دوهزار پروژه زخمی کهگیلویه و بویراحمد در انتظار مرهم اعتبارات

یاسوج- بررسی پروژه های افتتاحی وکلنگ زنی دولت درکهگیلویه و بویراحمد بیانگر نگاه تکمیل محوری به پروژه های زخمی و گاها فراموش شده دارد اما با اعتبارات قطره چکانی امیدی به بهبود این زخمها نیست.

خبرگزاری مهر - گروه استان ها، پژمان امیدی: با پایان هفته دولت و بررسی آمار پروژه ها در کهگیلویه و بویراحمد کدهای طرح شده در آمارها بیانگر تغییر رویکرد از پروژه سازی به تکمیل است.

نگاهی که شاید کمی دیر اما در نهایت شکل گرفته و اولویت بندی تکمیل قریب به دو هزار پروژه یک تا ۱۵ ساله استان محور فعالیت قرار گرفته است. اما کمبود اعتبارات عمرانی موجب شده بسیاری از این پروژه ها همچنان معطل بمانند و امیدی به تغییر شرایط آنان در کوتاه مدت نباشد.

افتتاح و کلنگ زنی ۲۹۰ پروژه

هفته دولتی که گذشت از آمار ۲۹۰ پروژه افتتاحی و کلنگ زنی عمرانی و اقتصادی در استان خبر می داد.  

با نگاهی به آمارهای پروژه های عمرانی افتتاحی کهگیلویه و بویراحمد در سال ۹۸، با  ۲۲۲ افتتاح از مجموع ۲۵۳ پروژه روبه رو می شویم و در نقطه مقابل ۳۱ پروژه کلنگ زنی عمرانی خود را در میان ۲۵۳ پروژه عمرانی جای داده است.

اعتبار پروژه های افتتاحی استان در هفته دولت مبلغ ۴۳۷ ‌میلیارد تومان را نشان می دهد و در سوی دیگر ۶۰ میلیارد تومان پروژه کلنگ زنی شده است. در مجموع ۴۹۷میلیارد تومان پروژه عمرانی در استان افتتاح و یا کلنگ زنی شده است.

همچنین افتتاح و کلنگ زنی طرح های اقتصادی با پوشش ۳۱ طرح افتتاحی و شش طرح کلنگ زنی از مجموع ۳۷ ‌پروژه رقم خورده و در مجموع شاهد افتتاح و کلنگ زنی ۵۴۹ میلیارد تومان پروژه عمرانی و اقتصادی در استان بودیم.

اما با نگاه به موضوع اشتغال زایی و خروجی این طرح ها به سه هزارو ۶۶ اشتغال زایی طرح های افتتاحی و کلنگ زنی هفته دولت استان می رسیم. پروژه های افتتاحی هفته دولت استان در بخش عمرانی دو هزارو ۱۸۶ شغل را ایجاد کرده و ۲۹۹ شغل خروجی پروژه های کلنگ زنی آن است.

 ریز سازی آمارها به تفکیک، شهرستان بویراحمد را صدرنشین مجموع پروژه های افتتاحی و کلنگ زنی قرار داد.

سهم افتتاحیه ها از ۷۳ ‌پروژه عمرانی کلنگ زنی و افتتاحی شهرستان بویراحمد ۶۸ پروژه با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان است و این پروژه ها اشتغال زایی ۵۰۷ ‌نفری در بخش افتتاحیه ها را محقق کرد.

همچنین ۱۸ میلیارد تومان برای پنج پروژه کلنگ زنی این شهرستان پیش بینی اعتبار شد.

شهرستان های گچساران، کهگیلویه، دنا، بهمئی، باشت، چرام و لنده به ترتیب ۵۴، ۳۵، ۲۶، ۱۶، ۲۲، ۱۱ و ۱۶ ‌پروژه عمرانی افتتاحی و کلنگ زنی در هفته دولت را به خود اختصاص دادند.

اشتغال زایی ۵۳۰ نفر در پروژه های اقتصادی

با گریز از پروژه های عمرانی به پروژه های اقتصادی شهرستان  ها وارد می شویم.

در پروژه های اقتصادی نیز بویراحمد با ۱۸ پروژه پیشتاز بوده و لنده با پنج و گچساران با چهار پروژه در رده های بعدی افتتاح و کلنگ زنی پروژه های اقتصادی قرار دارند.

حضور شهرستان لنده در رتبه دوم می تواند بیانگر نگاه طرح های محرومیت زدایی و ظرفیت محور به ایجاد زیرساخت ها و توسعه در این مناطق باشد.

طرح های اقتصادی افتتاحی ۵۳۰ شغل ایجاد کرده و سهم شهرستان بویراحمد ۲۴۲ مورد است.

گریزی به انباشت پروژه در استان می زنیم و با کلنگ زنی های سالیان مختلف به عنوان چالش این روزهای استان روبه رو می شویم.

وجود دوهزار پروژه نیمه تمام در کهگیلویه و بویراحمد 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به وجود قریب به  ۲۰۰۰ پروژه نیمه تمام در استان، گفت: اساس کار ما در محور پروژها، تکمیل پروژه های نیمه تمام است.

حسین کلانتری افزود: ‌روند تکمیل برخی پروژه های استان طولانی شده و بر اساس اولویت بندی تکمیل پروژه ها را خواهیم داشت.

کلانتری با تاکید بر تلاش و تعامل دستگاه ها برای تکمیل پروژه ها، اظهار داشت: برای هفته دولت نیز تکمیل و افتتاح پروژه های نیمه تمام محور فعالیت ها بود و تلاش شد به جز موارد ضروری از تعریف پروژه جدید خود داری شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بررسی آمارهای استان نشان می دهد که دهها پروژه استان به شکل نیمه تمام گذر فصل های متعدد را به خود دیده اند و نگاه اولویت محور می تواند حرکت مناسبی برای تکمیل این پروژه ها باشد و با جان گرفتن پروژه ها،  کام مردمانی که در کنار زیرساخت های ناقص گذر عمر کرده اند را از تلخی به شیرینی برساند و البته این نیازمند حمایت ویژه دولت از این استانی است که هنوز در زیرساختهای اولیه خود مانده است.

کد خبر 4726691

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 1 =