دبیرخانه سوگواره ملی تعزیه کشور در استان مرکزی ایجاد می‌شود

اراک - خبرگزاری مهر: طی جلسه ای با حضور مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و مشاور معاون هنری این وزارتخانه در اراک، ایجاد دبیرخانه سوگواره ملی تعزیه در استان مرکزی به تصویب رسید.

به گزارش خبرنگار مهر،در این نشست مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به قابلیتهای استان مرکزی در زمینه تعزیه  گفت: استان مرکزی با وجود ظرفیتها و قابلیتهای بی شمار در حوزه تعزیه می‌تواند میزبان خوبی برای سوگواره ملی تعزیه کشور باشد.

 قادر آشنا افزود: سوگواره ملی تعزیه کشور می تواند مکانی برای تقویت و شناسایی ظرفیت ها، تبادل تجربیات، آموزش وجود دارد.
وی بر تقویت ارزش‌های اسلامی و عاشورایی تاکید کرد و افزود: در جهت حفظ و زنده نگه داشتن هنر تعزیه در جامعه اسلامی بیش از گذشته باید تلاش شود .
 
مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هنر تعزیه خوانی و شبیه خوانی به بیان یک حادثه و واقعه می پردازد که باید تلاش شود این هنربه فراموشی سپرده نشود.
 
هنرمندان تعزیه خوانی و شبیه خوانی اصحاب اندیشه، فکر و هنر هستند
 
وی هنرمندان تعزیه خوانی و شبیه خوانی را اصحاب اندیشه، فکر و هنر دانست و افزود: و این هنرمندان از یک جایگاه و ارزش خاصی در جامعه برخوردارند.
 
 مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در این جلسه با بیان اینکه در حال حاضر 90 گروه تعزیه در شهر اراک سامان دهی شده اند گفت:با توجه به ظرفیت های استانی در زمینه تعزیه، در سال گذشه اقدام به ایجاد دبیرخانه سوگواره های تعزیه در استان مرکزی کردیم
 
مصطفی مشایخی  افزود: استان مرکزی دیرینه ترین سوابق را در هنر شبیه خوانی وتعزیه در زمینه نسخ و اجرا دارد.
 
وی با بیان اینکه برای رفع مشکل آموزشی در این هنر اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی برای افراد فعال در این حوزه شده است افزود: آموزش تعزیه به صورت سینه به سینه و سنتی از اجداد افراد به آن ها به ارث رسیده است و فعالان در این زمینه  آموزش لازم را ندیده اند.
کد خبر 1602272

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =