دولت همبازی منفعت‌طلبان در بورس نشود

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: در بورس وقتی دولت‌ها و صاحبان سرمایه‌ها مداخله کنند، در اینجا دولت باید با دقت عمل کند تا سرمایه مردم مصون بماند.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن مهرعلیزاده، نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در برنامه «با جوانان» که شبکه ۳ سیما پخش شد، گفت: امیدوارم تنگ‌نظری‌های خاصی که از طرف برخی اظهار می‌شود، جوانان و مردم را آزرده نکند.

وی در مورد راه‌حل خود برای احیای بازار سرمایه، گفت: بازار سرمایه یکی از سالم‌ترین بازارها برای جذب نقدینگی و سوق دادن آن به سمت تولید است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه تولید در هر جامعه، نشان از زنده بودن آن جامعه است، اظهار داشت: اکنون در کشور ما تا آنجا که خبر دارم، تنها ۳۳-۳۴ درصد از بودجه ۱۴۰۰ کشور ما از طریق مالیات‌ها تامین می‌شود، در حالی که در تمام کشورهای دنیا ۹۸ درصد درآمدهای دولت برای کارهایی اجرایی از محل مالیات است.

مهرعلیزاده تاکید کرد: باید سعی کنیم در اسرع وقت، شرکت‌های مخفی که بازار را خراب می‌کنند، را جمع کنیم.

وی تصریح کرد: در بورس وقتی دولت‌ها و صاحبان سرمایه‌ها مداخله کنند، در اینجا دولت باید دقیق شده و همبازی منافع‌طلبان نشود و با دقت عمل کند تا سرمایه مردم مصون بماند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در پاسخ به سئوالی در خصوص نوسازی مدارس، گفت: براساس قانون اساسی، دولت مکلف به آموزش رایگان و ارائه سرویس های جامع در این حوزه است. در این زمینه به جز مواردی، مدارس به صورت سخت افزاری فراهم است و ظرفیت کافی برای متولدین دهه ۹۰ که وارد مدارس می شوند، وجود دارد.

مهرعلیزاده به حضور خود در استان اصفهان به عنوان استاندار اشاره کرد و افزود: چندین مدرسه روستایی در اصفهان بود که کیفیت خوبی نداشت و همه در دوره من بازسازی شدند. کیفیت و تجهیزات آموزشی هم در دنیا فرق کرده و باید مدارس به تجهیزات نوین تجهیز شوند.

وی تاکید کرد: باید بخش خصوصی و خیرین را در این زمینه فعال کنیم که این مسائل در کشور حل شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با تاکید بر لزوم توجه به مناطق مرزی، گفت: چین از فاصله زیاد در ایران پروژه می گیرد و کارگر ساده به ایران می‌آورد. ما در دو قدمی کشورمان، عراق و سوریه را داریم که نیاز به بازسازی  دارند و باید تلاش کنیم، بازارهای خدمات و ساخت و ساز آنها را بگیریم.

مهرعلیزاده با تاکید بر لزوم توجه به مناطق مرزی، گفت: چین از فاصله زیاد در ایران پروژه می گیرد و کارگر ساده به ایران می‌آورد. ما در دو قدمی کشورمان، عراق و سوریه را داریم که نیاز به بازسازی  دارند و باید تلاش کنیم بازارهای خدمات و ساخت و ساز آنها را بگیریم.

وی تصریح کرد: نگاه امنیتی را باید از مرزها برداریم. در مرزی که گمرک نباشد، باید سنگر بسازیم و جایی که سنگر ساختیم جز ناامنی چیزی نخواهیم دید.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری، در مورد مشکل مسکن، گفت: دلیل اختلاف قیمت‌های وحشتناک در ۱۰ سال گذشته و ۲۰ برابر شدن قیمت مسکن، گرایش به استفاده از مسکن به عنوان کالای بورسی است.  

مهرعلیزاده افزود: ما باید تولید را باصرفه کرده و در دادن تسهیلات پولی و بانکی، تسهیلات را ارزان کنیم. ۷۵ درصد تسحیلات بانک‌ها در دلالی است. اگر بانک‌ها نمی‌توانند همکاری کنند، بانک‌های خصوصی جمع شوند. دولت باید بانک‌ها مکلف به پرداخت پول به ساخت مسکن کنند.

وی ادامه داد: مسئله مسکن مهر، بد اجرا شد اما طرح بدی نبود و مردم را صاحب مسکن کرد. به شکل عادی در آینده باید شرکت های بخش خصوصی را مکلف به ساخت مسکن کنیم. البته در مسئله دادن تسهیلات به مسکن که قبل انقلاب نیز باب بود، وزن افزایش قیمت زمین بر مسکن را از بین ببریم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه شفافیت بخش مهمی از ویژگی‌های دولت من است، اظهار داشت: اگر شفافیت در اختیار مردم باشد، پاسخگویی مسئول در برابر مردم وجود خواهد داشت. اگر تمام عملکرد مسئول در اختیار مردم بوده و مورد انتقاد  باشد، مسئولان به نوعی پاسخو خواهد بود.  

مهرعلیزاده افزود: برای پاسخگو کردن مسئول چه راه‌حلی داریم؟ دو روش وجود دارد. یکی روش مستقیم است که در سایتی که طراحی کردیم، کامنت‌هایی گذاشته می‌شود که سیستم‌های نظارتی آن‌ها را کنترل و مسئولان را مجبور به پاسخگویی می‌کنند.

وی اضافه کرد: دوم فعال کردن نهادهای مدنی اجتماعی است تا بدون نگرانی و با آزادی عمل، مسئول را مکلف به پاسخگویی کنند. یکی از معضلات کشور ما این است که نهادهای اجتماعی، حمایت نشده و جوانان احساس کنند که این کار خاصیتی ندارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری با بیان اینکه در ایران شاهد ابر بحرانی‌ در ورشکستگی آبی است، اظهار داشت: حضور من در استان لرستان، من را مجبور به دیدن شکل ملموس کمبود آب کرد. البته نباید تسلیمم این قضیه شویم.

مهرعلیزاده افزود: در آب شرب لوله کشی در تهران و شهر های بزرگ، حدود ۲۵  درصد آب هدر می‌رود. اگر کمی با برنامه نگاه کنیم، این کار را می‌توان با کمک شبکه بخش خصوصی احیا یا عوض کرد.  

وی اضافه کرد: ما آب بسیار زیادی حدود ۷۰ درصد را در کشاورزی از دست می‌دهیم. اگر بتوانیم در دولت چهارساله‌ام کمی بحران را به عقب بیندازیم، مشکل بزرگی را حل کرده‌ایم و یکی از راه‌هایش شیرین کردن آب در بندرعباس، چابهار و ... است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری در ادامه این برنامه با بیان اینکه شاید برخی از پاسخ من خوششان نیاید اما من می‌گویم، یک سری تنگ‌ظری‌ها و دیدگاه‌های غیرعلمی زندگی را بر جوانان تنگ کرده است، تاکید کرد:  من به جای آن که مسئله را بر جوانان دیکته کنم، باید به گونه‌ای عمل کنم که جوان از روش زندگی من الگو بگیرد. اگر به مسائل اجتماعی، فرهنگی و ... پایبند باشم، آن‌ها نیز بر اساس آن چه بزرگ‌ترهای جامعه عمل می‌کنند، رفتار کند اما هنگامی که من نوعی با ریا و تهمت و ... رفتار کنم، جوان تیز است و آن را تحلیل می‌کند.  

مهرعلیزاده اضافه کرد: باید زندگی جوانان، نوع تفریح و ... جوانان دهه ۷۰-۸۰ و حتی و ۹۰ را بشناسیم و درک کنیم. سبک زندگی جوان، به انتخاب خودش است. اگر این سبک بد است، وای به حال من که نتوانستم سبک زندگی خودم را طوری کنم که او از من الگو بگیرد.

وی گفت: اگر هم خوب است که همچنان وای به حال من که خودم سبک زندگی خوبی نداشتم و نتوانستم خود را الگوی او قرار دهم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: زنان دوچرخه‌سواری نکنند، اینترنت را ضعیف کنیم، عرض باند اینترنتی را کم کنیم، وزیر جوان را بکشیم به دادگاه، کنسرت می‌خواهید به کیش بروید (مگر کیش جزء این کشور نیست؟ اگر هست که چرا کنسرت در دیگر شهرهای کشور نباشد؟) و ... تون باید در این موارد دخالت کنی! بگذار جوانان زندگی خودشان را کنند. اگر این راه را بر جوانان باز نکنیم، جوان به گذشته و دین‌شان فاصله می‌گیرند. ما هنگام مواجه شدن با نسل جوان، پاسخی برای‌شان نداریم.

مهرعلیزاده در مورد راهکارش برای رفع تبعیض‌ها در مسئولیت‌ها، گفت: اگر اصل را بر شایسته‌سالاری بگذاریم و اقوام و افراد هم‌سلیقه خود را سر کار نیاوریم، دو راه وجود دارد.

وی افزود: یکی هوشمندی خود مدیران است و دیگری در فقدان این هوشمندی، این است که نهادهای اجتماعی تحت نام‌های مختلف مراقبت کنند. چندین نهاد خصوصی که نام نمی‌برم وجود دارند که به محض وقوع هر اتفاق، آن را برملا می‌کنند. گرچه به ظاهر، عده‌ای فضول دیگری شده‌اند اما در جامعه‌ای که همه چیز محرمانه است، کار درستی می‌کنند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری خاطرنشان کرد: مثلا یک دانشجو ستاره‌دار شده و از زندگی‌ می‌ماند و به خارج از کشور می‌رود. بالاخره او دانشجوی فعالی بوده که نگذاشتید کارش را بکند. با این قبیل کارها سرمایه را از میان می‌بریم. فردی که در دوران دکتری جزء نفرات برتر کنکور شده است، در مصاحبه کاملا بی‌ربطی رد می‌شود. تو حق نداری او را به دلیل افکارش کنار بگذاری!

مهرعلیزاده اظهار داشت: امروز که کشور دچار مرض پارتی‌بازی یا خویشاوندسالاری یا گروه‌گرایی شده است، باید نهادهای اجتماعی تقویت شوند. کاری که من قرار است بکنم، حمایت از نهادهای اجتماعی است و اگر فردی با این نهادها در تعارض رفتار کند و او را بترستاند، با او مقابله خواهم کرد. اگر رئیس‌جمهوری جرئت و جسارت انجام این کار را داشته باشد، تامین قانونی می‌شود.

وی همچنین در مورد برنامه دولت برای تامین آب شرب قزوین، گفت: در سوال قبلی هم عرض کردم که مسئله آب و آب شرب یکی از دغدغه‌های اصلی کشور است. من بسیاری به قزوین آمده‌ام و از نزدیک اشنایی دارم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ادامه داد: البته آب شرب قزوین نسبت به برخی دیگر از شهرها و روستاها، از لحاظ کلی، آن چنان نگرانی ندارد.  

مهرعلیزاده افزود: اما آب شرب مسئله‌ای است که تمام کشور را درگیر کرده است. در ابتدا باید در تمام کشور، شبکه‌های فرسوده فعلی را عوض کنیم. برای این کار باید چندین میلیارد خرج کرد اما من فکر می‌کنم که با وارد کردن بخش خصوصی به این مسئله، سرمایه‌دارها بیشتر راغب به سرمایه‌گذاری می‌شوند و این که بخش خصوصی به شکل پیمانکاری وارد کار نمی‌شود.  

وی تاکید کرد: اگر این کار را به صورت یک سامان ملی و حتی در قزوین انجام دهیم، تامین آب را به شکل برون‌سپاری به بخش خصوصی بدهیم، هزینه‌های وزارت نیرو روی دوش مردم نمی‌افتد و صرفه‌جویی می‌شود

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری همچنین با بیان اینکه باید قوانین متضاد را جمع کرده و تولید را راه‌اندازی کنیم، افزود: در مرحله اول و در مرحله بعدی، در هر سال نیاز به ۵۰ الی ۱۰۰ میلیارد سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی داریم.

مهرعلیزاده گفت: برای به قوع پیوستن این امر باید با دنیا دعوا نکرد و خوش‌اخلاق باشیم. متاسفانه عرصه تولید تبدیل به عرصه تسویه حساب شده است.

وی با اشاره به اینکه اساسی‌ترین عامل به وجود آمدن فساد مسئله رانت است، اظهار داشت: اگر رانت و شفافیت اطلاع‌رسانی نشوند، فساد به وجود می‌آید. برای مثال اگر اطلاعات قیمت‌های قیمت ارز، بازار و... و. شفاف نباشد، یا حتی جالب است من شنیدم ۳۵ هزار خودرو به کشور وارد شده و در گمرک است که تردید نکنید قطعا در آن فساد وجود دارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: کشوری که تمام قوانین ورود خودرو را ممنوع کرده است، دچار بیماری فساد می‌شود. مثلا آن فردی که ۳۵ هزار خودرو وارد می‌کند مطمعنا از قانونی که ممکن است مدتی بعد از آن اجرا شود، خبر داشته است و با حساب و کتاب آن کار را کرده است و الا  چه کسی ۳۵ هزار خودرو وارد گمرک می‌کند تا در آن جا خاک بخورد؟ به امید روزی که از گمرک خارج شود؟ این نمونه رانت اطلاعاتی است.

مهرعلیزاده افزود: مورد دوم رانت اقتصادی است که مانند اطلاع از قیمت ارز عمل می‌کند. مشاهده کردیم که ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی چه بلایی  سر کشور آورد!

وی اظهار داشت این ارز متعلق به مردم است. هنگامی که کاری رانتی باشد، تمام مدیران و... را آلوده می‌کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر ریشه‌های رانت را برداریم، اتوماتیک‌وار زمینه‌های فساد از بین می‌رود و آن درصد باقیمانده از فساد، با استفاده از نهادهای مردمی   و بازکردن روزنامه‌ها برای آن که هرچه می‌خواهند بنویسند و نشر دهند، اصلاح می‌شود.

کد خبر 5234007

برچسب‌ها

شهر خبر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 7 =