کمبود فضای آموزش و معلم در خارگ/ دُر یتیم خلیج فارس دیده شود

بوشهر - آموزش و پرورش جزیره خارگ با مشکلات متعددی روبرو است و نیاز است که تلاش ویژه‌ای برای رفع کمبود زیرساخت‌ها و تامین نیروی توانمند آموزشی در این جزیره انجام شود.

خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها، مهر، حامد عرب‌زاده: جزیره خارگ به عنوان یکی از جزایر مهم و حیاتی کشور، به عنوان مرکز ثقل صادرات نفت ایران اسلامی شناخته می شود.

این جزیره با جمعیتی بیش از هشت هزار نفر بیش از هزار دانش‌آموز دارد، در سال‌های اخیر شاهد تخریب برخی از مدارس این جزیره برای نوسازی مجدد بودیم که بعد از گذشت چند سال این نوسازی تاکنون صورت نگرفته است.

آموزش و پرورش خارگ دارای مشکلات بسیار زیادی است که مسئولان استان به این مشکلات توجه خاصی نکرده و این مشکلات از سال‌های پیش جمع شده و اکنون وضعیت نامناسبی به خود گرفته است.

کمبود فضای آموزشی از جمله مشکلات اصلی در جزیره خارگ است و کمبودهای نیروی انسانی را می‌توان از دیگر مشکلات جزیره خارگ در حوزه اموزش و پرورش عنوان کرد.

مشکلات کمبود نیرو در برخی از مدارس خارگ از دیگر مسائلی است که در روزهای گذشته باعث نارضایتی‌هایی شده است. می‌طلبد که انگیزه بیشتری برای فرهنگیان جزیره خارگ فراهم شود.

کمبود زیرساخت آموزشی در خارگ

بهروز خواجه نایب رئیس شورای اسلامی شهر خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: متاسفانه طی سال های اخیر علی رغم پیگیری های بسیار در بالاترین سطوح استانی، نسبت به مشکلات حتی خیلی کوچک آموزش و پرورش خارگ نیز بی توجهی و بی مهری صورت گرفته است و بعضاً در ذهن اهالی خارگ این شائبه و ذهینت پدید می آید که شاید تعمدی در کار است.

وی اضافه کرد: مشکلات عدیده حوزه مهم و خطیر آموزش و پرورش و همچنین مصائب فرهنگیان و دانش آموزان خارگی را آنقدر تکرار کرده‌ایم که دیگر از بازگویی آنها شرم داریم اما با این وجود از ناچاری بارقه های امید خود را زنده نگه داشته ایم که شاید نگاهی حتی کوچک و جزئی از سوی مسئولین دست اندرکار به خارگ نیز صورت پذیرد.

دریافتی یک معلم با شرایط مشابه در روستای مال قائد گناوه از خارگ بیشتر است در صورتی که خارگ جزیره است و شرایط زندگی در آن به مراتب سخت‌تر است خواجه با اشاره به پیگیری های مستمر، انتقال و شرح وضعیت اسفناک و بغرنج آموزش و پرورش در منطقه خارگ به نماینده بوشهر، گناوه، دیلم و خارگ در مجلس شورای اسلامی، استاندار و مدیر کل آموزش و پرورش استان بوشهر افزود: متاسفانه طی سالیان اخیر مشکلات آموزش و پرورش در خارگ روز به روز فزونی شده‌اند و ظاهراً مسئولین آنها را به حال خود رها کرده‌اند و تصمیمی برای حل آنها ندارند.

وی تصریح کرد: علیرغم صبر بسیاری که مردم خارگ نسبت به این مسائل داشته‌اند اما امروز باید عنوان کنم سایه‌ای از ناامیدی حوزه آموزش و پرورش خارگ را در برگرفته است و اکنون سوالی که از مسئولان استان و نماینده مجلس پیش می آید این است که آیا با تغییر مدیرکل، سیاست شما و آموزش و پرورش نسبت به خارگ تغییر یافته و بهبود می‌یابد؟

نبود مدیر در تنها دبیرستان پسرانه

نایب رئیس شورای اسلامی شهر خارگ گفت: از جمله مشکلات خارگ می‌توان به کمبود فضای آموزشی به دلیل تخریب دو مدرسه هفده شهریور و شهید مطهری که با گذشت سه سال همچنان بلاتکلیف مانده‌اند اشاره کرد.

وی با اشاره به نبود مدیر در تنها دبیرستان پسرانه خارگ، افزود: نبود معاون یکی از مدارس در نیمی از سال تحصیلی از دیگر مشکلات آموزش و پرورش در جزیره خارگ است.

خواجه بیان کرد: خالی بودن پست حراست آموزش و پرورش در سال تحصیلی که گذشت؛ احتمالاً در تمام کشور بی نظیر است که سازمانی بدون حراست و وظایف مهم مربوطه فعالیت کند.

وی ادامه داد: احکام حقوقی پایین خارگ نسبت به شهرهای بوشهر گناوه و دیلم از دیگر مشکلات است، به طور مثال دریافتی یک معلم با شرایط مشابه در روستای مال قائد گناوه از خارگ بیشتر است در صورتی که خارگ جزیره است و شرایط زندگی در آن به مراتب سخت‌تر است.

نبود معلم شیمی در دوره دبیرستان

نایب رئیس شورای اسلامی شهر خارگ با اشاره به نبود حق جزیره در احکام حقوقی معلمان شاغل در خارگ طبق ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری، خاطرنشان کرد: در جزیره ابوموسی طبق مصوبه هیئت وزیران حق جزیره به معلمان پرداخت می‌شود.

نبود معلم شیمی در دوره دبیرستان، نبود معلم پرورشی در طول سال تحصیلی و جذب معلمان حق التدریس غیربومی با حقوق کم از دیگر مشکلات است وی با اشاره به نبود معلم شیمی در دوره دبیرستان افزود: ناچارا از یکی از اساتید دانشگاه به صورت مقطعی استفاده شده است که با توجه به اهمیت این درس پایه چگونه می شود از دانش آموزان انتظار داشت در این مقطع کوتاه حضور معلم موقت به خوبی و کامل درس را فرا گیرند.

خواجه با اشاره به نبود معلم پرورشی در طول سال تحصیلی که می‌تواند یکی از دلایل شیوع مصرف مواد مخدر در بین دانش آموزان باشد، ادامه داد: نبود معلم آمادگی دفاعی در طول سال تحصیلی علی رغم ضرورت‌ها و تاکیدات این درس مهم از دیگر مشکلات است.

وی گفت: از دیگر مشکلات می‌توان به جذب نیروهای خرید خدماتی که بعضاً توانایی محاسبه یک ضرب دو رقمی را ندارند، جذب معلمان حق التدریس غیربومی که با دریافتی یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومانی می‌بایست هزینه سه وعده غذا و همچنین هزینه تردد هم پرداخت کنند، نبود مزایای انگیزشی برای پذیرش انتقال به خارگ، کمبود شدید نیرو و تدریس دو شیفت توسط معلمی که ناچار است ناهارش را هم خودش تهیه کند اشاره کرد.

خارگ دیده شود

خواجه با اشاره به اهمیت حفظ انگیزه و شوق خدمت فرهنگیان توسط مسئولین مربوطه ادامه داد: ده‌ها مشکل دیگر نیز گریبانگیر فرهنگیان است و به دغدغه‌ی روزمره ایشان تبدیل شده است اما دریغ از کمترین توجهی؛ بدیهی است در شرایط حاکم و با عدم مدیریت این مسائل روز به روز شاهد کاهش انگیزه ایشان باشیم.

وی اظهار داشت: خارگ سرمایه‌ای عظیم برای استان بوشهر به شمار می آید و نیازمند نگاهی خاص است اما حتی نگاهی که به دیگر شهرها می شود نیز نسبت به آن دریغ شده است، کما اینکه استعدادهای فراوان این جزیره متاسفانه به دلیل مشکلات و محدودیت‌های موجود به هدر می‌روند.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر خارگ تصریح کرد: بخشی از این استعدادها، افرادی هستند که در جزیره خارگ پتانسیل، انگیزه و شوق تدریس به همشهریان خود را به عنوان معلم حق التدریسی دارند اما متاسفانه این فرصت هم از آنها دریغ شده است.

وی افزود: بارها و بارها به شیوه‌های گوناگون تلاش داشته‌ام تا صدای قشر مظلوم فرهنگیان جزیره خارگ را به گوش مسئولین برسانم، اما متاسفانه به دلایل نامعلومی تاکنون ایشان نخواسته‌اند که بشنوند و همین مسئله نیز سبب گردیده است تا روز به روز شاهد افزایش مشکلات و مصائب حوزه مهم آموزش و پرورش در جزیره خارگ باشیم.

تقویت آموزش و پرورش خارگ

محمود رضایی بخشدار ویژه خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با تاکید بر لزوم تلاش برای تقویت آموزش و پرورش خارگ اظهار کرد: هوشمند سازی و بهسازی مدارس در جزیره خارگ مد نظر قرار گرفته است.

وی افزود: پروژه تعمیرات و بازسازی هنرستان شهید خجسته جلالی خارگ با اعتبار ۱.۳ میلیارد ریال توسط مدیریت عملیات عمومی پایانه‌های نفتی خارگ انجام گرفت.

بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: بیش از ٩٠ درصد کلاس‌های درسی جزیره خارگ هوشمند شده است که شاید در شاخص کشوری این جزیره در هوشمندسازی بی نظیر است و اقدامات بسیار خوبی در حوزه‌های آموزشی و زیرساخت آموزشی صورت گرفته است.

رضایی گفت: در حوزه بهسازی و نوسازی مدارس جزیره خارگ سه مدرسه با حمایت شرکت پایانه‌های نفتی ایران بهسازی و نوسازی به صورت کامل صورت گرفته است.

بخشدار ویژه خارگ خاطرنشان کرد: باید در حوزه‌های زیر ساختی دیدگاه مثبتی فراهم شود تا دو مدرسه شهدا و مطهری ساخته و به مردم صبور جزیره خارگ هدیه شود.

انتظار می‌رود مسئولان ارشد استان بوشهر صدای مردم جزیره خارگ را شنیده و تلاش ویژه‌ای برای رفع مشکلات مردم این جزیره داشته باشند.

کد خبر 4633137

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
 • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
 • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
 • 8 + 9 =

  نظرات

  • حاجیان IR ۱۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
   0 0
   من تعجب می کنم از آمار غلط دادن برای محاسبه درصد هوشمندسازی مدارس خارگ نمی خواهد که سختی خار مغیلان را به تن حس کرد فقط کافی است به ۱۲ مدرسه یا واحدآموزشی خارک که همه در کنار هم هستند سری زد و کلاسهای موجود را نسبت به کلاسهای هوشمند شده حساب کرد و دید این رقم نود درصد از کجا آمده مگر اینکه نصب به تنهایی پروژکتور در کلاسها را هوشمندسازی بشمار آوریم تابلوی هوشمندی در کار نیست عزیزم