۱ مهر ۱۴۰۲، ۷:۵۱

سندی برای تحول/ ۱۹

سال تحصیلی جدید با دو طرح کلان ملی از امروز آغاز شد

سال تحصیلی جدید با دو طرح کلان ملی از امروز آغاز شد

تحقق عدالت آموزشی نیازمند توجه بیشتر و نظارت مستمر نظام تعلیم و تربیت بر روی ساخت و بازسازی فضای آموزشی و بازگرداندن بیشتر دانش آموزان جامانده از تحصیل است.

به گزارش خبرنگار مهر؛ سال تحصیلی جدید در حالی از امروز برای شانزده میلیون و هفتصد هزار دانش آموز آغاز می‌شود که نظام تعلیم و تربیت با دو طرح کلان ملی به دنبال تحقق عدالت آموزشی است.

عدالت آموزشی یکی از اهداف اصلی نظام تعلیم و تربیت بر اساس دستورالعمل‌های سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است.

وزارت آموزش و پرورش با طرح شهید احمدوند همزمان با رصد دقیق تعداد کودکان و نوجوانان در سن آموزش و جاماندگان از تحصیل، به دنبال کاهش تعداد دانش آموزان محروم از تحصیل است.

طرح شهید احمدوند با طراحی و اجرای یک سامانه از سال گذشته آغاز شد و امسال هم قرار است در ادامه سال تحصیلی گذشته، علاوه بر رصد تعداد جاماندگان از تحصیل، به کمک روش‌هایی همچون ارسال بسته‌های کمک آموزشی به مناطق محروم و دانش آموزان نیازمند، میزان پوشش تحصیلی را ارتقا دهد.

طرح شهید احمدوند با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد

معصومه نجفی پازوکی معاون ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه طرح احمدوند انشاالله با قدرت ادامه پیدا خواهد کرد گفت: در سال گذشته به این دلیل که تازه سامانه شهید احمدوند طراحی و اجرا شده بود گام اول را محکم برداشتیم که همان شناسایی و رصد میزان پوشش تحصیلی بود و بر همین اساس دلایل ترک تحصیل دانش آموزان برای ما مشخص شد.

سال تحصیلی جدید با دو طرح کلان ملی از امروز آغاز شد

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: برای امسال همزمان با ادامه رصد دانش آموزان جامانده از تحصیل، در حال تولید بسته‌هایی هستیم که متناسب با کودکانی است که از تحصیل جا مانده‌اند. کودکان و نوجوانانی که بیماری صعب العلاج یا مسیر صعب العبور برای رسیدن به مدرسه دارند؛ یا کودک کار یا کودک استثنایی هستند. هر یک از این دسته کودکان باید پوشش آموزش خاص خود را داشته باشند.

نجفی پازوکی با اشاره به اینکه بعد از مرحله پوشش آموزش، مرحله نگهداشت این دانش آموزان است؛ گفت: باید بتوانیم در کنار بازگرداندن کودک محروم به مدرسه، او را در مسیر تعلیم و تربیت هم نگه داریم.

وی با بیان اینکه لازم نیست همه کودکان محروم از تحصیل در فضای مدرسه حضور داشته باشند گفت: ما به بسیاری از این دانش آموزان محروم از تحصیل خودمان مراجعه می‌کنیم؛ بسته‌های آموزشی را برای آنها می‌بریم و یا آموزش مجازی به آنها می‌دهیم. هر یک از این دانش آموزان مسیر خاص خود را دارند تا از تحصیل باز نمانند.

بهسازی و شاداب‌سازی فضای آموزشی با طرح شهید عجمیان

نظام تعلیم و تربیت در کنار توجه به پوشش تحصیلی و محتوای آموزشی، برای بهبود فضای آموزشی هم امسال طرح شهید عجمیان را اجرایی کرد و برای بازسازی، بهسازی و شاداب‌سازی فضای آموزشی از خیران مدرسه ساز، گروه‌های جهادی و نهادهایی همچون بنیاد برکت کمک گرفت.

سال تحصیلی جدید با دو طرح کلان ملی از امروز آغاز شد

حمیدرضا خان محمدی رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور که مجری طرح شهید عجمیان است؛ در همین راستا به خبرنگار مهر گفت: ۷۰۰ مدرسه به همراه ۱۵ هزار کلاس درس از ابتدای سال ساخته شد به طوری که ۲۰۰ مدرسه در مناطق محروم واقع شده است.

خان محمدی خاطر نشان کرد: به صورت ویژه در طرح شهید عجمیان بیش از ۵۰ هزار کلاس درس بهسازی شده است و تلاش ما این است که تا پایان تابستان تعداد کلاس‌های بهسازی شده به ۱۰۰ هزار کلاس برسد.

اگر چه می‌توان از همین روزهای آغاز سال تحصیلی هم اثرات مثبت دو طرح شهید احمدوند و شهید عجمیان را مشاهده کرد؛ تحقق عدالت آموزشی نیازمند توجه بیشتر و نظارت مستمر نظام تعلیم و تربیت بر روی ساخت و بازسازی فضای آموزشی و بازگرداندن بیشتر دانش آموزان جامانده از تحصیل است. موضوعی که وزارت آموزش و پرورش در تلاش است با تداوم دو طرح فوق در تحقق بیشتر عدالت آموزشی موفق باشد.

کد خبر 5892079

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • captcha