تکثیر ۱۱۵ میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان/آبزی‌پروری اولویت شیلات

رشت- مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به تکثیر و رهاسازی ۱۱۵ میلیون قطعه بچه ماهی در دریای خزر برای ترمیم ذخایر ، گفت: آبزی‌پروری و پرورش ماهی در قفس اولویت مهم شیلات است.

به گزارش خبرنگار مهر، اسحاق شعبانی شامگاه چهارشنبه در گفتگوی ویژه خبری شبکه باران با اشاره به آغاز زود هنگام فصل صید ماهیان استخوانی از دریای خزر، اظهارکرد: این تصمیم در راستای استفاده بیشتر صیادان از شرایط مساعد آب و هوا از سوی شیلات گیلان پیشنهاد شده و مورد موافقت قرار گرفت.

وی افزود: شروع زود هنگام فصل صید ماهیان استخوانی سبب افزایش میزان صید ماهی شده که در حال حاضر ۵۸۰ کیلوگرم ماهی در حوزه استان گیلان صید شده است.

 افزایش ۷۱ درصدی میزان صید ماهیان استخوانی نسبت به سال گذشته

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به افزایش ۷۱ درصدی صید نسبت به سال گذشته، بیان کرد: در سال گذشته در این مدت ۳۳۵ کیلوگرم انواع ماهیان استخوانی صید شده بود. کفال بیشترین ماهی صید شده در این مدت است. شرایط مساعد جوی یکی از عوامل موثر در افزایش میزان صید است.

شعبانی با اشاره به اینکه صید ماهی یکی از عوامل کاهش ذخایر دریای خزر بوده که باید با استفاده از تولید و تکثیر طبیعی و یا مصنوعی ترمیم شود، افزود: تکثیر طبیعی ماهیان استخوانی با توجه به شرایط رودخانه‌ها تقریبا صفر است.

وجود ماهی مولد یکی از مهم ترین فاکتورها برای تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی است که متاسفانه در سال گذشته در این زمینه شرایط مناسبی در دریا وجود نداشت.وی تکثیر مصنوعی ذخایر دریای خزر را تنها راهکار حفظ ذخایر دریا و تأمین منابع درآمدی صیادان دانست و گفت: سه مرکز تکثیر منصوعی ذخایر ماهی استخوانی و خاویاری در شهرک صنعتی رشت، سنگر و سیاهکل در گیلان فعالیت می کنند.

مدیرکل شیلات گیلان با بیان اینکه از این تعداد دو مرکز در زمینه تکثیر ماهیان استخوانی و یک مرکز نیز به تکثیر ماهیان خاویاری می پردازد، بیان کرد: وجود ماهی مولد یکی از مهم ترین فاکتورها برای تکثیر مصنوعی ماهیان استخوانی است که متاسفانه در سال گذشته در این زمینه شرایط مناسبی در دریا وجود نداشت.

وی کاهش بارش باران و عدم مهاجرت ماهیان به دریای خزر را از جمله عوامل این موضوع دانست و اظهارکرد: به همین دلیل شیلات گیلان در مجموع ۱۱۵ میلیون قطعه انواع ماهیان استخوانی و خاویاری را تکثیر و در دریای خزر رهاسازی کرد. این میزان در سال گذشته حدود ۱۳۰ میلیون قطعه بوده است.

۵۰ درصد صیادان گیلانی تحت پوشش بیمه نیستند

شعبانی در ادامه به موضوع بیمه صیادان و دغدغه آنها و مسئولان در این زمینه اشاره کرد و ادامه داد: توان مالی پایین صیادان سبب شده که تنها ۵۰ درصد آنها خود را بیمه کنند.

وی با اشاره به سفر استانی دولت در سال ۸۷ به استان گیلان، افزود: یکی از مصوبات این سفر کاهش ۱۰ درصدی حق بیمه صیادان بود که براساس این مصوبه مقرر شد از ۲۷ درصد حق بیمه ۱۰ درصد از سوی دولت و ۱۷ درصد از سوی صیادان پرداخت شود.

پرداخت ۱۰ درصدی حق بیمه صیادان از اول آبان ماه سال جاری توسط دولتمدیرکل شیلات گیلان همچنین یادآورشد: مقرر شد دولت ۱۰ درصد را از محل درآمد اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها پرداخت کند که متاسفانه به دلیل عدم تحقق این درآمد این مصوبه تا امسال ابتر مانده و صیادان نتوانستند از آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به پیگیری‌ مسئولان شیلات و جامعه صیادان درباره اجرایی کردن این مصوبه، افزود: براساس پیگیری‌های صورت گرفته این مصوبه از آبان ماه سال جاری قابلیت اجرایی یافته و صیادان از مزایای آن استفاده می کنند. تاکنون از لیست ۳ هزار صیاد اعلام شده ۱۰۰۰ صیاد از این تخفیفات بهره‌مند شده‌اند.

تعدیل ۲۴ پره صیادی در گیلان

شعبانی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تعدیل پره‌های صیادی در هفت سال گذشته، بیان کرد: باتوجه به اینکه در این طرح بر روی تعدیل و ساماندهی تاکید شده بود در حال حاضر تنها به قسمت تعدیل پره‌های صیادی توجه شده است.

وی با بیان اینکه تا به امروز ۲۴ پره صیادی تعدیل شده‌اند که از این تعداد ۱۹ پره توسط شیلات گیلان و ۴ پره در منطقه آزاد و یک پره نیز توسط بنادر و دریانوردی انجام شده است، تصریح کرد: حدود ۲ هزار و ۳۲ صیاد از این طرح بهره‌مند و از جامعه صیادی خارج شدند.

مدیرکل شیلات گیلان با اشاره به پیش بینی اعتبار ۹۶ میلیاردی برای اجرای این طرح، ادامه داد: تاکنون ۵۶ میلیادر تومان اعتبار برای تعدیل این تعداد پره صیادی استفاده شده است.

وی به حوزه ساماندهی پره‌های صیادی نیز اشاره و تأکید کرد: در حوزه ساماندهی باید به توانمندی و فعالیت دوباره پره های تعدیل شده توجه بیشتری صورت گیرد که برای اجرای درست این طرح نیازمند تامین اعتبار از سوی دولت هستیم.

توسعه آبزی‌پروری اولویت مهم شیلات 

شعبانی در ادامه با بیان اینکه یکی از وظایف و اولویت‌های شیلات آبزی پروری است، افزود: با توجه به اینکه امکان توسعه صید و صیادی با توجه به کاهش ذخایر دریا برای شیلات وجود ندارد آنچه که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بر آن توجه و برنامه‌ریزی شده توسعه آبزی‌پروری است.

با توجه به اینگه امکان توسعه صید و صیادی با توجه به کاهش ذخایر دریا برای شیلات وجود ندارد آنچه که در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی بر آن توجه و برنامه ریزی شده توسعه آبزی پروری استوی با اشاره به ظرفیت‌های گیلان بر وجود همه فاکتورها برای اجرای طرح‌های آبزی‌پروری در این استان تأکید و اظهارکرد: در حال حاضر در مجموع از دریا و آبزی پروری ۷۰ هزار تن محصولات شیلاتی در گیلان تولید می شود. در صورت استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌ها توان تولید حدود ۱۵۰ هزار تن محصولات شیلاتی در این استان وجود دارد.

مدیرکل شیلات گیلان به وجود برخی دلایل مدیریتی و زیست محیطی برای استفاده بهینه از همه ظرفیت‌ها در حوزه آبزی پروری اشاره کرد و افزود: توجه به گونه های دارای ارزش اقتصادی همانند پرورش ماهیان خاویاری در افزایش این ظرفیت کمک می کند.

وی با اشاره به وجود بیش از ۹۰ مرزعه تولید و پرورش ماهیان خاویاری در کشور، گفت: با وجود ۴۷ مرزعه پرورش ماهیان خاویاری بیش از ۵۰ درصد این مزارع در استان گیلان فعال هستند.

شعبانی همچنین به پرورش ماهی در قفس اشاره و از صدور ۲۰ پروانه تاسیس برای متقاضیان در گیلان خبر داد و گفت: ۲۶ متقاضی نیز موافقت اصولی دریافت کرده‌اند و در حال حاضر بیش از هزار و ۲۰۰ تن ظرفیت تولید ماهی در قفس در دریا مستقر شده است.

کد خبر 4471146

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 3 =