکار آن فراهم نشده است؛ این موضوع نیاز به یک عنایت ویژه در سطح ملی دارد و این مسئله فقط در دانشگاه تهران نیست.

رویداد بزرگ کار آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران ادامه داد: ما در بحث مهارت آموزی دانشجویان با خلاهایی رو به رو هستیم و در نظر داریم، اشتغال و مهارت آموزی را به عنوان یک اصل اساسی مد نظر قرار دهیم. در همین راستا، رویداد بزرگ کار با هدف ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه، در آبان ماه در دانشگاه تهران برگزار خواهد شد و قرار است شرکت‌های بزرگ در دانشگاه حاضر شوند و دانشجویان مستعد در یک تعامل حرفه ای با شرکت‌ها، شناسایی و ایده‌های نو خود را به شرکت‌ها ارائه دهند.

وی افزود: عزت و کرامت دانشجو برای ما اهمیت دارد و معتقدیم که دانشجو باید کارآمدی را در دوران تحصیل خود بیاموزد و در حرفه‌های کوچک زود بازده و بازار، کار مناسب را یاد بگیرد. ممکن است یک دانشجو در رشته علوم انسانی تحصیل کند اما دوره‌های مهارت آموزی در حوزه الکترونیک را بیاموزد. رویکرد مهارت آموزی قرار است با این هدف گذاری دنبال شود.

کارنامه فرهنگی و اجتماعی از مهرماه برای دانشجویان صادر می‌شود

بهرامی در ادامه از اجرای طرح کارنامه فرهنگی و اجتماعی دانشجویان از مهرماه ۱۴۰۱ خبر داد و گفت: مقدمات کار آماده شده و مصوبات شورای دانشگاه را گرفته ایم؛ بسیاری از دانشجویان ما که در حوزه‌های فرهنگی و دانشجویی فعالیت می‌کنند این گلایه را از ما دارند که وقتی یک مقاله منتشر می‌کنند، این مقاله در رتبه بندی دانشگاهی و رزومه او در سطوح بعدی تحصیلی او تأثیر دارد در حالی که فعالیت فرهنگی تاکنون فاقد یک جایگاه و اعتبار بوده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران اضافه کرد: این کارنامه رسماً به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجویان امتیاز می‌دهد. مکانیزم‌های دیگری مثل تأثیر و امتیاز فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشجو در پذیرش در مقاطع بعدی در حال پیگیری است.

درب ورودی اصلی دانشگاه به دلیل برخی ملاحظات بسته است

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه دانشجویان علاقه مند هستند که از درب ورودی اصلی دانشگاه تردد کنند، چرا این درب به روی دانشجویان بسته است و آیا اقدامی در این راستا انجام داده اید؟ گفت: مسئولیت این موضوع در اختیار بنده نیست و متأسفانه در دایره وظایف و مأموریت من نیست و مقداری ملاحظات دیگری وجود دارد. خود ما اشتیاق زیادی برای بازگشایی درب اصلی دانشگاه تهران داریم.

کارکنان ایثارگر از قراردادی به رسمی تبدیل وضعیت شدند

رحمت الله اللهیاری مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره تبدیل وضعیت کارکنان شاهد و ایثارگر توضیح داد و گفت: در حال حاضر در دانشگاه تهران کارگروه ایثارگران تشکیل شده است و بحث تبدیل وضعیت کارکنان قراردادی به رسمی، قطعی شده و تبدیل وضعیت ۳۰۰ نفر انجام شده است. در این قضیه کاستی نداریم و بحث پیگیری تبدیل وضعیت کارکنان شرکتی نیز در دستور کار است. پرداخت فوق العاده ایثارگری در دانشگاه تهران نیز در حال انجام است.

مطالبات سنگین مالی دانشگاه تهران از بنیاد شهید

مدیر کل امور دانشجویان و کارکنان شاهد و ایثارگر دانشگاه تهران با اشاره به ماده ۶۶ قانون جامع ایثارگری و تسهیلات شهریه‌ای دانشجویان شاهد گفت: براساس این ماده قانونی، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی موظفند با رعایت مفاد این آئین‌نامه در هر نیمسال تحصیلی نسبت به ثبت‌نام و اخذ امتحانات مشمولین بدون دریافت وجه اقدام کنند. بنیاد شهید موظف است نسبت به تأمین و پرداخت (۱۰۰ درصد) هزینه شهریه تحصیلی کلیه مشمولین در وجه دانشگاه‌ها و مؤسسات مذکور اقدام کند که البته علی رغم اینکه مطالبات سنگینی از بنیاد شهید در این خصوص داریم ممانعتی برای فارغ التحصیلی دانشجویان شاهد وجود ندارد.

کد خبر 5587049

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha